Kikaptak a spanyolok, Horvátország a csoportelső

2016.06.21. 20:50
Horvát öröm (Fotó: Reuters)
A horvát labdarúgó-válogatott 2–1-re legyőzte a címvédő Spanyolországot, ezzel megnyerte a franciaországi Európa-bajnokság D-csoportját. Ez azt jelenti, hogy a horvátokkal játszunk a nyolcaddöntőben – abban az esetben, ha harmadikként végzünk a csoportunkban.

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG
D-CSOPORT, 3. FORDULÓ
HORVÁTORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 2–1 (1–1)
Bordeaux,
Stade Matmut-Atlantique, 37 245 néző. Vezette: Kuipers (holland)
HORVÁTORSZÁG: Subasic – Srna, Corluka, Jedvaj, Vrsaljko – Rog (Kovacic, 82.), Badelj – Perisic (Kramaric, 94.), Rakitic, Pjaca (Cop, 92.) – Kalinic. Szövetségi kapitány: Ante Cacic
SPANYOLORSZÁG: De Gea – Juanfran, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Fabregas (Thiago, 84.), Busquets, Iniesta – David Silva, Morata (Aduriz, 67.), Nolito (Bruno Soriano, 60.). Szövetségi kapitány: Vicente del Bosque
Gólszerző:
Kalinic (45.), Perisic (87.), ill. Morata (7.)

Percről percre: ez történt a horvát–spanyol meccsen!

4. Csehország 3 1 2 2–5 –3 1

Ante Cacic több alapemberét is pihentette – kényszerből vagy más okból –, ám könnyen lehet, hogy a legjobb csapata sem tudta volna megakadályozni a spanyolok vezető gólját. A 7. percben ugyanis mintaszerű támadást vezetett a címvédő, a végén Cesc Fabregas passzából Álvaro Morata volt eredményes. A Real Madridba visszaigazoló csatárnak ez volt a harmadik gólja az Eb-n. 0–1

A horvátok David de Gea hathatós közreműködésével egyenlíthettek volna, a kapus addig vacakolt a labdával, mígnem Nikola Kalinic megtámadta. A labda Ivan Rakitichoz került, az ő emelése után pedig előbb a lécre, onnan a jobb oldali kapufára, majd kifelé pattant.

A spanyolok enyhe mezőnyfölényben játszottak, helyzeteket is kialakítottak, de nem tudták növelni előnyüket.

Olyannyira nem, hogy a szünet előtt Horvátország egyenlített, nem is csúnya góllal. Ivan Perisic bal oldali beadása után Kalinic sarokkal juttatta a labdát a jobb alsó sarokba. A spanyol válogatott 735 perc után kapott gólt Európa-bajnokságon, míg De Geát először mattolták a válogatottban tétmérkőzésen. 1–1

A második félidőben Vicente del Bosque a támadói cserélésével próbált új lendületet adni csapatának. Nolitót Bruno Soriano, Moratát Aritz Aduriz váltotta. Utóbbi „közreműködött” egy tizenegyes kiharcolásában: az általa szorongatott Sime Vrsaljko hátulról ráesett David Silvára. A labda mögé Sergio Ramos állt, akinek középre tartó lövését Danijel Subasic – aki kb. 2 méterrel a gólvonal előtt állt már ekkor – kivédte. Érdekesség, hogy néhány napja Cristiano Ronaldo is kihagyott egy büntetőt az Eb-n, viszont az idei BL-döntőben mindketten belőtték a maguk tizenegyesét a Real Madrid színeiben.

Ezután is többet járt a horvátok térfelén a labda, déli szomszédaink azonban egy gyors kontrával megnyerték a meccset. Kalinic visszaadta a kölcsönt, azaz a gólpasszt Perisicnek, akinek lapos, éles szögből leadott lövésébe a becsúszó Gerard Piqué még beleért, talán ez is kellett ahhoz, hogy De Gea ne tudjon hárítani. 2–1

A horvátok ezzel megnyerték a D-csoportot, azaz velük játszunk, ha harmadik helyen végzünk a csoportunkban. A spanyolok meg készülhetnek az olaszok elleni nyolcaddöntőre.