Vb 2014: ilyen még nem volt - 3 brazil védőgól egymás után

H. T.H. T.
2014.07.08. 17:02
Csupán az eddigi 220 vb-találatukat kellett végigbogarásznunk, hogy kiderüljön: most először fordult elő, hogy három egymást követő brazil gólt védő szerzett a nagy seregszemlén. NSO-exkluzív!

David Luiz Chile (1–1) ellen bekotort vezető gólja, majd Thiago Silva és szintén D. Luiz Kolumbia (2–1) elleni találata arra sarkallt bennünket, hogy nézzünk utána: esett-e már meg hasonló a vb-történelemben. Nevezetesen, hogy szereztek-e egymás után három vb-gólt a hátsó emberei Brazíliának, miközben más csapategységből való játékosuk nem talált be.

Nos, 1930 óta tartó vb-históriájuk és az e során lejátszott 102 mérkőzésük áttanulmányozása után kijelenthetjük: ilyesfajta, védők által jegyzett „mesterhármasra" még nem volt példa!

Ezen három védőgól különösen annak fényében értékes, hogy ha nem születik meg, a selecao brasileira (kizárólag a matematikára alapozva) mindkét meccset – a nyolcaddöntőt és a negyeddöntőt is – 1–0-ra elveszítette volna. Ezekhez hasonlóan fontos gólt védőként Branco szerzett legutóbb a brazil válogatottban, a balhátvéd 2–2-nél talált be szabadrúgásból a hollandok elleni 1994-es negyeddöntőben, a mérkőzést és a továbbjutást is eldöntve.

Az első brazil hátvédgól a nagyszerű Djalma Santos nevéhez fűződik, aki a berni csata néven elhíresülő Magyarország–Brazília (4:2) negyeddöntőben vette be büntetőből Grosics Gyula hálóját az 1954-es világbajnokságon. Ez volt egyben a brazilok első tizenegyesgólja a vb-ken.

Egymás után két brazil védőgól, ráadásul egy mérkőzésen, az 1986-os brazil–lengyel nyolcaddöntőben (4–0) született, amikor – Sócrates (30. perc) és Careca (83.) egy-egy 11-ese között – Josimar (55.) és a csapatkapitány, Edinho (79.) is betalált. Mivel Josimar az északírek ellen is eredményes volt korábban, Brazíliának három gólt is szereztek védői Mexikóban. A következő brazil védőgóláradatra 2002-ig kellett várni.

Végezetül nézzük, kik hozták össze a selecao 22 védőgólját a nagy seregszemlén: Djalma Santos (1954), Nílton Santos (1958), Rildo (1966), Carlos Alberto (1970), Nelinho (2; 1978), Oscar (1982), Júnior (1982), Josimar (2; 1986), Edinho (1986), Márcio Santos (1994), Branco (1994), Roberto Carlos (2002), Edmílson (2002), Júnior (2002), Gilberto (2006), Maicon (2010), Juan (2010), David Luiz (2; 2014) és Thiago Silva (2014). A két Júnior természetesen nem ugyanaz a személy.