Szlovénia közel került a kieséshez a hoki-vb-n

2013.05.07. 18:39
Simon Nielsen védései szinte reménytelen helyzetbe juttatták a szlovén hokiválogatottat (Fotó: Reuters)
Ausztria 6–3-ra legyőzte Lettországot a jégkorong-vb csoportmeccsén, amivel nagy lépést tett a elitjében maradás felé. Szlovénia ugyanakkor nem örülhet,hiába vezetett ugyanis kétszer is Dánia ellen, hosszabbításban 3–2-re kikapott a kiesés szempontjából kulcsfontosságú találkozón, és csak egy nagy (vagy két kisebb) bravúr mentheti meg őket.

Bár még nagyon korai szakaszában jár a jégkorong-világbajnokság, Norvégia villámrajtja és Fehéroroszország védettsége (jövőre ott lesz a vb, így a beloruszok nem eshetnek ki) miatt máris eljött az a mérkőzés, amelyen gyakorlatilag eldőlt az egyik kieső kiléte. Az idén a két nyolccsapatos csoport utolsó helyezettjei búcsúznak az elittől. Kedden az egyaránt nullapontos Dánia Szlovéniával találkozott, a lehető legnagyobb izgalmak közepette.

A sportszerű, mindössze négy kiállítást hozó találkozón kétszer is a tavaly feljutott szlovénok szereztek vezetést, az első harmadban és a második hajrájában is Rok Ticar révén. Az északiak előbb Kim Staal, majd 14 perccel a rendes játékidő vége előtt Morten Madsen révén egyenlítettek, kicsikarva a hosszabbítást.

Ebben aztán egy másik Morten, Green talált be, s erre már nem jöhetett válasz, Dánia nagyon fontos győzelmet aratott, amellyel valószínűleg kiharcolta a bennmaradást, hiszen Szlovénia túl van mindhárom, esetleg verhetőnek tartott ellenfelén (Dánia mellett Norvégián és Fehéroroszországon). Ha Dánia már nem szerez pontot, az eddigi meglepetéscsapat Svájc, Svédország, Kanada vagy Csehország ellen kellene bravúros győzelmet (vagy kettő ellen hosszabbításos vereséget) kiharcolnia ahhoz, hogy az elitben maradjon.

A Szlovéniához hasonlóan tavaly feljutó osztrák jégkorong-válogatott 2004 óta liftezik a divíziós világbajnokság és az elit között. A páros éveket az előbbiben, a páratlanokat pedig az A-csoportban szokta tölteni, de most a Lettország elleni győzelem véget vethet az ide-oda pattogásnak.

Az első gólt a remekül kezdő lettek szerezték a negyedik perc végén Armands Berzins révén, de hiába játszottak a továbbiakban is fölényben (39:25 lett a javára a kapura lövési arány), a gólokat az osztrákok szerezték. Miközben Bernhard Starkbaum a kapuban állta a baltiak rohamait, az első harmadban Florian Iberer és Andre Lakos is betalált kék vonalról eleresztett lövéséből.

Michael Raffi korongjára nem igazán reagált jól a lett kapus, így lett 5–3

A Buffalo Sabresben profiskodó Thomas Vanek az első harmadban még kihagyta ziccerét, de a második húsz percet az ő labdaszerzése és szólója utáni találata követte, és már 3–1-re vezettek nyugati szomszédaink. Mario Altmann is a kék vonalról lőtt gólt, Edgars masalskis kapus pedig hitetlenül csóválta fejét a harmadik osztrák védőgólt követően.

A meccsbe megpróbáltak visszajönni a lettek, Agris Saviels és Lauris Darzins találata után egyre csökkent Ausztria előnye, de hiába nyerte meg a záró harmad lövő párbaját 20:8-ra Lettország, ezt a periódust is 2–1-re hozták az osztrákok, akik a németek ellen folytatják szereplésüket, míg a lettek Szlovákiával találkoznak.