Jégkorong-vb: lezajlott a torna első egygólos meccse

2015.05.05. 18:39
Fehérorosz ostrom a dán Patrick Galbraith kapuja ellen (Fotó: Reuters)
Fehéroroszország 5–1-re legyőzte Dániát a Csehországban zajló jégkorong-világbajnokság keddi játéknapján, és ha nehezen is, de érvényesítette a papírformát Svájc is Németország ellen – a helvétek a torna első egygólos meccsét nyerték meg. Az esti programban Szlovákia 3–1-re megverte Szlovéniát, Franciaország 2–0-ra Ausztriát, de mindkét újonc nagyon közel volt a pontszerzéshez – meccseiket üres kapus gólok döntötték el végleg.

A-CSOPORT

A Svájc–Németország mérkőzésből több mint ötven perc pergett le gól nélkül, aztán nem egészen nyolc perccel a vége előtt a német védők oly egyedül hagyták Denis Hollensteint a kapu előtt, hogy a svájci csatárnak volt ideje megszelídíteni a pakkot, majd elhúzni a kapus előtt, mielőtt a léc alá emelt – mint utóbb kiderült, ezzel el is döntve a meccset.

A francia és az osztrák csapat nagyjából azonos kaliber, azaz az egymástól elvett pontoknak óriási jelentősége lehet a bennmaradásért vívott harcban. Nos, ezúttal a franciák örülhettek: sokáig nem esett gól, az utolsó harmadban aztán előbb Damien Fleury, majd a végjátékban Laurent Meunier is betalált az osztrák kapuba – utóbbi góljánál már nem őrizte senki a ketrecet, az osztrákok mindent egy lapra feltéve harcoltak az egyenlítésért. A 27 védést bemutató Cristobal Huet-nek, a francia kapusnak 11. vb-mérkőzéséig kellett várnia az első shutoutra.

B-CSOPORT

Slovensko–Slovinsko – hirdette a cseh felirat az esti párosítást, és meglepetésre az utóbbi ország, Szlovénia hokisai szerezték meg a vezetést a 7. percben – Jan Urbas emberelőnyből ütött góljára egészen az utolsó harmad derekáig nem is érkezett válasz. Szlovénia korongosai sokáig fegyelmezetten játszottak, és ha mégis emberhátrányba kerültek, kibekkelték Robert Kristan vezérletével.

Az ötödik emberhátrány azonban – amely szinte összeért a negyedikkel – már végzetes volt, Andrej Meszáros a visszatett pakkot a harmadvonalról, takarásból bevarrta. Nem sokkal később a fáradni látszó szlovénok korongkihozatalába hiba csúszott, a szlovákok lecsaptak a pakkra, megjátszották Marián Gáboríkot, aki középen kibillentette emberét, majd közelről a hálóba bombázott.

Szlovénia nagyon akarta a pontot, kapusát levéve rohamozott az egyenlítésért, csakhogy ebből is Gáborík profitált – félpályás üres kapus góllal ő állította be a 3–1-es végeredményt egy másodperccel a végső dudaszó előtt.

A csoport délutáni mérkőzésének (Fehéroroszország–Dánia) első harmadában a dánok lőttek többször kapura, Julian Jakobsen góljával vezettek is, a második periódusban azonban megfordult a meccs: az akkor már jóval aktívabb fehéroroszok részéről Artur Gavrusz, Jevgenyij Kovirsin és Ilja Sinkevics is betalált. A záró húsz percben újabb gólokkal nyomatékosította negyeddöntős álmait a fehérorosz legénység.

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG (Csehország)

A-CSOPORT (Prága), 3. FORDULÓ
Svájc–Németország 1–0 (0–0, 0–0, 1–0)

Gólütő: Hollenstein (52:16 – 1–0)
Franciaország–Ausztria 2–0 (0–0, 0–0, 2–0)
Gólütők:
Fleury (46:12, emberelőny – 1–0), Meunier (59:02, üres kapu – 2–0)

B-CSOPORT (Ostrava), 3. FORDULÓ
Fehéroroszország–Dánia 5–1 (0–1, 3–0, 2–0)
Gólütő:
Jakobsen (13:38 – 0–1), Gavrusz (20:48 – 1–1), Kovirsin (27:27 – 2–1), Sinkevics (29:36 – 3–1), Kovirsin (45:36 – 4–1), I. Uszenko (54:45 – 5–1)
Szlovákia–Szlovénia 3–1 (0–1, 0–0, 3–0)
Gólütők: Urbas (6:20, ee – 0–1), Meszáros (47:57, ee – 1–1), Gáborík (54:16 – 2–1), Gáborík (59:59, ük – 3–1)