Fehérvári rekordgyőzelem a rájátszásért

2011.02.04. 21:34
A fehérváriak négy pontra vannak a Ljubljanától (fotó:
Nem várt könnyű győzelmet aratott az Olimpija Ljubljana ellen a Sapa Fehérvár AV19 az EBEL, az osztrák bajnokság 45. fordulójában: a Volán 6–1-re győzött, és életben tartotta a playoffba jutásról szőtt álmait.

A tizenharmadik perc legvégén olyat látott a sokat megélt fehérvári publikum, amit ebben a szezonban még nem: amikor Ladányi Balázs és Vas Márton átadása után Sofron István a kapuba helyezett, 3–0-ra vezetett a Volán. Márpedig ebben az idényben az első harmadban kettőnél több gólt még egyszer sem ütött a Székesfehérvár. Ekkor alighanem már kevesen töprengtek azon, hogyan lehet megnyerni a rájátszásba jutás szempontjából kulcsfontosságú ütközetet (a meccs előtt még ez volt a fő téma, elvégre a sereghajtó Volánt két hellyel és hat ponttal megelőző Ljubljana a korábbi négy párharcból hármat megnyert magyar riválisával szemben), sokkal inkább téma volt a mennyivel. Ezen a téren is megnyílt ugyanis az út az idénycsúcs felé, hiszen három gólnál nagyobb különbséggel még senkit sem vert meg a Fehérvár a 2010–2011-es évadban. További negyvenhét perc tiszta játékidő után ez csúcs is megdőlt.

Ehhez persze a másik „speciális egység” lendületére is szükség volt. Három nulláig két egyenlő létszámos és egy emberhátrányos góllal (utóbbi lassan specialitása lesz a Volánnak, a legutóbbi négy mérkőzéséből ez már a harmadik olyan volt, amelyen négy az öt ellen is betalált) jutott el a gárda, a negyediket viszont már fórból „rámolta be” – az igazságosság jegyében. A kapu előtt Sofron Istvánt ütötte le Domen Vedlin, ki is küldték 2+10 percre, „Sofi” pedig 17 másodperccel később a bal alsóba küldte a pakkot. Jegyezzük meg, hogy Vas Márton ennél a gólnál könyvelhette el sorozatban a harmadik pontját az este során, emberhátrányos gólja után ez volt a második asszisztja.

Nagyjából ekkor lett komoly tétmeccsből gálaelőadás – mind a lelátón, mind a jégen. A Volán-tábor folyamatosan ünnepelt (hadd emeljünk ki a hokiközegre jellemző momentumot: a „B-közép” magjában egy Ljubljana-szurkoló álldogált, aki „időtlen idők” óta jóban van a helyiekkel), a csapat pedig a jégen fektetett hangsúlyt a látványra. Még az is előfordult, hogy egy támadást Tokaji Viktorra „hegyezett ki” a gárda, de a bekknek nem volt szerencséje, elvétette a bal felsőt.

Most azonban ez is belefért, különösen úgy, hogy hátul a Tokaji vezette egység, valamint Hetényi Zoltán kapus nagyon kitett magáért. Ötven percen át még a shutoutra is esély volt (az idény során még egy meccset sem úszott meg kapott gól nélkül a Volán), végül ez elmaradt, a fölényes győzelmet azonban nem fenyegette veszély. A hajrá ráadásul az első harmadot idézte, hiszen az utolsó öt percben újabb két hazai gól született. Előbb 4–1-nél, öt perccel a vége előtt a szlovénok emberelőnyben levitték a kapust, csakhogy elvesztették a korongot, amit a pénteki gólzáport elindító Eric Johansson a saját harmadából a kapuba lőtt, majd a végén Benk András szólót követően állította be a 6–1-es végeredményt.

Még kilenc forduló van hátra az EBEL alapszakaszából, jelen állás szerint a Medvescak Zagreb, Ljubljana, Jesenice hármasból kettőt kell megelőznie a Volánnak. A horvátokkal szemben hat-, a két szlovén együttessel szemben pedig négy-, illetve hárompontos hátrányt kell ledolgoznia a Fehérvárnak.

OSZTRÁK JÉGKORONGLIGA, ALAPSZAKASZ
SAPA FEHÉRVÁR AV19–TILIA OLIMPIJA LJUBLJANA 6–1 (3–0, 1–0, 2–1)
Székesfehérvár, 3300 néző
Vezette: Falkner (osztrák), Nagy A., Németh A. (mindkettő magyar)
FEHÉRVÁR: HETÉNYI Z. – HORVÁTH A., TOKAJI, SOFRON, VAS M., LADÁNYI – Kranjc, JOBB, Palkovics, JOHANSSON, Mihály Á. – Durco, Orbán, Benk., Holéczy, Kovács Cs. – Vaszjunyin, Tóth A.
LJUBLJANA: Pintaric – Henry, Tory, Mustonen, Higgins, Hughes – Vedlin, Pavlin, B. Golicic, Sachl, Z.- Pance – Dervaric, Kantee, E. Pance, Music, M. Hocevar – Groznik, Sefic, Kralj, Stopar
Gólok: 3:41: Johansson (Mihály Á., Palkovics, 1–0). 9:45: Vas M. (emberhátrány, 2–0). 12:59: Sofron (Vas M., Ladányi, 3–0). 29:46: Sofron (Vas M. – emberelőny, 4–0). 50:24: Pavlin (Higgins, Hughes, 4–1). 55:17: Johansson (Durco, Kovács Cs. – üres kapu, 5–1). 59:04: Benk (Kranjc, Holéczy, 6–1)
Kiállítások: 8 perc  ill. 6 perc+10 perc fegyelmi (Vedlin)