Már csak az oroszok hibátlanok a világbajnokságon

2013.05.07. 22:26
Tyeresenko és az amerikai védelem koncentrál (Fotó: Reuters)
Három forduló után csak az orosz válogatott százszázalékos a finn-svéd közös rendezésű jégkorong-világbajnokságon. Zinutela Biljaletgyinov együttese két kiegyenlített harmad után legyőzte az Egyesült Államokat, és a helsinki csoport élére állt, míg Stockholmban az eddig hibátlan norvégok nagy vereségbe szaladtak bele az első igazán erős ellenfél, Kanada ellen.

Aki leült a tévé elé, nem csalódott, a vb talán legszínvonalasabb mérkőzését játszotta egymással Oroszország és az Egyesült Államok. A két, eddig százszázalékos csapat rögtön az elején egymásnak rontott, káprázatos első öt perc során itt is, ott is ziccerek alakultak ki. A kiegyenlített játék az első 40 percet jellemezte, némi orosz mezőnyfölénnyel.

Az első gólt is a szbornaja szerezte meg Anton Bjelov megpattanó lövésével. Paul Stastny két és fél perc alatt duplázott, amivel fordítottak az amerikaiak, de a másodikra szinte azonnal válaszolt Ilja Kovaklcsuk. A New Jerseyvel rémes szezont produkáló csatár már az ötödik gólját szerezte a vb-n.

A második periódus derekához közeledve Matt Hunwick megpattanó lövése újra a tengerentúliakat juttatta előnyhöz, de az oroszok megint visszajöttek. A Kiril Petrov maga mögött tette a pakkot a jobb szélen érkező Szergej Mozjakinnak, aki két védő között lőtt a kapu elé, ahol Alekszej Tyeresenko fejezte be góllal az álomszerű akciót. Az első két harmad után 18:16-os lövési aránya után a záró húsz percet megnyomták az oroszok, kétszer annyiszor próbálkoztak (12:6), és kétszer be is találtak. Jevgenyij Megdvegyev kapu előtti brusztolás után szerzett vezetést, majd a végén emberelőnyben Kovalcsuk és Alekszandr Radulov kombinált a meccset eldöntő találathoz.

Oroszország–Egyesült Államok 5–3

Stockholmban a kötelező győzelmeket Szlovénia és Dánia ellen hozó Norvégia megkapta az első nagy falatot, és bele is tört a foga Kanadába. A Svájc ellen szétlövéssel elbukott mérkőzéstől felpaprikázott észak-amerikaiak az első negyed után Andrew Ladd, Jeff Skinner, Matt Duchesne és Claude Giroux góljával már 4–0-ra vezettek (háromhoz Steven Stamkos asszisztált), 13 kapura lövésükkel szemben az európaiak egy próbálkozást jegyeztek.

Miután Taylor Hall ötre növelte a kanadai előnyt, a tengerentúliak visszakapcsoltak néhány fokozattal. A győzelemhez nem férhetett kétség, Stamkos is megszerezte a maga gólját, Kanada pedig hét pontjával feljött Svájc mögé a svédországi csoport második helyére, s csütörtökön a házigazda svédekkel játszik csoportrangadót.