Jégkorong-vb: meglepetés - már az amerikaiak sem veretlenek

2015.05.07. 19:02
Aljakszandar Kitarov és a fehérorosz válogatott meglepte a Team USA-t (Fotó: AFP)
Fehéroroszország legyőzte az Egyesült Államok válogatottját, így már csak Kanada százszázalékos a Csehországban zajló jégkorong-világbajnokságon. A fehéroroszok ezzel a győzelmükkel a B-csoport élére álltak, megelőzve az amerikaiakat és az oroszokat. A másik csoportban a házigazda álmos kezdés után simán diadalmaskodott Franciaország felett. Az esti programban a svédek szoros meccsen, a finnek könnyedén győztek.

B-CSOPORT

A világbajnokságon az oroszokat legyőző amerikaiak talán túl könnyedén is vették a fehéroroszok elleni mérkőzést, s a gól nélküli első harmad után sem tudtak felpörögni. A két válogatott eddigi öt találkozóján amerikai siker született, de a fehéroroszok megérezték, hogy ezúttal lehet keresnivalójuk.

Elsősorban kontratámadásokra játszottak, s ez kifizetődött, öt perc alatt három gólt is szereztek. Egy amerikai válasz jött, s a záró harmad előtt úgy tűnt, egy gyors góllal meg is fordíthatják a meccset a sötét mezes tengerentúliak. Ám a harmadik harmadban is a fehéroroszok szerezték meg az első gólt, majd 4–2 után is betaláltak, így végleg elvették az amerikaiak kedvét.

Fehéroroszország négy forduló után vezeti a B-csoportot, igaz, az amerikai csapat után az orosz és a finn együttes elleni meccs következik számára. Még egy bravúrral biztosíthatja a helyét a legjobb nyolc között.

Este a finnek Leo Komarov és Petri Kontiola révén két góllal gyorsan megadták az ostravai meccs alaphangját, és ha a kapura lövések számát nézzük (14–3), már az első harmadban döntésre vihették volna a dolgot a szlovénok ellen. De ami késik, nem múlik: a második periódusban Aleksander Barkov és Joonas Kemppainen megduplázta az előnyt, és a finnek nagyon magabiztosan nyertek – sorozatban harmadszor. Az amerikaiak elleni nyitány elvesztése óta gólt sem kaptak (12–0).

A-CSOPORT

A délutáni mérkőzésen a cseh válogatott nagyon lassan lendült játékba Franciaország ellen. A több mint 17 ezer ember előtt játszott mérkőzés első harmadában nem esett gól, köszönhetően elsősorban a Cristobal Huet-t helyettesítő Florian Hardy kapusnak, aki két éve főszerepet játszott a franciák Oroszország elleni 2–1-es sikerében.

A francia kapus a második harmad második percében tört meg, Ondrej Nemec talált be a kapujába. Vladimír Sobotka a hetedik percben növelte az előnyt, de a franciáknak volt még válaszuk, így 2–1-es cseh előnnyel fordultak a csapatok az utolsó húsz percre. Abban aztán beindult a cseh henger, Nemec még egy gólt szerzett, s betalált Jaromír Jágr, valamint Roman Cervenka is. 5–1 lett a vége, a csehek fölényét a 46:20-as kapura lövési arány is tükrözi.

Az esti mérkőzésen Németország jól kezdett Svédország ellen, csakhogy az első harmad közepén mintegy 18 perces kényszerszünet következett – egy ütközés során megrongálódott a pályát övező plexi –, és a folytatáshoz mintha csak a svédek jöttek volna vissza az öltözőből: Oscar Möller és Joakim Lindström gólja jóvoltából villámgyorsan elhúztak.

A németek lassan visszataláltak az addig járt utukra, Marcus Kink révén még az első játékrészben szépítettek, majd a második periódusban Nicolas Krämmer megugrásból egyenlített. A harmadik harmadban a bravúros gólt ütő John Klingberg és Möller révén újra elhúztak a svédek, de ezzel sem dőlt el végleg a meccs: a németek két emberelőnyös helyzetet kihagytak, de aztán Matthias Plachta szép csel után a felső sarokba vágta a pakkot, nyílttá téve a csatát az utolsó percekre. Újabb gól nem esett, a svédek behúzták a kötelező strigulát.

79. JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG
CSEHORSZÁG

A-CSOPORT (PRÁGA)
Svédország–Németország 4–3 (2–1, 0–1, 2–1)
Gólütők:
Möller (11:19 – 1–0), Lindström (12:43 – 2–0), Kink (15:47, emberelőny – 2–1), Krämmer (29:30 – 2–2), Klingberg (42:55 – 3–2), Möller (48:41 – 4–2), Plachta (54:38 – 4–3)
Csehország–Franciaország 5–1 (0–0, 2–1, 3–0)

B-CSOPORT (OSTRAVA)
Finnország–Szlovénia 4–0 (2–0, 2–0, 0–0)
Gólütők:
Komarov (5:52 – 1–0), Kontiola (6:34 – 2–0), Barkov (21:19 – 3–0), Kemppainen (35:57, ee – 4–0)
Fehéroroszország–Egyesült Államok 5–2 (0–0, 3–1, 2–1)