Jégkorong-vb: nyitány Kanada és az Egyesült Államok sikerével

2015.05.01. 18:37
A kanadai Jason Spezza gólt lő a letteknek a hoki-vb nyitányán (Fotó: Reuters)
Kanada és az Egyesült Államok is győzelemmel kezdte szereplését a Csehországban pénteken rajtoló jégkorong-világbajnokságon: a juharlevelesek magabiztosan érvényesítették a papírformát Lettország ellen (6–1), míg az amerikaiak némi meglepetésre négy góllal verték a tavaly ezüstérmes Finnországot (5–1). Az esti program egyik mérkőzése szintén nagy különbségű győzelmet hozott (a címvédő Oroszország 6–2-re verte Norvégiát), a Csehország–Svédország presztízscsata azonban csak a szétlövésben dőlt el a svédek javára.

CSEHORSZÁG–SVÉDORSZÁG 5–6

A svédek villámrajtot vettek, nagyon gyorsan kétgólos előnyt szereztek, és bár a legendás Jaromír Jágr emberelőnyből, szintén gyorsan szépített, a vendégcsapat sokáig képes volt kézben tartani az eredményt. A harmadik harmad elején újabb cseh szépítés következett, ám Joakim Lindström beütötte a negyedik svéd gólt is (2–4) – a háromkoronások talán elhitték, hogy ezzel el is dőlt a mérkőzés. Nagyon tévedtek.

A hajrát nagyon megnyomó csehek az utolsó kilenc percre fordulva Dominik Simon révén szépítettek, a rövid felsőt fonákkal kilövő Roman Cervenka szinte azon nyomban egyenlített, majd egy szépen kijátszott emberelőnyös helyzetből Martin Zatovic közelről beverte a vezető gólt is (5–4). A tripla belefért öt és fél percbe!

Csakhogy hiába fordítottak a csehek, az utolsó másfél percre emberhátrányba kerültek, és ez elég volt egy újabb félfordulatra: Lindström lecsúszott lövése után Mattias Sjögren a hazai kapuba kotorta a korongot (5–5).

A svédek még egyszer emberelőnybe kerültek, s mivel a rendes játékidő lejártáig nem ütöttek gólt, négy a három ellen, azaz rendkívül kedvező felállásban kezdhették a hosszabbítást – de a csehek ezt a szituációt már túlélték.

Az ötperces túlóra gól nélkül ért véget, jött a szétlövés, amelyben a svédek részéről ketten találtak be (Elias Lindholm és Oliver Ekman-Larsson), a csehektől csak Jakub Vorácek – ez azt jelentette, hogy a vendégek nyerték meg a világbajnokság eddigi legizgalmasabb mérkőzését.

KANADA–LETTORSZÁG 6–1

Noha a kanadai kaput őrző Mike Smith sem maradt munka nélkül az első harmadban, a veszélyes támadások jobbára a lettek ketrece felé gördültek, és a pakk háromszor is Ervins Mustukovs mögé került. A második periódus elején még két gyors kanadai gól született, és Mustukovs nem is maradhatott tovább a kapuban.

A helyére beálló veterán Edgars Masalskis megúszta egy kapott góllal, de ez elsősorban annak következménye, hogy a kanadaiak már csak múlatták az időt. Kaspars Daugavins hajrábeli szépítése után „robbant” a csarnok, a prágai szurkolók egyértelművé tették, kivel szimpatizálnak – erre a választ Sidney Crosby „üzente meg”, amikor tanárian kihasznált egy büntetőt a végjátékban.

Crosby, Nathan MacKinnon és Jason Spezza összesen nyolc pontot „dolgozott össze”: Spezza két góllal és egy assziszttal zárt, MacKinnon 1+2-vel, Crosby – aki 2006 óta először jár vb-n és szerez ott gólt – 1+1-gyel.

EGYESÜLT ÁLLAMOK–FINNORSZÁG 5–1

Az első harmad a finneké volt, de hiába a fölény – kétszer a létszámot tekintve is –, Connor Hellebuyck védések sorozatával tisztán tartotta az amerikai kaput. Aztán az utolsó percben az első vb-meccsét játszó, a legutóbbi szezonban még a finn Jokeritben légióskodó Steve Moses bevágta a tengerentúliak vezető gólját.

A második periódus elején a finnek Jyrki Jokipakka révén egyenlítettek, csakhogy a fiatal amerikai csapatot ez nem zökkentette ki, Matt Hendricks ás Dan Sexton jóvoltából még ebben a játékrészben visszaszerezte, sőt növelte is az előnyt. A záró húsz percben két újabb amerikai gól született – a második már akkor, amikor az eredmény után szaladó finnek levitték a kapusukat.

A finnek tavaly is vereséggel rajtoltak a vb-n, míg az amerikaiak 2011 óta mindig győzelemmel nyitottak.

OROSZORSZÁG–NORVÉGIA 6–2

Az oroszok alig három perc után két góllal, az első harmad végén 4–0-ra vezettek, majd a gyors – és az első harmad egy kapura lövését figyelembe véve igencsak váratlan – norvég dupla után újra kézbe vették az irányítást. Patrick Thoresen két találatára gyorsan jött a két válasz, és noha a vörös gépezet csak három sort küldött a jégre – még várják az erősítést az NHL-ből –, ez is elegendő volt a kényelmes előny megtartásához.

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG, CSEHORSZÁG
A-CSOPORT (PRÁGA)

Kanada–Lettország 6–1 (3–0, 2–0, 1–1)
Gólütő: MacKinnon (9:56 – 1–0), Spezza (13:03 – 2–0), Duchene (14:10 – 3–0), Toffoli (22:19 – 4–0), Spezza (23:03 – 5–0), Daugavins (52:05 – 5–1), Crosby (58:36, büntető – 6–1)
Csehország–Svédország 5–6 (1–2, 0–1, 4–2, 0–0, 0–1) – szétlövés után
Gólütők:
Lundqvist (3:23 – 0–1), S. Kronwall (7:30, emberelőny – 0–2), Jágr (13:27, ee – 1–2), Rask (34:36 – 1–3), Hertl (42:51, ee – 2–3), Lindström (44:08 – 2–4), Simon (51:34 – 3–4), Cervenka (52:31 – 4–4), Zatovic (56:53 – 5–4), Sjögren (59:07, ee – 5–5), Ekman-Larsson (5–6)

B-CSOPORT (OSTRAVA)
Egyesült Államok–Finnország 5–1 (1–0, 2–1, 2–0)

Gólütő: Moses (19:37 – 1–0), Jokipakka (25:40 – 1–1), Hendricks (32:08 – 2–1), Sexton (33:47 – 3–1), Bonino (46:25 – 4–1), Hendricks (57:22, üres kapu – 5–1)
Oroszország–Norvégia 6–2 (4–0, 2–2, 0–0)
Gólütők:
Sipacsjov (2:51, emberelőny – 1–0), Anyiszimov (3:10 – 2–0), Zapirov (15:14 – 3–0), Tyihonov (16:53 – 4–0), Thoresen (20:25 – 4–1), Thoresen (26:50 – 4–2), Csugyinov (29:08 – 5–2), Pamarin (34:10 – 6–2)