Vettel még mindig megállíthatatlan Indiában (is)

2013.10.25. 06:22
Az eddigi két Indiai GP-n csak Sebastian Vettel fejezett be versenykört az első helyen, az idén ugyanitt világbajnok lehet <br />(Fotó: Reuters)
A negyedik világbajnoki címére hajtó Sebastian Vettel kezdte a legjobban a 3. Indiai Nagydíjat, az első szabadedzésen a Red Bull német pilótáját csapattársa, Mark Webber követte a 2. helyen. Utánuk Nico Rosberg, Romain Grosjean és az autójával sokat szenvedő Lewis Hamilton következett. Fernando Alonso váltóhiba miatt csak hat kört teljesített, Kimi Räikkönen a 17. helyen zárt.

Sebastian Vettel kezdte a legjobban az Indiai Nagydíjat, ami nem meglepő, tekintve, hogy a német eddig uralta a futamokat a Buddh-versenypályán. A Red Bull pilótája mögött csapattársa, Mark Webber zárta az első edzést, amelyet nagy melegben, de hatalmas szmogban is tartottak meg.

A dupla címvédés bebiztosítására készülő Red Bull-páros mögött Nico Rosberg és Romain Grosjean zárt. Lewis Hamiltonnak sok baja volt a Mercedesszel, csak a hajrában jött fel az 5. helyre. Fernando Alonso Ferrarijában tönkrement a váltó, így a spanyol csak hat kört tett meg. Kimi Räikkönen a 17. lett a Lotusszal, amelynek erejét Grosjean eredménye mutatja.

Az Indiai Nagydíj péntekjén a helyi legfelsőbb bíróságnak kellett volna tárgyalnia arról, hogy egyáltalán megtarthatják-e a futamot, hiszen egy aktivista szerint adócsalást követtek el a szervezők, akik nem vámolták meg az előírt módot a csapatokat. Aztán az edzés közben érkeztek a hírek, hogy a bíróság a jövő hétre halasztotta a tárgyalást, így a futamot mindenképpen megtartják, és csak azt követően döntenek a törlésről… (Ami inkább bírság lesz.)

Problémás még India az új Hiltont ellepő fertőző szúnyogok miatt, amelyek elől kilakoltatással menekült a McLaren-istálló. A közutak állapota is hagy kívánnivalót maga után, Nico Rosberg a minap elütött egy tehenet. „Semmi különös, ez itt a szokásos”– írta a német a Twitterre.

*tartalék pilóta

8.00: Vettel zárta az élen az edzést Webber, Rosberg és Grosjean előtt.

7.56: Hamilton az 5. helyig kapaszkodott előre. Räikkönen még mindig a 17. volt.

Calado is igyekezett a Force Indiával, de megpördült. Az angol csak a kiscsapatok pilótáit előzte meg.

7.54: Webber Pirellijében is maradt tartalék, feljött a 2. helyre Vettel mögé.

Hamilton mindent megpróbált a Mercedesszel, a 8. helyre tudott feljönni. Egy másodperccel elmaradt Vetteltől.

7.47: Alonso Ferrariját szétszedték, váltócserére van szükség, a spanyol edzése véget ért.

A gumik elkoptak, nem nagyon láttunk javulást az időeredményekben. Hamilton a 14., Räikkönen a 17. helyen állt. A célegyenes végén kisodródó angol arra panaszkodott, hogy szinte irányíthatatlan a Mercedes.

7.37: Maldonado megcsúszott a 6-os kanyarban. Keresztbe állt, de aztán tovább tudott menni.

Grosjean feljött a 3. helyre, tartva jó formáját. A 4. helyen álló Webber 475 ezredre volt az éllovas Vetteltől.

Alonso váltóhibával bajlódott, lassan gurult vissza a boxutcába. A 2-es fokozatból a hármas helyett üresbe kapcsolt a váltó, végül kettesben jutott el a depóig.

7.28: Vettel 1:26.683-mal visszaelőzte Rosberget az élen.

7.26: Rosberg gyorsan válaszolt, 1:26.899 perc volt az ideje. Massa feljött a 3. helyre a két Red Bull közé.

7.25: aztán Vettel 1:27.196-tal Rosberg elé, az élre ugrott. Webber feljött a 3. helyre.

Alonso a második körében Rosberg és a két McLaren mögé a 4. helyre jött fel. Rosberg, Button, Pérez, Alonso, Hülkenberg, Bottas, Massa, Vergne, Hamilton, Grosjean, Webber, Maldonado, Räikkönen, Vettel volt a sorrend.

7.23: Rosberg 1:27.217-tel az élre ugrott.

7.22: Vettel és Räikkönen az első mért körével a 9. és a 10. helyre jött be. Alonso 1:34-gyel az utolsó volt átmenetileg.

Hamilton is a pályán volt, Rosberghez hasonlóan lassú körrel nyitott. Aztán Rosberg 1:27.937-tel átvette a vezetést. Alonso, Vettel és Räikkönen is a pályán volt már.

7.15: Bottas 226 ezredre megközelítette Pérezt, majd Button 1:27.995-tel az élre ugrott.

10.30: a verseny rajtja
Az időpontok magyar idő szerint értendők. Az NSO az összes edzésről, valamint a versenyről is élő tudósítással számol be.
GUMIK. A Pirelli az első két Indiai Nagydíjra a kemény és a lágy gumikat szállította, az extra sima felületű aszfalton nem volt gondjuk a pilótáknak az abroncsok kopásával. Az idén a lágy mellett a közepesen keményet használják a pilóták, talán több kerékcsere lesz, mint a korábbi években.
IDŐJÁRÁS. Kiegyensúlyozott, napos idő lesz az Indiai Nagydíj hétvégéjén, 30 fok és szikrázó napsütés várható mindhárom napon.
VETTEL VB-ESÉLYEI. Vettel világbajnok lesz Indiában, ha…
…Alonso nem végez az első két hely valamelyikén.
...Alonso második lesz, Vettel pedig nyolcadik vagy jobb.
...Alonso nyer, Vettel pedig ötödik vagy jobb.

Rosberg kijött a pályára a Mercedesszel.

7.12: Button, majd Vergne jött fel a 2. helyre, aztán Bottas közelítette meg Pérezt. Ám még a finn is majdnem hét tizedre volt tőle.

7.10: Ricciardo nem vesztegette az időt próbakörökkel, azonnal mért körökbe kezdett, s gyorsabb is volt a Williamseknél.

Pérez visszament a boxba, ahonnan öten jöttek ki – a két-két Williams és Caterham hosszabb menetre, Ricciardo pedig a lassan összerakott autója ellenőrző körére.

7.03: Pérez egy lassabb kör után ismét belehúzott, 1:28.207-et ment. A többiek nagy része még csak az autójában sem ült, Vettel például Helmut Markóval csevegett kedélyesen, Hamilton pedig szurkolókkal pózolt a paddockban fotókhoz.

A Pirelli az idén a kemény helyett a közepesen kemény abroncsokat hozta el Indiába a lágy keverék mellé. Pérez a fehér betűsön a harmadik körében már nem tudott tovább gyorsulni, vagy csak okosan vigyázott rájuk.

6.58: Pérez 1:29.324-re javított, még mindig csak ő volt apályán. A boxból felhívták a figyelmét arra, hogy szemcsésedhetnek a gumik, elsősorban a bal első.

Egy éve Vettel 1:27.619 perccel zárta az élen az első szabadedzést, sokkal keményebb abroncsokon.

6.56: az első köridő is megszületett, a mexikói 1:30.953-at ment a McLarennel.

6.54: hosszú szünet után Pérez tért vissza a pályára, megszakítva a csendet.

Hiába lesz Vettel szinte biztosan világbajnok vasárnap, az indiai áldatlan állapotok miatt egyetlen családtagja sem utazott el a futam helyszínére. Vettel mindezt a nagy távolsággal magyarázta hivatalosan, de a korábbi években Japánba vagy Brazíliába utazni sem jelentett gondot a famíliának. Német bulvárlapok szerint Vettel a helyiek tanácsára whisky gargalizálásával óvja magát az esetleges ételfertőzésektől.

6.42: csak Ricciardo nem jött ki a pályára, amely az ellenőrző körök után kiürült. A Toro Rosso garázsában még nagy szerelés zajlott.

6.41: az elején senki sem ment mért kört, de Hamilton a próbamenetében is kárt tudott tenni az autójában, az egyik kanyarban kisodródva a falnak koccant, az első légterelő bal oldala megsérült.

A következő percekben többen is belekóstoltak a pályába, Alonso speciális sisakfestéssel, 1571-es számmal versenyez ezen a hétvégén, megünnepelve, hogy Japánban ő lett az F1 pontrekordere – persze ehhez hozzájárult az is, hogy négy éve két és félszer annyi pont jár egy-egy győzelemért, mint előtte, és most az ötödik helyezett kap annyi pontot, mint 2009-ig a győztes.

6.31: Maldonado ment ki elsőként a pályára, Chilton és Bottas követte.

A Force Indiánál James Calado ül Paul di Resta autójában, a beugrás ezúttal nem tervezett, a skót betegsége miatt kapott lehetőséget a tartalék pilóta. Ha Di Resta jobban lesz, a második edzésen visszaül.

6.28: huszonhat fokos levegő, 32 fokos aszfalt, napsütés és hatalmas szmog köszöntötte a mezőnyt az első szabadedzésen Indiában.

DRS-ZÓNA

Indiában két DRS-zóna lesz a hétvégén, az egyik a célegyenesben, a másik a négyes kanyar előtti hosszú egyenesben. Aki egy másodpercen belül lesz az előtte haladóhoz képest a mérőpontokon (DRS detection a grafikán), a zónákban kinyithatja a légterelőjét, hogy könnyebb legyen végrehajtania az előzést. Az edzéseken mindegyik körben használható a DRS, de kizárólag ezekben a zónákban.