Eb 2016: a németek és a lengyelek is kijutottak a tornára

2015.10.11. 22:38
Lukasz Fabianski húz le egy ír beadást – a lengyelek nagy csatában győztek otthon (Fotó: Reuters)
Véget értek a 2016-os labdarúgó Európa-bajnokság selejtezői a D-csoportban is, amelynek élén a grúzokat legyőző németek végeztek. A szintén tornarészvételt érő második helyre az írek elleni ki-ki mérkőzésen diadalmaskodó lengyelek futottak be (az íreknek maradt így a pótselejtező), a skótok könnyedén nyertek Gibraltár ellen – a vesztes rekordot döntött, hiszen egy kvalifikációs sorozatban egyetlen európai válogatott sem kapott még összesen 56 gólt.

LENGYELORSZÁG–ÍRORSZÁG

Egyszerű volt a képlet: ha Írország győz, vagy 1–1-nél gólgazdagabb döntetlent ér el Lengyelországban, kijut az Eb-re, ugyanis egymás elleni összevetésükben jobbnak bizonyul riválisánál, amellyel odahaza 1–1-re végzett. A kissé tartalékosan (Milik, Rybus és Jodlowiec nélkül) felálló lengyelek hamar vezetést szereztek: a bombaformában lévő, legutóbbi öt tétmérkőzésén tizennégy gólt szerző, az Eb-selejtező góllövőlistáját a forduló előtt tizenkét találattal vezető Robert Lewandowski „helyett” Grzegorz Krychowiak talált be. Nem sokáig állt azonban 1–0 az eredményjelzőn, mert miután a mostanában parádésan futballozó Pazdan fejbe rúgta Shane Longot, a megítélt büntetőt Jon Walters értékesítette: 1–1!

Nem sokáig bírták azonban a nyomást az írek, és még a szünet előtt kapituláltak, nem meglepő módon Robert Lewandowski talált be, aki 12 méterről fejelt védhetetlenül a bal alsóba: 2–1! Ez volt a lengyelek 33. találata a selejtezősorozatban, ez rekord ebben a kiírásban, a támadó pedig beállította David Healy rekordját, aki a 2008-as Eb kvalifikációi alatt 13 gólig jutott.

A második félidőre az írek bevetették a veterán Robbie Keane-t és a rutinos Aiden McGeadyt is, majd beállt a Norwich City karmestere, Wes Hoolahan is, de hiába, mert kisebb helyzeteikből nem született gól: kijutottak a tornára a lengyelek, a „zöldeknek” maradt a pótselejtező.

NÉMETORSZÁG–GRÚZIA

Kevesen fogadtak volna arra, hogy nem veri meg az elsőségért hajtó világbajnok Németország a grúz válogatottat, de a Neuer – Ginter, J. Boateng, Hummels, Hector – Gündogan, Kroos – Th. Müller, Özil, Reus – Schürrle kezdővel operáló nationalelf hiába támadta végig az egész első félidőt (Marco Reus mesterhármasig juthatott volna a pihenőig, ha jobban koncentrál), a vendégek állták a sarat, és még pár veszélyes támadásra is maradt energiájuk. A második félidő elején azonban megtört a jég, Mesut Özil kiharcolt egy büntetőt, amelyet Thomas Müller higgadtan értékesített: 1–0.

Manuel Neuernek nem sokra már védenie kellett egy hatalmasat, de Dzsaba Kankava bombájával szemben már ő is tehetetlen volt. Az 1–1 sokkolta a németeket, mert majdnem kaptak még kettőt, és felsejlett előttük a pótselejtező réme is. A hajrában aztán Özil passzát a csereember Max Kruse a kapuba vágta: 2–1, és erre már nem volt válasza a grúz csapatnak.

Ki gondolta volna, hogy a regnáló világbajnok nem díszlépésben jut ki a kontinenstornára?

GIBRALTÁR–SKÓCIA

A tulajdonképpen teljesen tét nélkülinek minősíthető találkozót könnyedén hozták az északiak, akik közül Chris Martin, Shaun Maloney, Steven Naismith és Steven Fletcher (ő háromszor) is betalált. Az előző mondat „tulajdonképpen” szava egyébként arra vonatkozott, hogy a gibraltáriak azért hajtottak ezen a mérkőzésen, nehogy megdöntsék San Marino negatív rekordját a vén kontinensen (egyetlen selejtezős sorozatban 53 kapott gól) – nos, a házigazdák 50-ről indultak, így könnyen kiszámolható, hogy megdőlt a negatív csúcs.

Kétszer azért ők is eredményesek voltak…

GIBRALTÁR–SKÓCIA 0–6
Sao Joao da Venda,
Estádio Do Algarve, 12 401 néző. Vezette: Aljakszei Kulbakov (fehérorosz)
GIBRALTÁR: Robba – Garcia, Barnett, R. Chipolina, R. Casciaro, J. Chipolina – Walker, D. Duarte (Perez, 57.), Bardon – K. Casciaro (Yome, 89.), L. Casciaro (J. Duarte, 82.). Szövetségi kapitány: Jeff Wood
SKÓCIA: McGregor – Hutton, Greer, Berra, Robertson – Ritchie (Russell, 63.), Dorrans, S. Brown (D. Fletcher, 63.), Maloney – Martin (Naismith, 76.), S. Fletcher. Szövetségi kapitány: Gordon Strachan
Gólszerző: Martin (25.), Maloney (39.). S. Fletcher (52., 56., 85.), Naismith (91.)

NÉMETORSZÁG–GRÚZIA 2–1
Lipcse, Red Bull Arena, 43 630 néző. Vezette: Pavel Kralovec (cseh)
NÉMETORSZÁG: Neuer – Ginter, J. Boateng, Hummels, Hector – Gündogan, Kroos – Th. Müller, Özil, Reus (Bellarabi, 90.) – Schürrle (Kruse, 76.). Szövetségi kapitány: Joachim Löw
GRÚZIA: Revisvili – Lobzsanidze, Kverkvelia, Amiszulasvili, Kasia, Navalovszki – Kankava, Kvekveskiri (Hizanisvili, 78.) – Kazaisvili (Kobahidze, 90.), Gelasvili (Vacsadze, a szünetben), Okriasvili. Szövetségi kapitány: Kakhaber Tskhadadze
Gólszerző: Th. Müller (50. – 11-esből), Kruse (79.), ill. Kankava (53.)

LENGYELORSZÁG–ÍRORSZÁG 2–1
Varsó, Stadion Narodowy. Vezette: Cüneyt Cakir (török)
LENGYELORSZÁG: Fabianski – Piszczek, Glik, Pazdan, Wawrzyniak – Olkowski (Blaszczykowski. 63.), Linetty, Krychowiak, Grosicki (Peszko, 85.) – Maczynski (Szukala, 78.), Lewandowski. Szövetségi kapitány: Adam Nawalka
ÍRORSZÁG: Randolph – Coleman, O'Shea, Keogh, Brady – McClean (Hoolahan, 73.), McCarthy, Whelan (McGeady, 58.), Hendrick – Walters, Long (Keane, 55.). Szövetségi kapitány: Martin O’Neill
Gólszerző: Kyrchowiak (13.), Lewandowski (42.), ill. Walters (16. – 11-esből)
Kiállítva: O'Shea (92.)

A TÖBBI VASÁRNAPI EB-SELEJTEZŐRŐL ITT OLVASHAT!