Túl lazák voltak a horvátok, pontokat vesztettek Azerbajdzsánban

MAROSI GERGELYMAROSI GERGELY
2019.09.09. 17:54
Luka Modric 15. gólját szerezte a horvát válogatottban (Fotó: AFP)
Megszerezte első pontját Azerbajdzsán labdarúgó-válogatottja a 2020-as Európa-bajnokság selejtezősorozatában, mivel a baki Bakcell Arénában 1–1-es döntetlent ért el a világbajnoki ezüstérmes Horvátország ellen. A horvátok hamar vezetést szereztek Luka Modric révén tizenegyesből, ám a második félidőt elkönnyelműsködték, és Tamkin Khalilzade szép góllal büntette ezt.

EB 2020, SELEJTEZŐ, E-CSOPORT
AZERBAJDZSÁN–HORVÁTORSZÁG 1–1 (0–1)
Baki
, Bakcell Aréna. Vezette: Schärer (svájci)
Azerbajdzsán: Balayev – Pashayev (Khalilzade, a szünetben), Medvedev, Mustafazade, Krivotsyuk – Garayev, J. Hüseynov (Makhmudov, 60.) – Emreli, Nazarov (Eyyubov, 90.), S. Rahimov – Sheydaev. Szövetségi kapitány: Nikola Jurcevic
Horvátország: Livakovic – Bartolec (Brekalo, 76.), Lovren, Vida, Barisic – Modric, Brozovic – Rebic (Orsic, 86.), Vlasic, Perisic – Petkovic. Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic
Gólszerző: Khalilzade (72.), ill. Modric (11. – 11-esből)

A vb-ezüstérmes horvátok tekintélyt parancsolóan léptek fel a Bakcell Arénában: teljesen kapujuk elé szorították az azerieket, és hiába mutatott be pár szép védést Emil Balayev, a házigazdák újonc kapusa, így is csak tíz percet lehetett kibírni kapott gól nélkül.

A 10. percben Bruno Petkovic fordult volna kapura, ám Anton Krivotsyuk felkarral elsodorta előle a labdát, Sandro Schärer játékvezető pedig büntetőt ítélt. Luka Modric magabiztosan berúgta a tizenegyest, így a 2018-as világbajnokság óta először szerzett gólt a válogatottban, s megajándékozta magát születésnapjára egy találattal (0–1).

A gól után Ante Rebic könnyűszerrel megszerezhette volna a másodikat is, ám – a mérkőzésen immár másodszor – ziccerben Balayevet találta el. A nyomasztó horvát fölény idővel tovatűnt, de így is a vendégcsapat irányított, s kontroll alatt tartotta a mérkőzést a szünetig – még úgy is, hogy Ramil Sheydayev és Javid Hüseynov révén a hazaiaknak is voltak kisebb lehetőségeik.

A horvátok „elfelejtették” eldönteni a mérkőzést az első félidőben, s ettől egyre inkább felbátorodtak az azeriek, akik a 60. perc után már némi nyomást is tudtak helyezni a vendégekre, sőt, be is találtak, ám (a mérkőzés folyamán másodszor) lesről tették. A hazai közönség is elkezdte vadul hajtani az övéit, s a 72. percben jött is az egyenlítés: a csereként beálló és nagyon aktív Tamkin Khalilzadét sem Marcelo Brozovic, sem Dejan Lovren nem vette komolyan, és mindketten megbánták, amikor az azeri szélső hátvéd éles szögből, ballal a kapuba lőtt (1–1).

A vendégek konstatálhatták: sokkal könnyebb lett volna végig hajtani, mint leállni, és kapni egy gólt a felpörgő, vérszemet kapó ellenféltől. De ez a hajó már elment, a horvátoknak maradt a feladat, kicsikarni a győzelmet a hajrában. Nem sikerült: Azerbajdzsán megszerezte első pontját, a horvátok pedig a szlovákok elleni remek teljesítmény után meglehetősen kínos mérkőzéssel folytatták szereplésüket az Eb-selejtezőkben.

A mérkőzésen az azeri válogatottból Anton Krivotsyuk, Maksim Medvedev és Dimitrij Nazarov is begyűjtött egy-egy eltiltást érő sárga lapot, így egyikük sem játszhat Budapesten a magyar válogatott ellen október 13-án.

AZ EDDIGI MÉRKŐZÉSEK
Március 21., csütörtök
Horvátország–Azerbajdzsán 2–1(Barisic 44., Kramaric 79., ill. Seydayev 19.)
Szlovákia–Magyarország 2–0 (Duda 42., Rusnák 85.)
Március 24., vasárnap
Wales–Szlovákia 1–0(D. James 5.)
Magyarország–Horvátország 2–1(Szalai Á. 34., Pátkai 76., ill. Rebic 13.)
Június 8., szombat
Horvátország–Wales 2–1(J. Lawrence 17. – öngól, Perisic 48., ill. Brooks 77.)
Azerbajdzsán–MAGYARORSZÁG 1–3(Emreli 69., ill. Orbán 18., 53., Holman 71.)
Június 11., kedd
Azerbajdzsán–Szlovákia 1–5(Seydayev 29., ill. Lobotka 8., Kucka 27., Hamsík 30., 57., Hancko 85.)
MAGYARORSZÁG–Wales 1–0(Pátkai 80.)