Oroszország ötöt vágott a finneknek, és újra vb-győztes!

2014.05.25. 19:55
Orosz ünnep: az olimpiai betli után a vb-n javítottak (Fotó: Reuters)
A 2014-es jégkorong-világbajnokság döntőjében Oroszország 5–2-re legyőzte Finnországot, így 2012 után újra megszerezte az aranyérmet, összességben pedig az ötödik vb-diadalát aratta. Oleg Znarok együttese veretlenül zárta a tornát.

Nem sok hiányzott ahhoz, hogy bunyóval induljon a döntő, Jevgenyij Malkin az első cseréjében jól fejbe vágta Erik Haulát (aki kapott is egy védőmaszkot), ez pedig nagyon nem tetszett a finneknek. Az első percekben sok volt a kiállítás, ebből pedig egyet ki is használtak az oroszok, Szergej Sirokov lövése a visszajátszások alapján megpattant, ezért nem tudott Pekka Rinne hárítani (1–0). Sokáig az történt, amit a fehér mezesek akartak, de a harmad végét nagyon megnyomták az északiak, akik előbb eltalálták a kapuvasat, majd három másodperccel a dudaszó előtt Iiro Pakarinen lövése átcsúszott Szergej Bobrovszkij lába között a jobb alsó sarokba. 1–1

A második harmadban hét perc kellett a finneknek a fordításhoz, Olli Palola tudott emberelőnyből eredményes lenni (1–2). Nem kellett azonban sokat várni az oroszok válaszára, Vagyim Sipacsjov középre tett korongja után Ovecskinről feledkezett meg mindenki, aki ezt köszönte szépen, és fonákkal gólt szerzett (2–2). A harmad végén az északiak összeszedtek két büntetést is, így az oroszok 5 a 3 ellen támadhattak, és Malkin nem is kegyelmezett, kegyetlenül kilőtte a jobb felső sarkot. Erkka Westerlund együttesének egyetlen másodperc hiányzott ahhoz, hogy megússzák a kettős emberhátrányt... 3–2

A záró játékrész elején Zaripov is bevette emberelőnyből a finnek kapuját (4–2), de az északiak nem adták fel a meccset, támadtak becsületesen, ám csak a vasat sikerült eltalálniuk. A kegyelemdöfést öt perccel a vége előtt Viktor Tyihonov adta meg az ellenfélnek, szintén emberelőnyből (5–2).

A végén mindenki csak a végső dudaszót várta már, Oroszország veretlenül lett vb-győztes, a finnek pedig az ezüstérem mellett begyűjtötték az MVP-címet is, Pekka Rinnét választották meg ugyanis a torna legértékesebb játékosának.

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG (MINSZK)
DÖNTŐ

Oroszország–Finnország 5–2
(1–1, 2–1, 2–0)
G:
10:45 Sirokov (Zaripov, emberelőnyből – 1–0), 19:57 Pakarinen (Lehterä – 1–1), 26:51 Palola (Jormakka,Lehterä, emberelőnyből – 1–2), 27:34 Ovecskin (Sipacsjov – 2–2), 35:36 Malkin (Zaripov, emberelőnyből – 3–2), 44:24 Zaripov (Sirokov, emberelőnyből – 4–2), 55:53 Tyihonov (Kutuzov, Kuljomin, emberelőnyből – 5–2)

60. perc: VÉGE, OROSZORSZÁG 5–2-RE NYERT, ÉS 2012 UTÁN ÚJRA MEGNYERTE A VILÁGBAJNOKSÁGOT!

59. perc: Lehterä ismertette meg Kutuzovot a palánkkal és a jéggel, cserébe mehetett a büntetőpadra.

58. perc: Anyiszimov próbálkozott fonákkal, Rinne a helyén volt azonban.

57. perc: Salomäki döngölte a palánkba Jakovlevet, megúszta két perces kiállítással.

56. perc: GÓÓÓL! Kutuzov húzta kapura a korongot, amibe Tyihonov tette bele az ütőjét a kapu előterében, Rinne nem tudott hárítani. 5–2

56. perc: Lehterä húzta ki Ovecskin lábait, kiállítás.

53. perc: Salomäki hatalmas erejű lövését fogta Bobrovszki, igaz, csak másodjára.

52. perc: Palola veszélyeztetett újfent, de három orosz is előtte állt, várható volt, hogy valamelyikükben elakad majd a korong.

51. perc: Plotnyikov húzta kapura a korongot estében.

50. perc:Pakarinen lőtt kiszorított helyzetből, majd Jokinen emelt a kapu mellé két méterről.

48. perc: megúszták ezt az emberhátrányt az oroszok, szépen védekeztek, egyszer pedig a vas is a segítségükre sietett.

46. perc: Kutuzov kapott két percet a játék késleltetése miatt.

46. perc: Lehterä került kecsegtető helyzetbe, kétszer is lőtt, először Bobrovszki védett, majd az oldalhálóba emelt.

45. perc: GÓÓÓL!! Sirokov átadását követően Zaripov lőtte szét a jobb felső sarkot, Rinne pedig majd felrobbant mérgében látva a védők borzalmas helyezkedését. 4–2

44. perc: Medvegyev átlövését fogta Rinne bravúrral, majd Tyihonovot kezdték el bántalmazni a védők.

43. perc: Tomi Sallinent állították ki, ezt kihasználva Ovecskin tört kapura, lövése azonban nem talált kaput.

43. perc: Salomäki húzta fonákkal kapura a korongot, amiről Tommi Huhtala centikkel maradt le, így nem lett gól.

3. HARMAD

40. perc: Karalahti lőtt kapura, majd véget ért a második harmad.

39. perc: Pakarinen húzta kapura a korongot, a kipattanó nem volt jó a finnek számára.

38. perc: Malkin piszkált oda Jere Sallinennek mellmagasságban, mehetett is a büntetőpadra.

37. perc: Anyiszimov, Zaripov összjáték után utóbbi lőtt, az egyik védő botjáról pattant ki a védőhálóba a korong.

37. perc: Malkin most az előkészítésben jeleskedett, Kuljomin majdnem be is talált, de a korong nem csúszott be Rinne lábai között.

36. perc: GÓÓÓL!! Zaripov passza után Malkin beállította a lézert, majd kilőtte a jobb felső sarkot. Egyetlen másodperc volt hátra a kettős emberhátrányból egyébként... 3–2

35. perc: öt a három ellen támadnak az oroszok, Rinne fogott két Ovecskin-lövést, közte Malkin pedig a vasat is eltalálta. Vagy rosszul hallunk, és akkor nem találta el a vasat.

35. perc: Kontiola is mehetett a büntetőpadra bottal akasztásért.

34. perc: Lehterä lövését fogta Bobrovszki úgy, hogy nagy eséllyel semmit nem látott a korongból, majd Immonent állították ki tulajdonképpen a semmiért.

33. perc: Palola veszélyeztetett újból emberelőnyben, de nem talált kaput.

33. perc: Jakovlev mehetett ki a büntetőpadra.

31. perc: Sirokov életerős lövését hárította Rinne, miközben bemutatott egy komoly spárgázást is.

30. perc: Palola lövése vágódott le blokkról, majd kisebb csetepaté vette kezdetét Bobrovszki kapuja előtt.

28. perc: GÓÓÓL!! Sipacsjov tette középre a korongot, amit Ovecskin húzott be fonákkal a jobb alsóba, senki sem figyelt a csatárra középen a védők közül. 2–2

28. perc: Medvegyev kapáslövését halászta le a levegőből Rinne.

27. perc: GÓÓÓL!! Lehterä passza után Jormakka lőtt közelről, Bobrovszki nagyot védett, majd Palola vágta be a kapuba a lecsorgó korongot. 1–2

27. perc:Jere Karalahti bombázott a kapu mellé.

26. perc: Zaripov kapott kiállítást gáncsolásért.

25. perc: Ovecskin most bemutatta, hogy ütközni is tud, majd Sirokov lőtt a kapu mellé/fölé.

24. perc: Ovecskin elhatározta, hogy minden szögből kapura lőni fog a mai meccsen, de még távol van a góltól.

24. perc: Vagyim Sipacsjov ütközött nagyot a félpályánál, majd ennek örömére lement a kispadra cserélni.

22. perc: Medvegyev lőtt kapura távolról, Rinnéről kipattant a korong, a finnek szerencséjére egy védő elé.

21. perc:Ovecskin lőtt kétszer is kapura fordulásból, eredmény nélkül.

2. HARMAD

20. perc: GÓÓÓL!!Három másodperccel a harmad vége előttPakarinenlövése csúszott be Bobrovszki lábai között a jobb alsó sarokba.1–1

20. perc: afinnek támadhattak kettő az egy ellen, Salomäki azonban nem passzolt, Bobrovszki aztán lábbal hárított.

19. perc: VAS! Palola lőtt nagy erővel kapura, a korong a keresztvasról pattant ki oldalra, centik hiányoztak ahhoz, hogy ne a bal felső sarokban kössön ki.

Haula kapott egy maszkot, őt ütközte le elég keményen a meccs elején Malkin (inkább fej bevágta, mint leütközte).

14. perc: Tomi Sallinen emelte kapura a korongot, ez a próbálkozás nem jelenthetett gondot Bobrovszkinak.

12. perc: Hietanen tette be középre a korongot, Jevgenyij Medvegyev hatalmasat mentett Kontiola elől.

11. perc: GÓÓÓL! Zaripov lekészítése után Sirokov lőtt csuklóból, a kapu előtt még megpattant a korong, ami végül a bal alsóban kötött ki. 1–0

10. perc: Rinne parádézott, Malkin fonákkal próbálkozott, majd Ovecskin tüzelt nagy erővel kétszer is, de nem tudtak túljárni a kapus eszén.

9. perc: Salomäki ült ki a büntetőpadra akadályozásért.

8. perc: Olli Palola lőtt szép csel után, Bobrovszki lepkés kesztyűjében tűnt el a pakk.

8. perc: Viktor Tyihonov kapott korongot a leshatáron, lekészítése után Malkin nem tudott gólt szerezni. Közben a túloldalon Bonrovszki védett szépet jobbal.

7. perc: az emberhátrány után jöttek a finnek, Jokinen lőtt éles szögből kapura, gól nem lett belőle.

6. perc: Artyom Anyiszimov ragyogó keresztpasszát követően Szergej Sirokov lőtte fejbe Rinnét, aki jelzett a bíróknak, hogy fújjanak már a sípjukba, de nem hallgattak a kapusra a játékvezetők.

5. perc: Tuukka Mäntylä vágta fejbe bottal Szergej Plotnyikovot, aki nem tudott egy kis vért kipréselni magából, így csak két perces büntetést kapott a bekk.

4. perc: Petri Kontiola lőtte be élesen a korongot az orosz kapu elé, ami fel is pattant, de nem lett lövés az akció végén.

3. perc: Ovecskint is kiállították, a finnek támadhatnak majd négy a három ellen.

2. perc: páros kiállítás, Alekszandr Burmisztrov és Miikka Salomäki ment ki a büntetőpadra.

2. perc: Szergej Sirokov fordult kapura szépen, de nem tudta a korongot betuszkolni Pekka Rinne mammutja alatt.

1. perc: Jevgenyij Malkin vágta fejbe elég keményen Erik Haulát, de megúszta a kiállítást a Pittsburgh Penguins sztárja. Aztán Olli Jokinen és Leo Komarov nekiment Malkinnak, de nem lett verekedés a vége.

1. perc: Iiro Pakarinen lövését fogta Bobrovszki könnyedén.

1. perc: KEZDETÉT VETTE A DÖNTŐ!

Oleg Znarok, az orosz szövetségi kapitány nem lehet majd ott a kispadon, miután az elődöntőben félreérthetetlen mozdulatokat tett Rikard Grönborg irányába (akit szintén eltiltottak egy mérkőzésre).

„Az eredmény a lényeg, semmi más nem fontos. Ez a torna is megmutatta, akkor lehet eredményesnek lenni, ha csapatként tudunk játszani. Az oroszok ellen el kell kerülnünk a kiállításokat, és meg kell tudjuk ismételni a csehek ellen mutatott játékunkat. Bátran kell játszanunk, nincs semmi vesztenivalónk. Egyszerűen ki kell menni a jégre és élvezni, hogy döntőt játszhatunk. Itt egy csomó srác, aki kiskorában nézte a világbajnokságokat, és arról álmodott, hogy egyszer ő is részese akar lenni ennek az élménynek. Óriási élmény minden játékosnak, hogy most megtapasztalhatja ezt. A játékrendszerünk jól működik, meccsről meccsre egyre jobban csináljuk a feladatunkat. ha ez így marad, megnyerhetjük a döntőt” osztotta meg gondolatait a világgal Olli Jokinen, a Winnipeg Jets légiósa.

„Bobrovszkij a világbajnokság legjobb játékosa. Nem csoda, hogy sokan úgy tartják, a világ legjobb hálóőre. A térdsérülésem rendbe jött, tökéletes fizikai állapotban várom a finálét. Sok fiatal játszik az orosz válogatottban, akiknek életükben először játszanak világbajnoki döntőt, de megnyugtatjuk szurkolóinkat, nyerni fogunk”dicsérte csapattársát az oroszok csapatkapitánya, Ovecskin.

„Bobrovszki világklasszis kapus, sokszor kell majd kapura lőnünk, miközben takarnunk kell előtte a kilátást, hogy ne láthasson majd semmit a korongból” – mondta Hietanen.

Ovecskinék még veretlenek a tornán, 37 gólt szereztek, és mindössze nyolcszor tudtak az ellenfelek eredményesek lenni ellenük. Ebben nagy érdeme van Szergej Bobrovszkinak is, akire fel is hívta a figyelmetJuuso Hietanen

Az oroszok hatszor játszhattak vb-finálét, ebből négyet nyertek meg, míg a finnek két vb-sikerrel büszkélkedhetnek (1995, 2011), emellett hat döntőt elveszítettek.

1954 és 1991 között a Szovjetunió zsinórban 37 vb-mérkőzést nyert meg a finnek ellen, akik az első győzelmüket 1997-ben aratták Oroszország ellen. Az azóta eltelt 17 évben sokkal kiegyenlítettebbé vált az örökmérleg, hét-hét győzelem mellett egy döntetlen született a két csapat összecsapásain.

A bronzmérkőzésen a tavalyi vb-győztes Svédország 3–0-ra legyőzte Csehországot.A mérkőzés után a csehek legendája, Jaromír Jágr lemondta a válogatottságot.

Üdvözöljük kedves olvasóinkat! Hamarosan kezdetét veszi a 2014-es jégkorong-világbajnokság döntője, Oroszország és Finnország fog összecsapni az aranyéremért.