Vb 2018: hihetetlen fordítás Izlandon, hatos a horvátoktól

2016.10.06. 22:44
Mario Mandzukic három gólt szerzett Koszovó ellen (Fotó: AFP)
A nyári Európa-bajnokságon a legjobb nyolc közé jutó Izland a 91. és a 96. percben szerzett gólokkal fordított és nyert 3–2-re Finnország ellen a 2018-as labdarúgó-vb selejtezőjének csütörtöki játéknapján. Ugyancsak az I-csoportban történt: Mario Mandzukic mesterhármasára építve Horvátország 6–0-ra győzött Koszovó vendégeként, míg Törökország kétgólos hátrányból harcolt ki 2–2-es döntetlent Ukrajna ellen.

IZLAND–FINNORSZÁG 3–2

A reykjavíki mérkőzésen Teemu Pukki fejes gólját Kari Árnason – ugyancsak fejjel – megválaszolta, csakhogy perceken belül megint vezettek a finnek: Robin Lod remek lövése után talált utat a labda az izlandi kapuba.

A fordulás után erősen támadtak a hazaiak, Gylfi Sigurdsson előbb a tizenegyespontról, majd a mezőnyből is megdöngette a lécet.

Már-már úgy tűnt, a finnek elviszik a három pontot, ám az izlandi akaraterő újból csodát tett: a 91. percben Alfred Finnbogason egyenlített, majd a 96. percben (!) Ragnar Sigurdsson közvetlen közelről a győztes gólt is begyötörte. A finnek vitatták, hogy a labda áthaladt a gólvonalon, szabálytalanságot is reklamáltak, hasztalan. Hu, hu, hu!

KOSZOVÓ–HORVÁTORSZÁG 0–6

Mario Mandzukic június eleje óta nem szerzett gólt tétmérkőzésen (akkor hármat vágott San Marinónak), az ő kvalitásaival előbb-utóbb meg kellett törnie a jeget – ez a Koszovó elleni, az albániai Shkodrában megrendezett vb-selejtezőn meg is történt: a horvátok gólvágója az első 35 percben egyszer lábbal, kétszer fejjel köszönt be, és ki tudja, hol hagyja abba, ha szűk egy óra elteltével nem cseréli le Ante Cacic.

A szövetségi kapitány azonban úgy döntött, lehozza (tripla után tehát újabb tripla), de ez nem jelentette azt, hogy véget ér a gólszüret: két cserejátékos, Matej Mitrovic és Nikola Kalinic is gólt szerzett, betalált továbbá Ivan Perisic is.

Legutóbb Bosko Balaban ért el mesterhármast a horvát válogatottban vb-selejtezőn, még 2001 márciusában Lettország ellen (4–1)

TÖRÖKORSZÁG–UKRAJNA 2–2

Andrij Jarmolenko főszereplésével Ukrajna kétgólos előnyt szerzett Konyában: a Dinamo Kijev támadója előbb gólra váltott egy büntetőt, majd előkészítette Artem Kravec találatát.

A szünet előtti pillanatokban Hakan Calhanoglu szögletéből Ozan Tufan befejelte a szépítő gólt, ez feltüzelte a törököket a második félidőre, és nem is maradt el az egyenlítés: Cenk Tosun a 70. percben még a kapufát találta el, kisvártatva azonban Calhanoglu büntetőből egyenlített.

VB 2018, SELEJTEZŐ
EURÓPAI ZÓNA, 2. FORDULÓ
I-CSOPORT
Izland–Finnország 3–2 (Árnason 37., Finnbogason 91., R. Sigurdsson 96., ill. Pukki 21., Lod 39.)
Törökország–Ukrajna 2–2 (Tufan 45+1., Calhanoglu 81. – 11-esből, ill. Jarmolenko 24. – 11-esből, Kravec 27.)
Koszovó–Horvátország 0–6 (Mandzukic 6., 24., 35., Mitrovic 68., Perisic 83., N. Kalinic 92.)