nemzetisport.hu 2016.06.19 20:50 Frissítve: 2016.06.19 23:46

Kapushiba lett Románia veszte, történelmi albán gól és siker

Armando Sadiku 43. percben szerzett góljával Albánia minimális különbséggel nyert Románia ellen a Franciaországban zajló labdarúgó Európa-bajnokság csoportkörének harmadik fordulójában. A győztes az A-csoport harmadik helyen zárt, a vesztes az utolsó helyen végezve már biztos kieső. A csoport másik találkozóján nem esett gól a Svájc–Franciaország összecsapáson, előbbi öt, utóbbi hét ponttal végzett a csoport második, illetve első helyén, amivel egyaránt bejutott a nyolcaddöntőbe.

Tatarusanu gyámoltalan kifutása megpecsételte a románok sorsát (Fotó: Reuters)

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG
A-CSOPORT, 3. FORDULÓ
ROMÁNIA–ALBÁNIA 0–1 (0–1)

Lyon, Parc Olympique Lyonnais, 49 752 néző. Vezette: Královec (cseh)
ROMÁNIA: Tatarusanu – Sapunaru, Chiriches, Grigore, Matel – Prepelita (Sanmartean, a szünetben), Hoban – Popa (Andone, 68.), Stanciu, Stancu – Alibec (Torje, 57.). Szövetségi kapitány: Anghel Iordanescu
ALBÁNIA: Berisha – Hysaj, Ajeti, Mavraj, Agolli – Lila, Basha (Cana, 83.), Abrashi, Memushaj, Lenjani (Roshi, 77.) – Sadiku (Balaj, 59.). Szövetségi kapitány: Gianni De Biasi
Gólszerző: Sadiku (43.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

HELYSZÍNI CIKKEINK
Az Eb-ellenfelek: Ausztria, Izland, Portugália – MENETREND, SORSOLÁS, RÉSZTVEVŐK – Eb-adatbank
CSOPORTBEMUTATÓK
KERETEK
FELKÉSZÜLÉSI KÖRKÉP

Albánia eddig 16 alkalommal mérkőzött meg Romániával, többször, mint bármely más nemzettel. Két győzelme mellett négyszer végzett döntetlenre, miközben tízszer szenvedett vereséget. Tétmeccset speciel egyet sem nyert meg: két döntetlen és hat vereség volt a mérlege.

A kezdés után ennek megfelelően alakult a találkozó. A román mezőnyfölényt olykor helyzetek színesítették: a 8. percben Bogdan Stancu 17 m-ről lőtt kapásból. A látványos, nagy erejű lövést Etrit Berisha csak maga elé tudta tenyerelni. Nem érett a román gól, de egyértelműen keleti szomszédunk volt a kezdeményező.

A félidő közepén azonban fordulat történt. A határozottan szerelő, a lesgyanús kontrát így megindító Ermir Lenjani maga érkezett a befejezéshez, de hat méterről üres kapus helyzetben a kapu fölé lőtte a centerezést. A kihagyott óriási helyzet nem szegte, hanem meghozta az albánok kedvét. Romániát pedig óvatosságra intette. Kiegyenlítetté vált a mérkőzés, már az albánok is eljutottak a román tizenhatosig, olykor a kapuig. Döntően azonban a mezőnyben zajlott a játék.

A szünet előtti hajrában aztán Albánia megszerezte történelmének első Eb-gólját, egyben a vezetést. A 43. percben Armando Sadiku érkezett a hosszún egy remek, jobb oldali beadásra, és az ellenfél kapujába fejelt (0–1). A román kapus, Ciprian Tatarusanu óriásit hibázott a gólnál. Kilépett ugyanis a beadásra, de nem avatkozott játékba. Ha a gólvonalon marad, simán övé a labda. Az albán gól egyértelműen az ő lelkén szárad.

Romániának hét, Albániának öt kapura lövése volt az első félidőben, mindkét fél három-három alkalommal találta el a kaput, míg egy-egy lövést sikerült blokkolni. Labdabirtoklásban jobbak voltak a románok (54 százalék náluk, 46 százalék az ellenfélnél), lényegesen többet passzoltak (290 és 193), és a hatékonyságuk is jobb volt (83 százalék és 77 százalék). Csak ugye közben az eredmény meg román szemszögből 0–1 volt...

A szünetből visszatérve Románia úgy játszott, ahogyan egy hátrányban lévő együttesnek kell: emelt a sebességen, és letámadta, beszorította riválisát. Albánia azonban fegyelmezetten védekezett, és olyan nagyon nem is szorult be. A románokból hamar elveszett a tűz, amivel az albánok segítségére voltak. Utóbbiak ki tudták hozni mezőnybe a játékot, és még akciót is vezettek. A második félidő közepén a partjelző és a játékvezető les címén tévesen akasztott meg egy több mint ígéretes román akciót, hiszen a hátrányban lévő együttes már az ellenfél védelme mögé került, bent pedig ziccerben érkezett az akciót kísérő társ. Három perccel később ugyancsak jobb oldali román tilitoli lezárásaként Florin Andone sistergős bombája a lécről pattan vissza a mezőnybe. Berisha a kezét sem tudta megemelni a lövésnél.

A románok szövetségi kapitánya, Anghel Iordanescu ezer fokon égett, hiába (Fotó: Reuters)

A hajrára elfáradtak az albánok, a románokat viszont sürgette az idő, ami nem használt a koncentrációnak és a pontosságnak. Az végére elmaradtak a nagy román attakok, Albánia ünnepelhetett. Ráadásul története első Eb-góljának és Eb-győzelmének köszönhetően még a továbbjutásról sem kell lemondania. Nem úgy Romániának, amely egy ponttal és 2–4-es gólkülönbséggel búcsúzott a tornától. A selejtezőcsoportunkban második helyen végző együttes tíz találkozón két gólt kapott az Eb-re menet – Franciaországban három meccsen ennek a dupláját.

Magyar szemszögből: az A-csoport harmadik helyén végző Albániának rosszabb a mutatója, mint a mieinknek. Bernd Storck együttesének – amelyre még a Portugália elleni csoportmeccs vár szerda 18 órától – így már csak egy csapatot kell maga mögött tudnia a mezőnyből, hogy adott esetben akár csoportharmadikként is bejusson a nyolcaddöntőbe, ahová a hat csoportból négy csoport-3. jut még be az első és a második helyezetteken kívül. Mivel hétfőn újabb csoportban, kedden pedig újabb kettőben ér véget a küzdelem, az sem elképzelhetetlen, hogy a továbbjutás szempontjából már nem is lesz tétje a mieink Portugália elleni összecsapásának.

2016.11.09 17:01:36

Foci Eb 2016 nemzetisport.hu

Fizessen elő a Nemzeti Sportra negyedévre, és ajándékba megkapja az Eb-kötetet!

2016.07.15 19:46:45

Leesett az állunk néhányszor, miközben végigpörgettük olvasóink nyitómeccs előtti megérzéseit.

2016.07.12 18:07:47

Foci Eb 2016 Kovács Kristóf (MINDSET PSZICHOLÓGIA)

A sérült sportolót kevésbé érdeklik a mindennapos dolgok, csökken az önszabályozás és az érzelmi kontroll.

2016.07.11 13:26:18

A portugálok legjobbja a kapus volt a fináléban • A francia csatárok kevésszer voltak megjátszhatóak.