C. Ronaldo első gólja és a győzelem sem ért portugál továbbjutást

2014.06.26. 17:54
Cristiano Ronaldo lőtte a győztes gólt, de a továbbjutás elúszott Portugália számára (Fotó: Action Images)
Portugália 2–1-re legyőzte Ghánát a foci-vb G-csoportjának utolsó fordulójában, ami azonban kevés volt ahhoz, hogy a vb-n első gólját megszerző Cristiano Ronaldo és csapata bejusson a legjobb 16 közé. A meccsen az első félidei portugál vezetés után Ghána az afrikai vb-gólrekorderré váló Asamoah Gyan találatával egyenlített, és egy gólra került a továbbjutástól, ám kinyílt hátul, és újabb gólt kapott.

VB 2014
G-CSOPORT, 3. FORDULÓ
PORTUGÁLIA–GHÁNA
2–1 (1–0)
Brazíliaváros, Estadio Nacional Mané Garrincha, 67 540 néző. Vezette: Sukralla (bahreini)
PORTUGÁLIA:
Beto (Eduardo, 89.) – Joao Pereira (Varela, 61.), Pepe, Bruno Alves, Miguel Veloso – William Carvalho, Rúben Amorim – Nani, Joao Moutinho, Cristiano Ronaldo – Éder (Vieirinha, 69.). Szövetségi kapitány: Paulo Bento
GHÁNA: Dauda – Afful, Mensah, Boye, K. Asamoah – Agyemang-Badu, Rabiu (Acquah, 76.) – Atsu, Waris (J. Ayew, 71.), A. Ayew (Wakaso Mubarak, 82.) – Gyan. Szövetségi kapitány: Akwasi Appiah
Gólszerző: Boye (31. – öngól), Cristiano Ronaldo (80.), ill. Gyan (57.)

A MÉRKŐZÉS RÉSZLETES TUDÓSÍTÁSA ITT!

Ghána sztrájkveszéllyel vegyített pénzügyi viták és két ász, a Sulley Muntari, Kevin-Prince Boateng duó kirúgása után készült a Cristiano Ronaldo vezérelte portugál csapat ellen, de mindkét válogatott tudta, hogy sorsa részben a csoport másik meccsét játszó Németország és Egyesült Államok kezében van.

Feladni persze egyik csapat sem akarta a napsütéses délutánban lejátszott találkozót Brazíliavárosban, a portugálok olyan lendülettel kezdtek, mintha az első meccsüket játszanák. Főleg Cristiano Ronaldo volt elemében, az első 20 percben előbb a kapufát találta el, majd tiszta helyzetből fejelhetett, de a labdát éppen Fatia Dauda kapus ölébe irányította.

Ezt követően a ghánaiak is magukra találtak, Asamoah Gyan fejese jelezte Portugáliának, hogy a tűzzel játszik. Lüktető volt a meccs, amelyen egy komikus öngóllal szerzett vezetést Portugália: a 31. percben Miguel Veloso bal oldali beadását az ötös rövid sarkánál felugorva próbálta tisztázni John Boye, de a jobb térdéről nagy ívben a bal sarokba hullt a gellert kapó labda, miután kétszer is érintette a kapu keretét. Talán fejjel nagyobb eséllyel tisztázott volna. 1–0

A gól nem fogta meg, inkább felpörgette Ghánát, Cristiano Ronaldo pedig eltűnt a mezőnyben, így a portugálok játéka is visszaesett. A saját kapujára rendkívül veszélyes Boyé a szünet előtt majdnem növelte az európaiak előnyét...

A második félidőt is Portugália kezdte jobban, de a német gól hírére Ghána reagált góllal – Kwadwo Asamoah beívelése után Asamoah Gyan fejelt a kapu bal alsó sarkába. Ezzel a kameruni Roger Milla rekordját megdöntve hatodik találatával afrikai vb-rekorder lett. 1–1

Így Ghána egy gólra került a továbbjutástól, míg Portugáliának négyre lett volna szüksége. Paulo Bento csapatára ezen a vb-n nem volt jellemző, hogy képes lett volna folyamatosan nagy rohamokat vezetni, és nem ezen a meccsen lépett át saját árnyékán. Sőt Ghána a lehetőséget megérezve hosszú percekre a kapujához szögezte ellenfelét, és négy perccel a gól után Gyan beadását követően Majeed Waris négy méterről vetődve a kapu mellé fejelt – hatalmas lehetőség maradt ki.

Kellett tíz perc Portugáliának, hogy kiszabaduljon a nyomásból, C. Ronaldo és Nani megindulásai veszélyesek voltak, CR egyszer el is esett Boyé szorításában, de nem kapott 11-est. Ghána nagy erőkkel támadott, kellett neki a gól, de Portugália sem hagyta annyiban, pörgősebb lett a meccs.

A 80. percben Nani beadása után Dauda kapus éppen Cristiano Ronaldo elé ütötte a labdát, a Real Madrid aranylabdása pedig kilenc méterről, a vb-n a 19. kapura lövéséből megtörve gólcsendjét, újra vezetéshez juttatva Portugáliát. 2–1

Ghána álmai szertefoszlottak, a gól és az ebből eredő vereség azt eredményezte, hogy 2006 és 2010 sikerei után ezúttal nem sikerült továbbjutnia a csoportjából.

CR a végén még három hatalmas helyzetet kihagyott (mondhatni, a végén a lábában volt a többgólos siker), így egygólos maradt a portugál győzelem – édeskevés az amerikaiak minimális veresége mellett, így nem lehetett ledolgozni a gólkülönbségek közötti különbséget. Mindkét válogatott csalódottan utazhat haza…