Eb 2016: Olaszország kijutott, a horvátok „életben maradtak”

2015.10.10. 19:52
Éder szerezte az olaszok első azerbajdzsáni gólját (Fotó: AFP)
Az olasz labdarúgó-válogatott Antonio Conte irányításával először szerzett három gólt, idegenben Azerbajdzsánt győzte le 3–1-re, ezzel – sorozatban hatodszor – kijutott az Európa-bajnokságra. Norvégia hozta a kötelezőt Málta ellen, míg Horvátország Bulgária ellen, így az utolsó forduló dönt a másik továbbjutó helyről.

Az olaszok az Eb-részvétel kivívásáért léptek pályára Bakiban a Tofik Bahramov Aréna avatóján Azerbajdzsán ellen, és Antonio Conte csapata gyorsan vezetést szerezett. A 11. percben született találatban oroszlánrésze volt Marco Verrattinak, aki tökéletes labdát rajzolt a leshatáron kiugró Éder elé, a brazíliai születésű Sampdoria-csatárnak 11 méterről csak a kapus eszén kellett túljárnia. 0–1

Az azeriek azonban – akárcsak legutóbb a horvátok elleni hazai meccsen – ezúttal is rendkívül szívósan játszottak, nem adták olcsón a bőrüket, és a 31. percben némiképp váratlanul egyenlítettek is. Ruslan Gurbanov előkészítéséhez és a mélységből érkező Dima Nazarov lövéséhez csak asszisztált a nem épp határozott olasz védelem, a lapos labdával szemben Gianluigi Buffonnak nem volt esélye. 1–1

Ám az olaszok még az első félidőben élni tudtak az azeri hibákkal, és az aktívan játszó Stephan El Shaarawy góljával újra előnyhöz jutottak. Azeri szabadrúgás (!) után szereztek labdát a kékek, és sakk-mattra játszották az akciót az összevissza futkosó hazai védők között, Antonio Candreva passza után a Monaco támadójának csak be kellett fejezni az akciót. 1–2

A fordulás után egyértelműen kezében tartotta a meccset Antonio Conte csapata, amely az aktuális szövetségi kapitány vezetésével először szerzett három gólt, amikor Matteo Darmian szerzett labdát az ellenfél térfelének közepén, majd a dermedt védők és a kapus mellett a hálóba lőtt. 1–3

Az olaszok akár növelhették is volna előnyüket, de Badavi Hüseynov piros lap árán lerántotta a ziccerben kilépő Sebastian Giovincót.

Az olasz válogatottnak ezzel a csoportelsőség még nincs meg, miután a norvégok hozták a kötelezőt Málta ellen. Az északiak Alexander Tettey és Alexander Söderlund góljával 2–0-ra múlták felül a szigetországiakat.

A horvátok ugyanakkor továbbra is „fenyegetik” a norvégokat, miután a zárt kapuk ellenére könnyedén legyőzték a kilátástalanul futballozó bolgárokat. Luka Modric indítása után Ivan Perisic már a 2. percben vezetést szerzett a hazaiaknak, akiknek kis híján Georgi Terziev is besegített, amikor kísérletet tett az év öngóljára. A kapufát még megúszták a vendégek, de a 42. percben nőtt a hazai előny, Nikola Kalinic remekül, sarokkal készített Ivan Rakitic elé, aki a jobb alsóba gurított.

A bolgároknak szinte momentumuk sem volt a meccsen. A győzelmet a 81. percben tettek fölényessé a házigazdák, Perisic tökéletesen adott be Kalinic elé, aki nagyot nyújtózva továbbította a labdát a kapuba. Horvátország 3–0-s győzelmével nagy nyomást gyakorol Norvégiára, hiszen kedden Málta ellen játszik.

Az olaszoknak az első hely megszerzéséhez nem szabad kikapniuk kedden a Norvégia elleni hazai meccsen, a norvégoknak ugyanakkor a biztos kijutáshoz nyerniük kell Olaszországban, mert a horvátokkal összevetésben rosszabb az egymás elleni eredményük.

EB 2016
H-CSOPORT

AZERBAJDZSÁN–OLASZORSZÁG 1–3 (1–2)
Baku,
Tofik Behramov Stadion. Vezette: William Collum (skót)
Azerbajdzsán: Agayev – Medvedev, Hüseynov, R. F. Sadygov, Dashdemirov – Garayev – Ismayilov (Mirzabekov, 91.), Eddy (R. Ä. Sadygov, 66.), Amirguliyev, Nazarov – Gurbanov (Erat, 75.). Szövetségi kapitány: Robert Prosinecki
Olaszország: Buffon – Darmian, Chiellini, Bonucci, De Sciglio – Candreva (Montolivo, 88.), Verratti, Parolo, El Shaarawy (Florenzi, 74.) – Pelle, Éder (Giovinco, 79.). Szövetségi kapitány: Antonio Conte
Gólszerző: Nazarov (31.), ill. Éder (11.), El Shaarawy (43.), Darmian (65.)
Kiállítva: Hüseynov (88.)

NORVÉGIA–MÁLTA 2–0 (1–0)
Oslo,
Ullevaal Stadion. Vezette: Arnold Hunter (északír)
Norvégia: Nyland – Elabdellaoui, Hovland, Forren, Aleesami – Skjelbred (Ödegaard, 53.), Tettey, S. Johansen, Berget (Berisha, 84.) – M. Henriksen, Söderlund (King, 77.). Szövetségi kapitány: Per-Mathias Högmo
Málta: Hogg – S. Borg (R. Camilleri, 83.), Z. Muscat, A. Muscat (J. Zerafa, 56.), Failla – P. Fenech, R. Muscat, Agius, Briffa, Effiong – Schembri (B. Kristensen, 81.). Szövetségi kapitány: Pietro Ghedin
Gólszerző: Tettey (19.), Söderlund (52.)

H-CSOPORT
HORVÁTORSZÁG–BULGÁRIA 3–0
(2–0)
Zágráb, Maksimir Stadion. Vezette: Artur Dias (portugál)
Horvátország: Subasic – Srna, Corluka, Vida, Pivaric – Perisic, Modric (Badelj, a szünetben), Rakitic, Kovacic, Pjaca (Cop, 60.) – N. Kalinic (Kramaric, 86.). Szövetségi kapitány: Ante Cacic
Bulgária:
Mitrev – S. Popov, Terziev (I. Ivanov, a szünetben), A. Alekszandrov, Zs. Milanov – Nedelev (G. Milanov, a szünetben), Szlavcsev, Zlatinszki, Tonev – I. Popov (M. Alekszandrov, 71.), Rangelov. Szövetségi kapitány: Ivajlo Petev
Gólszerző: Perisic (2.), Rakitic (42.), N. Kalinic (81.)
Kiállítva: Cop (89.)