Komikus gólt hoztak össze a hollandok a 91. percben, ki is kaptak

2014.09.09. 20:45
Az első cseh gólt szerző Borek Dockal lépéselőnyben Daley Blinddel szemben (Fotó: Reuters)
Utolsó játéknapjához érkezett a labdarúgó Eb-selejtezők 1. fordulója: a kedd egyik rangadója a Csehország–Hollandia mérkőzés volt, amelyet hatalmas csatában a hazaiak nyertek, 2–1-re. Izland viszont simán, 3–0-ra nyert Törökország ellen.

EURO 2016, SELEJTEZŐ
A-CSOPORT
Csehország–Hollandia 2–1 (1–0)
Prága
, Letná Stadion, 20.000 néző. V.: Rocchi (olasz)
CSEHORSZÁG: Cech – Kaderabek, Procházka, Kadlec, Limbersky – Dockal, Darida, Vácha (Kolár, 81.), Krejci (Pilar, 66.) – Rosicky – Lafata (Vydra, 72.). Szövetségi kapitány: Pavel Vrba
A kispadon: Vaclík (k.), Bicík (k.), Suchy, Mazuch, Rezník, Pudil, Petrzela, Horava, Jirácek
HOLLANDIA: Cillessen – Veltman (Narsingh, 39.), Martins Indi, De Vrij – Janmaat, Wijnaldum, Sneijder, N. De Jong, Blind – Depay, Van Persie. Szövetségi kapitány: Guus Hiddink
A kispadon: Zoet (k.), Krul (k.), Van der Wiel, Van Dijk, Verhaegh, Pieters, Afellay, Fer, Klaassen, Kuyt, Lens
Gólszerző:
Dockal (21.), Pilár (90.) ill. De Vrij (55.)

A Cillessen – Veltman, Martins Indi, De Vrij – Janmaat, Wijnaldum, Sneijder, N. De Jong, Blind – Depay, Van Persie kezdőcsapattal állt ki a világbajnoki bronzérmes holland válogatott a csehek otthonában, de Guus Hiddink kapitány még az első félidőben változtatott: a védő Joël Veltman helyére a 39. percben a szélső Luciano Narsinghot küldte be. Egyrészt a gárda sablonos támadójátéka miatt, másrészt pedig azért, mert Borek Dockal pompázatosan eltalált lövésével ekkor már a csehek vezettek: 1–0!

Noha nem villogott, könnyen fordíthatott volna már a szünet előtt az oranje, de előbb Georginio Wijnaldum, majd Narsingh lőtt lyukat (!) az ötösön. A megújult holland védelem azonban kézbe vette a dolgokat: Daley Blind beadását Stefan de Vrij a hálóba bólintotta az ötös jobb sarkától. 1–1!

Az utolsó fél órában egy-egy veszélyes fejest tudott csak felmutatni a két csapat a számtalan pontatlan beadáson és a lelkes mezőnymunkán felül. Amikor már-már elkönyveltük a győzelmet, egy újabb holland védő eldöntötte a mérkőzést: Dockal jobb oldali beívelését Daryl Janmaat saját kapufájára fejelte hazaadás címén, a csereember Václav Pilar pedig nagyon jókor volt nagyon jó helyen. 2–1!

Pár másodperccel a vége előtt Robin van Persie egyenlíthetett volna, de ezen a napon nagyon nem ment a Manchester United támadójának. Akár csak Hiddinkkel a hollandoknak, ellenben repülőrajtot vettek a csehek.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

KAZAHSZTÁN–LETTORSZÁG 0–0
Asztana, Asztana Aréna. V.: Kruzliak (szlovák)
KAZAHSZTÁN: Szidelnyikov– Mirosnyicsenko, Vorotnyikov, Abdulin, Logvinyenko, Somko – Bogdanov, Nusszerbajev (Dzolcsijev, 73.), Szmakov –Hiznicsenko, Iszlamhan (Nurgalijev, 82.). Szövetségi kapitány: Jurij Krasznozsan
LETTORSZÁG: Kolinko– Gabovs, Bulvitis, Gorkss, Maksimenko– Kovalovs, Zjuzins, Lazdins (Fertovs, 27.), Laizans– Rudnevs (Visnakovs, 79.), Sabala. Szövetségi kapitány: Marians Pahars

IZLAND–TÖRÖKORSZÁG3–0 (1–0)
Reykjavík, Laugardalsvöllur. V.: Bebeck (horvát)
IZLAND: HalldorssonT. Bjarnason, Arnason, R. Sigurdsson, Skulason – B. Bjarnason (Gislason, 70.), Gunnarsson, G. Sigurdsson (Skulason, 89.), Halfredsson – Sigthorsson, Bödvarsson. Szövetségi kapitány: Lars Lagerback
TÖRÖKORSZÁG: Kivrak – Toprak, Topal (Calhanoglu, 78.), Gülüm – Gonul, Emre, Inan (Tufan, 65.), Erkin – Adin (Pektemek, 65.), Yilmaz, A. Turan. Szövetségi kapitány: Fatih Terim
G: Bödvarsson (18.), G. Sigurdsson (76.), Sigthorsson (78.)

Izland Törökország ellen bizonyította, nem a véletlen műve volt, hogy a vb-selejtezők során eljutott a pótselejtezős szakaszig. Ryekjavíkban a 18. percben megszerezte a vezetést a hazai csapat Jón Bödvarsson révén, majd az utolsó negyedóra elején egy percen belül kétszer is betaláltak az északiak, így 3–0-ra megnyerték a találkozót.

A második hazai gólt az izlandi csapat legismertebb játékosa, az angol élvonalban, a Swansea-ban légióskodó Gylfi Sigurdsson szerezte.

A csoport korábbi meccsén Kazahsztán gól nélküli döntetlent játszott otthon Lettországgal.

CSEH–HOLLAND PERCRŐL PERCRE

1995, Hiddink előző kapitánysága óta egy holland szövetségi kapitány sem rajtolt két vereséggel. Hiddink utolsó három meccsén mindig két gólt kapott válogatottja.

Elveszítette 17 tétmérkőzés óta tartó veretlenségét (a 11-espárbajt kivéve) az oranje.

90. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90. perc Majdnem egy egy! Sneijder jobb oldali szabadrúgását az ötösről nem sokkal csúsztatja a jobb sarok mellé Van Persie!

90. perc David Limbersky kap egy sárgát.

90. PERC ELDŐLT! Janmaat a bal oldali kapufára fejel haza az ötösről egy jobb oldali Dockal-beadást, a vetődő Cillessen nem éri el a labdát, bezzeg VÁCLAV PILAR ott terem a kipattanóra, és jobbal egy lépésről az üres kapuba pofozza a labdát. 2–1!

Két perc a ráadás.

88. perc Kombinálás, Kadlec indít, Darida bead, Janmaat becsúszva kornerre ment.

86. perc Néhány kósza beadást láthattunk, a védők és a kapusok nagy örömére.

A hollandok 12 keddi tétmeccsükből 11-szer nyertek.

A legutóbbi 14 Eb-selejtezőn betalált az oranje, összesen 42-szer. Nyolcszor gólt sem kapott.

81. perc MI MARADT KI! Darida jobbról bead, Kaderábek megcsúsztatja, a túlsó sarok elől a kapu torkából a léc fölé bólint Procházka!

81. perc Daniel Kolár be, Vácha le.

78. perc Helyzet! Nar jobb oldali beadását az ötösről kapura fejeli Depay, Cech a levegőben úszva fogja a bal keze mellé tartó labdát. A túloldalon Pilar ad be balról élesen, de Cillessen résen.

72. perc Matej Vydra be, Lafata le.

71. perc Bruno Martins Indi csúnyán odalép Lukás Váchának, sárga.

A hollandok legutóbbi 17 tétmérkőzésükön veretlenek, a 11-espárbajoktól eltekintve. 14-szer nyertek is.

Hiddink 40. válogatott meccse ez, 22-szer nyertek fiai.

66. perc Krejcí le, Václav Pilar be.

61. perc Rosicky beadása után Bruno Martins Indi ment a bal sarok előtt Procházka elől.

57. perc Wijnaldum hibája után Lafata lő jobbal 18-ról, Cillessen jobbra ledőlve véd.

Blind legutóbbi 9 válogatott meccsén öt kanadai pontot tolt.

55. PERC EGYENLŐ! Blind ad be ballal balról, STEFAN DE VRIJ az ötös túlsó sarkától a kapu jobb sarkába fejel, félmagasan. Kaderábek lemarad a kollégáról: 1–1!

53. perc Procházka ment szépen Sneijder indítása után Nars elől.

50. perc Hazai korner, Cillessen.

Van Persie legutóbbi 5 meccsén 1-szer volt eredményes. Előtte 5/5-tel állt.

46. perc Van Persie emel Depay elé a 16-os közepéről, de a szélső nem tudja levenni a labdát.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

A TÖBBI MAI EB-SELEJTEZŐRŐL IDE KATTINTVA OLVASHAT!

Egy 2004-es selejtezőről ITT olvashat bővebben!

2000-ben az Edwin van der Sar – Michael Reiziger, Jaap Stam (Bert Konterman, 75.), Frank de Boer – Boudewijn Zenden (Marc Overmars, 78.), Clarence Seedorf (Ronald de Boer, 57.), Phillip Cocu, Edgar Davids, Giovanni van Bronckhorst – Patrick Kluivert, Dennis Bergkamp féle holland csapat Frank de Boer 11-esből szerzett góljával verte a Pavel Srnícek – Tomás Repka, Karel Rada, Petr Gabriel, Radoslav Látal (Radek Bejbl, 70.) – Karel Poborsky, Pavel Nedved (Vratislav Lokvenc, 90.), Jirí Nemec, Tomás Rosicky, Vladimír Smicer (Pavel Kuka, 83.) – Jan Koller csapattal kiálló cseheket.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ JÁTÉKRÉSZ!

45. perc MI MARADT KI! Wijnaldum labdaszerzése, majd passza után Van Persie a 16-oson belül mesterien emel Narsingh elé, aki a kapussal szemben állva a ötös előtt egyszerűen luftot rúg...

Memphis Depay (2), Van Persie (6) és Robben volt ebben az évben egynél többször eredményes az oranjében.

44. perc Depay 20 méteres, jobblábas lövését kiöklözi feje elől Cech.

39. perc Veltman le, Luciano Narsingh be.

37. perc Michal Kadlec 18 méteres ballábas tekerése elhal Cillessen ölében.

GÓLVIDEÓ ITT!

A legutóbbi öt Arjen Robben nélküli meccsükön a hollandok csak Andorrát tudták elverni.

33. perc Cech lábbal menti Janmaat beadását Sneijder elől.

30. perc Cseles hazai szabadrúgás, Limbersky lő végül jobbal 16-ról, de Wijnaldum kirohan elé és elakad benne a labda.

25. perc Blind remek bal oldali beadását Georginio Wijnaldum borzasztóan rosszul találja el az ötösön. HATALMAS HELYZET!

Cillessen a legutóbbi hat mérkőzésen csak négy gólt kapott.

Ez volt ma a csehek első kapura lövése.

21. PERC VEZETNEK A CSEHEK! Lafata lekészít a 16-oson BOREK DOCKALNAK, aki ballal kapásból a jobb felsőbe bombáz. A labda a kapufáról a másik sarokba pattan Cillessen mögött, aki nem lajhár kapus, de erre a fejét is alig tudta mozdítani. 1–0!

21. perc Joel Veltman ment a balon kétszer is Krejcí elől.

18. perc De Vrij futtában beletérdel Lafata arcába, ápolás.

15. perc Ez is! Janmaat jobb oldali beadását elegáns bokamozdulattal pörgeti a rövid sarok mellé Van Persie. Szöglet, mert egy védő is beleér, majd egy pocsék Blind-lövés.

11. perc Szép! Darida kiteszi balra Ladislav Krejcínek, Lafata beadását menti De Jong. A szöglet után Stevan de Vrij blokkol kétszer is, előbb Lafata, majd David Limbersky lövése után.

10. perc Nigel de Jong fejeli ki az ötös elől Pavel Kaderábek jobbos beívelését.

8. perc A Memphis Depayba nagyot rúgó Václav Procházka.

6. perc Janmaat jobb oldali keresztpasszát a túlsó sarok elől igen rosszul találja el Daley Blind.

5. perc Dary Janmaat ad haza roppant hidegvérűen David Lafata elől Jesper Cillesennek.

4. perc Petr Cech kap le a bal sarok elől egy hosszúra sikeredett Nigel de Jong-beadást.

Holland labdatartással, cseh presszinggel.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak vörös-fehérben, a vendégek fehér-narancssárgában.

Egy kis örökmérleg: 9 találkozó, 3-3 eredmény mindenből, 11-11 góllal. A cseh időkkel együtt 18 meccs, 9 cseh és 5 holland sikerrel, Párágban 4 hazai és 2 vendégsikerrel.

A kis ravasz...

„Minden bizonnyal kiélezett, jó iramú mérkőzés lesz, úgy vettem észre, hogy ezúttal Depay hasznosabb lehet. Jobb erőben van, mint Van Persie, a formája is meggyőzőbb” – magyarázta Hiddink a mérkőzés előtt.

A világbajnokságon bronzérmet szerző válogatott irányítását a tornát követően átvevő Hiddink számára főként nem mindegy a prágai mérkőzés végeredménye, hiszen a bari vereség után már csak a statisztika miatt is furcsán festene két zakó egymás után. A 67 esztendős, világhírű szakember ráadásul drasztikus váltásra készül a kezdőcsapat kialakításánál, legalábbis holland források szerint: a húszéves Memphis Depay bekerül, a rutinos Robin van Persie pedig ki.

„Tíz perc után véget ért a találkozó, mert addigra ember-, illetve kétgólos hátrányba kerültünk – emlékeztetett Wesley Sneijder, a harmincéves, 105-szörös válogatott középpályás. – Ügyelnünk kell a világbajnoki életérzés lezárására, mert ha nem tesszük meg, olyan hibákat követhetünk el, mint az olaszok ellen. Csakhogy most már tétre megy a játék, nem engedhetjük meg magunknak, hogy beragadjunk a rajtnál.”

67-szer győzött az eddigi kilencvenkilenc Eb-selejtező mérkőzésén a holland válogatott, tizennyolcszor kikapott.

Fennállása századik Európa-bajnoki selejtező mérkőzését játssza kedden a holland válogatott, amely a nagy csoportrivális Csehország vendége lesz Prágában. Méghozzá az után, hogy Guus Hiddink szövetségi kapitány bemutatkozó mérkőzésén az oranje néhány napja kikapott Bariban az olaszoktól, igaz, az „csak” tesztmeccs volt.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A CSEHORSZÁG–HOLLANDIA LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!