Az orosz hokisok egy hatossal nyitottak

2013.05.04. 21:48
Edgars Masalskis dobott egy hátast az egyik orosz gól után a lett kapuban (Fotó: Reuters)
A címvédő orosz válogatott a Lettország elleni 6–0-s győzelemmel mutatkozott be a finn-svéd rendezésű jégkorong-világbajnokságon. A torna második napján a többi mérkőzésen sem született meglepetés, nyert Kanada, Finnország és az Egyesült Államok is.

H-CSOPORT
Ötször hangzott fel a helsinki Hartwall Arenában az Egyesült Államok–Ausztria mérkőzésen a „Born in the USA” című Bruce Springsteen-sláger, ennyiszer vette be ugyanis az amerikai válogatott az osztrákok kapuját. Pedig nem úgy indult, hogy a tengerentúliak örülhetnek a végén, hiszen a 6. percben már 2–0-ra vezettek a „sógorok”. Ezután azonban beindult az amerikai henger, Erik Johnson duplázott, négy csapattársa pedig 2-2 asszisztot jegyzett a mérkőzésen, amelyen már a második harmadban kialakult az 5–3-as végeredmény.

Oroszország címvédőhöz méltó teljesítménnyel mutatkozott be a vb-n, amit a lettek bántak. A hat orosz gólt hat játékos szerezte, köztük volt Ilja Kovalcsuk is, aki egy asszisztot is kiosztott. Druszája, Ilja Brizgalov hibátlan teljesítményt nyújtott a kapuban, bár csak 15 lövést kellett hárítania. „A legutóbbi negyvennyolc órában csak hét órát aludtam, szóval most irány az ágy” – jelezte Brizgalov, hogy az időeltolódás hatásaival még meg kell küzdenie neki és néhány NHL-es társának.

A finnek a nyitó napon ugyan legyőzték Németországot, mégis csalódást okoztak szurkolóiknak, mivel hosszabbításra kényszerültek Pat Cortina válogatottja ellen. A szlovákok ellen elvileg nehezebb feladat várt rájuk, ám ezúttal nem veszítettek pontot. Juhamatti Aaltonen az első, Petri Kontiola a harmadik játékrészben talált be, Antti Raanta pedig mind a 36, kapujára tartó lövést hárította, így 2–0-ra nyert a társházigazda.

Steve Stamkos és a kanadai válogatott lenyomta Dániát

S-CSOPORT
A dánok egy emberelőny kihasználásával már az 5. percben előnybe kerültek Kanada ellen, amit az első félórában meg is tudtak őrizni. A 31. percben aztán megvillant először a Matt Duchene, Jordan Eberle duó, utóbbi passzából előbbi lőtt gólt, alig több mint egy perccel később pedig már Kanada vezetett Steve Stamkos találatával. A juharlevelesek harmadik, egyben a mérkőzés utolsó gólját szintén Duchene és Eberle hozta össze: Duchene három dán között szlalomozott keresztül, „kényszerítőzött” Eberlével, majd az üres kapuba lőtt.

Anders Bastiansen főszerepet játszott a norvégok Szlovénia ellen aratott 3–1-es győzelmében, ő szerezte ugyanis a találkozó első két gólját. A szlovénok még az első harmadban szépítettek, de az egyenlítés nem jött össze nekik, öt másodperccel a vége előtt pedig megkapták a kegyelemdöfést jelentő harmadik gólt is.

A svédek még a finneknél is rosszabbul kezdték a hazai világbajnokságot, Svájctól ugyanis 3–2-es vereséget szenvedtek. A javítás nekik is sikerült, mivel Jimmie Ericsson és Henrik Tallinder góljára csak egy cseh válasz érkezett (Jirí Hudler révén). A skandinávok egyébként sokkal többet tettek a győzelemért, jól jelzi ezt a kapura lövések közötti óriási különbség (39–18). A svédek kapuját Jhonas Enroth, a csehekét Alexander Salák védte, egyaránt remekül.

JÉGKORONG-VB
H-CSOPORT (Helsinki)

Finnország–Szlovákia 2–0
(1–0, 0–0, 1–0)
Amerikai Egyesült Államok–Ausztria 5–3
(1–2, 4–1, 0–0)
Oroszország–Lettország 6–0 (1–0, 3–0, 2–0)
Az állás: 1. Oroszország 3 pont (6–0, 1 mérkőzés), 2. Szlovákia 3 (6–2, 1), 3. Egyesült Államok 3 (5–3, 1), 4. Finnország 2 (4–3, 1), 5. Németország 1 (3–4, 1), 6. Ausztria 0 (3–5, 1), 7. Franciaország 0 (2–6, 1), 8. Lettország 0 (0–6, 1)
A 3. játéknap programja. Vasárnap, 11.15: Franciaország–Ausztria, 15.15: Németország–Oroszország, 19.15: Lettország–Egyesült Államok

S-CSOPORT (Stockholm)
Kanada–Dánia 3–1 (0–1, 2–0, 1–0)
Norvégia–Szlovénia 3–1 (2–1, 0–0, 1–0)
Csehország–Svédország 1–2
(0–1, 1–1, 0–0)
Az állás: 1. Kanada 3 (3–1, 1) és Norvégia 3 (3–1, 1), 3. Csehország 3 (2–0, 1), 4. Svájc 3 (3–2, 1), 5. Svédország 0 (2–3, 1), 6. Dánia 0 (1–3, 1) és Szlovénia 0 (1–3, 1), 8. Fehéroroszország 0 (0–2, 1).
A 3. játéknap programja. Vasárnap, 12.15: Fehéroroszország–Szlovénia, 16.15: Svájc–Kanada, 20.15: Norvégia–Dánia