Sebastian Vettel a világbajnok

2010.11.14. 13:29
Sebastian Vettel megnyerte az Abu-dzabi Nagydíjat, és ennek köszönhetően a 2010-es Formula–1-es idény világbajnoka lett. A futamot vb-éllovasként váró Fernando Alonso Mark Webbert másolva korán a boxba hajtott, a középmezőnybe került, és csak a 7. helyen ért célba. Vettel négy ponttal nyerte meg a vb-t spanyol riválisa előtt.

Sebastian Vettel lett a Formula–1 legfiatalabb világbajnoka (Fotó: Reuters)
„Ha most pókereznénk, azt mondanám, Fernando két ászt kapott az osztáskor" – utalt arra Felipe Massa, Fernando Alonso ferraris csapattársa, mennyire jó esélyekkel várja az idényzáró rajtját a kétszeres világbajnok. Aki járatos a pókerezésben tudja, hogy nehéz két ásznál jobb lappal kezdeni egy játszmát, ugyanakkor ilyen osztással is ki lehet kapni…

Az 55 ezer ember befogadására képes lelátók dugig teltek, a rendezők elmondása szerint az utolsó héten már csak 200 jegyet kellett értékesíteni. A rajtrácson is nagy volt a nyüzsgés, János Károly spanyol király csak az egyike volt a viadal díszvendégeinek.

A 24 fős mezőny gond nélkül elhagyta a rajtrácsot a felvezető kör elején.

A rajtnál Sebastian Vettel megtartotta első helyét Lewis Hamiltonnal szemben, Jenson Button viszont megelőzte Alonsót. A középmezőnyben Schumacher megpördült a hatos kanyarban, és menetiránnyal szemben állt meg a pályán. Liuzzi nem tudta kikerülni, összeütköztek, a Force India-Mercedes orra nem sokkal kerülte el a hétszeres világbajnok fejét. Mindketten kiestek, a biztonsági autó a pályára hajtott.

A baleset helyszínén olaj folyt a pályára, ezért sokáig tartott, mire megtisztították az aszfaltot. A verseny újraindításakor (6. kör) Vettel, Hamilton, Button, Alonso, Webber, Massa, Barrichello, Kobajasi, Sutil, Kubica volt az első tíz sorrendje. Hamilton támadta Vettelt, de a német a legjobb ütemben gyorsított ki, és megtartotta első helyét. Kubica pazar előzéssel utasította maga mögé Sutilt.

Az autójával szenvedő Webber az élmezőnyből elsőként a 11. kör végén a boxba állt új kemény keverékű gumikért, a Toro Rossó-s Alguersuari mögé jött vissza a pályára.

Hamilton közben feljött Vettel mögé, egy másodperc sem volt a különbség a német és az angol között. A 13. körben Massa kereket cserélt, Webber mögött folytatta. Az ausztrál, ha nehezen is, megelőzte Alguersuarit, és nagyon felgyorsult, nyolc tizeddel gyorsabb kört futott, mint Alonso.

Alonso a 15. körben szervizelt, vissza tudott jönni Webber elé. Rosberg és Petrov, akik a biztonsági autó pályára hajtásakor szervizeltek, Webber és Alonso előtt haladtak, úgy tűnt, ők is döntők lehetnek a vb-cím szempontjából.

Alonso a 21. körben Petrovot támadta, miközben Vettel, Hamilton (1.8 másodperc hátrány) és Button (5.1) elöl gyorsabb volt náluk. Egyre inkább úgy tűnt, hogy a Red Bull Webber korai kerékcseréjével csapdába csalta Alonsót, aki bizonyára ugyanolyan gyors lett volna a pályán, mint a három dobogós, így viszont a forgalomban haladt.

240

A 23. körben Hamilton, a 24.-ben Vettel cserélt kereket. A német Kobajasi elé, a 2. helyre jött vissza, Button állt az élre. Hamilton az 5. helyen Kubica és Kobajasi mögött haladt (a lengyel újabb szenzációs manővert mutatott be, úgy került a japán elé).

Hamilton a 26. körben megelőzte Kobajasit, Vettel nyolc tizeddel gyorsabb kört futott, mint Button.

Alonso Petrov, Hamilton Kubica mögött szenvedett, egyikük sem tudott előzni. Ez Alonso számára a vb-cím, Hamiltonnak a futamgyőzelem megszerzésének elszalasztását jelentette.

A 39. körben Button is kiállt kereket cserélni, Vettel visszavette a vezetést, és a világbajnoki cím felé száguldott. Alonso úgy állt a 8. helyen, hogy előle már csak Kubicának és Sutilnak kellett a boxba állnia, a Hamilton előtt haladó lengyelnek pedig jó esélye volt visszajönni a spanyol elé.

Kubica a 46. körben állt ki a boxba, új szuperlágy gumijain Petrov előtt folytatta, Alonso maradt a 8., és már csak Sutilnak kellett kiállnia előle. A német kerékcseréjét követően Vettel, Hamilton, Button, Rosberg, Kubica, Petrov, Alonso, Webber sorrendben haladtak a pilóták.

Az utolsó körökben Vettel magabiztosan vezetett, már csak arra ügyelt, hogy célba érjen, és a futam megnyerésével világbajnok lett.