Capello győzelemre vezette az orosz válogatottat

A Fabio Capello irányította orosz válogatott péntek kora este Moszkvában 2–0-ra legyőzte Észak-Írországot a 2014-es brazíliai labdarúgó-világbajnokság európai selejtezőjének F-csoportjában.

OROSZORSZÁG–ÉSZAK-ÍRORSZÁG 2–0 OROSZORSZÁG–ÉSZAK-ÍRORSZÁG 2–0

Gyenyiszov (balra) és Corry Evans küzdelme
(Fotó: Action Images)
Gyenyiszov (balra) és Corry Evans küzdelme (Fotó: Action Images)

Fabio Capello, az új orosz szövetségi kapitány első tétmérkőzését heves támadásokkal kezdte a szbornaja. Bár Alekszandr Kerzsakov az első nagy helyzetet elrontotta, sőt Vlagyimir Bisztrov gyanús szerelésénél hiába reklamáltak büntetőt az oroszok, a vezető gól nem váratott magára sokáig.

Már-már kezdtek lélegzethez jutni a vendég északírek, amikor a 30. percben remek orosz támadás futott a pályán. Alan Dzagojev tálalt Kerzsakov elé, ő visszajátszott Viktor Fajzulin elé, aki közelről a hálóba lőtt. 1–0

Nem sokkal később növelhette volna előnyét a hazai csapat, Roman Sirokov lapos lövését azonban Roy Carroll védte, és Kerzsakov nem boldogult a kipattanóval.

A második félidő elején kétszer is veszélyeztettek az északírek, csakhogy a Vaszilij Berezuckij vezérelte orosz védelem Aaron Hughes és Jamie Ward beadása után is tisztázott. Nem sokkal később a pályán lévő Berezuckij-iker már a túlsó kapu előtt bukkant fel, fejese alig szállt a léc fölé.

Továbbra is Dzagojev pörgette az orosz rokkát – az 58. percben remek labdát adott Sirokovnak, akinek lövését blokkolták –, meglepetést keltett hát, hogy egy óra elteltével Capello lecserélte.

Néhány percig úgy tűnt, Dzagojev lecserélésével eltűnt az életerő az orosz támadásokból, de ez tényleg csak a látszat volt. A 75. percben Kerzsakov szabadrúgásból kapufát lőtt, a 78.-ban pedig megszületett a második hazai gól: az Alekszandr Kokorin által kiharcolt büntetőt Roman Sirokov váltotta gólra. 2–0

Nem jellemző az északírekre, hogy feladnak egy csatát, most sem tettek így, és Gareth McAuley fejeséből kis híján azonnal szépítettek, Fajzulin nagyot mentett. Nem akadt be Kerzsakov következő szabadrúgása sem, így az eredmény már nem változott – a szbornaja 2–0-ra megnyerte a Capello-éra első vb-selejtezőjét.

OROSZORSZÁG–ÉSZAK-ÍRORSZÁG 2–0

LUXEMBURG–PORTUGÁLIA 1–2

Meglepően bátran kezdtek a luxemburgiak, és egy szép támadás végén a 13. percben megszerezték a vezetést – éppen egy portugál származású labdarúgó révén: a kontra végén a bal oldalon meglóduló Daniel Da Mota nagyszerű labdaátvétel után jobbal éles szögből hatalmas gólt lőtt. 1–0

Kellett egy kis idő, hogy a portugálok magukhoz térjenek a sokkból, de a 32. percre túl voltak a nehezén: a luxemburgiak eladták a labdát a saját 16-osuk előterében, és Cristiano Ronaldo nem hibázta el a ziccert! A korábbi aranylabdásnak ez volt a harmadik gólja Luxemburg ellen – ilyen sokszor eddig csak a hollandokat keserítette el. 1–1

Még egy érdekes adat Ronaldóval kapcsolatban: a Real Madrid csillaga 2005. június 5. óta először szerzett gólt világbajnoki selejtezőn – tizenegy meccsnyi vb-selejtezős gólképtelenséget tett ezzel zárójelbe.

Neki is, Hélder Postigának is lett volna lehetősége fordítani a szünetig, de egyikük sem járt sikerrel – Luxemburg 45 perc után tartotta a döntetlent.

A fordulás után aztán megnyugodhattak valamelyest a portugálok: az 54. percben Joao Moutinho kiugratta a leshatáron helyezkedő Hélder Postigát, aki fejjel átvette a labdát, majd amikor az a magasból visszahullt a lába elé, jobbal a hálóba lőtt. 1–2

A luxemburgiak az utolsó percekben minden erejüket mozgósították, hogy visszaállítsák a meglepő állást, de a portugál védelem távol tartotta a veszélyt a kaputól: Paulo Bento csapata győzelemmel kezdte a selejtezőket.

AZERBAJDZSÁN–IZRAEL 1–1

Azerbajdzsán péntek este hazai pályán 1–1-es döntetlent harcolt ki az esélyesebb Izrael ellen. Az első félidő nem hozott gólt, majd a második elején Bibrasz Natko, a Rubin Kazany légiósa remek távoli lövéssel megszerezte a vezetést Izraelnek. Natkónak az első játékrészben is volt egy jó távoli lövése, labdája akkor elkerülte a kaput.

Csupán 15 percig tartott ki az előny: a 65. percben Jihan Azkara passzából Ruslan Abisov lapos lövéssel egyenlített. Abisovnak nem sokkal később volt még egy kiváló lövése, de abból nem született gól, mint ahogyan a hajrára Josszi Benajunnal erősítő izraeliek próbálkozásaiból sem – maradt a kisebb meglepetéssel felérő döntetlen.

LABDARÚGÓ VB, EURÓPAI SELEJTEZŐK
F-CSOPORT
OROSZORSZÁG–ÉSZAK-ÍRORSZÁG 2–0 (1–0)
Moszkva. V: Mateu Lahoz (spanyol)
Oroszország: Akinfejev – Anjukov, V. Berezuckij, Ignasevics, Kombarov – Gyenyiszov, Sirokov, Fajzulin (Glusakov, 85.) – Dzagojev (Kokorin, 58.), Bisztrov – Kerzsakov. Szöv. kapitány: Fabio Capello
Észak-Írország: R. Carroll – A. Hughes, J. Evans, McAuley, Cathcart – C. Evans (Shiels, 84.), S. Davis, Baird, Ward (Little, 76.) – Lafferty, Brunt. Szöv. kapitány: Martin O'Neill
Gólszerző: Fajzulin (30.), Sirokov (78. – 11-esből)

LABDARÚGÓ VB 2014, EURÓPAI SELEJTEZŐK
F-CSOPORT
LUXEMBURG–PORTUGÁLIA 1–2 (1–1)
Luxembourg
Luxemburg: Joubert – Jänisch, Schnell, Bukvic, Blaise – Gerson – Payal, Bettmer, Da Mota (Deville, 79.), Mutsch – Joachim. Szöv. kapitány: Luc Holtz
Portugália: Rui Patrício – Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Fábio Coentrao – Miguel Veloso (Varela, a szünetben), Raul Meireles (Custodio, 67.), Joao Moutinho – Nani (Rúben Micael, 81.), Cristiano Ronaldo, Hélder Postiga. Szöv. kapitány: Paulo Bento
Gólszerző: Da Mota (13.), ill. C. Ronaldo (32.), Hélder Postiga (54.)