F1: húsz éve tűnt el Damon Hill – videós visszatekintő

Vágólapra másolva!
2017.07.26. 08:33
null
Hill a dobogós pezsgőzésre azért előkerült (Fotó: NS-archív)
A hétvégén rendezik a 32. Magyar Nagydíjat, amely az idei Formula–1-es világbajnokság 11. futama lesz. A Hungaroring 1986 óta íródó F1-es történelme számtalan izgalmas, emlékezetes versenyt produkált, melyek során rengeteg jelenet került be a sportág históriás könyvének lapjaira, ilyen vagy olyan okból. Videós múltidéző írásunkban ezekből válogatottunk – a teljesség igénye nélkül.

Az F1-es Magyar Nagydíjak történelme a nyolcvanas évek közepén kezdődött, amikor a sportágat irányító Bernie Ecclestone a fejébe vette, hogy a vasfüggöny mögött is kell rendezni versenyt. Leonyid Brezsnyev halála miatt a Szovjet Nagydíjat nem sikerült tető alá hozni, ám néhány év múlva a kilenc hónap alatt felépített Hungaroring 1986-ban otthont adhatott az első szocialista F1-es futamnak.

A mogyoródi hétvége óriási sikert hozott, több mint 200 ezer néző látta a helyszínen a viadalt, amelyet a brazil Nelson Piquet nyert meg Williams-Hondával honfitársa, Ayrton Senna előtt, többek között egy olyan manővernek is köszönhetően, amelyet a mai napig a sportág egyik legszebb előzésének tartanak a szakértők – ahogy az az alábbi videóban is látható.

Három év múlva, 1989-ben már úgy számoltak a versenyzők, hogy tisztában voltak vele: a Hungaroringen gyakorlatilag lehetetlen előzni. Nigel Mansell azonban olyan fantasztikus módon utasította maga mögé Ayrton Sennát, hogy az végül futamgyőzelmet ért a Ferrari 12. helyről rajtoló pilótájának.

A négyes kanyar egyébként, amely előtt Mansell megelőzte Sennát, ekkor már a nem hivatalos keresztségben a bajszos klasszis nevét viselte, mivel 1987-ben itt esett ki az élről öt körrel a vége előtt a gumicsere során rosszul rögzített kerékanya miatt.

Nem a brit világbajnok az egyetlen, akinek emlékét valamely pályaszakasz is megörökíti a ringen: a 11-es kanyar Jean Alesiről kapta a nevét, aki 1995-ben az időmérőn az aszfaltcsík addigi legcsúnyább balesetét szenvedte el. A nagy erejű becsapódást azonban sérülés nélkül megúszta a francia, így ott lehetett a versenyen is – más kérdés, hogy motorhiba miatt kiesett.

A franciánál némileg rosszabbul járt a japán Inoue Taki, akinek a versenyen előbb lerobbant a Footwork-Hart motorja, néhány másodperccel később pedig a segítségére érkező műszaki beavatkozó autó ütötte el.

Az 1995-ös futamot Damon Hill nyerte meg, aki két évvel később majdnem megismételte a győzelmét, de az Arrows-Yamaha hidraulikája az utolsó körben megadta magát, így Jacques Villeneuve meg tudta előzni. Mindez persze önmagában is drámai, hiszen a regnáló világbajnok a gyengécske Arrows autójával szinte végig vezetett a versenyen, ám Palik László 20 évvel ezelőtti kommentálásával és a végén a szállóigévé vált kérdésével még legendásabb az egész.

Damon Hill eltűnését követően az F1 és a Magyar Nagydíj népszerűsége jottányit sem csökkent, sőt, 2003-ban minden korábbinál magasabbra hágott, miután Ralph Firman balesetét követően Baumgartner Zsolt a Jordan csapatnál hazai pályán mutatkozhatott be a száguldó cirkuszban.


A futamon Baumgartner műszaki hiba miatt kiesett, ám az első magyar F1-es pilóta szereplésén kívül is történelmi GP-t láthatott a közönség. Ugyanis a 22 esztendős Fernando Alonso nyert, aki pályafutása első győzelmét aratva az F1 akkori legifjabb futamgyőztesévé vált – Bruce McLaren 44 éves rekordját átadva a múltnak.


Három évvel később, 2006-ban elérkezett az első esős viadal, amely végén ismét olyan valaki végzett az élen, aki először ünnepelhetett a dobogó legfelső fokán: a káoszfutamon a Hondával szereplő Jenson Button diadalmaskodott – ráadásul a 14. helyről rajtolva.

Újabb három év múlva ismét egy baleset miatt maradt emlékezetes a Magyar Nagydíj: a 2009-es időmérő edzésen a Rubens Barrichello Brawnjáról lepattanó rugó fejbe találta Felipe Massát, aki eszméletét vesztve csapódott a gumifalba. A brazil heteken keresztül Budapesten gyógyult, végül maradéktalanul felépült a súlyos, életveszélyes sérüléséből és a 2010-es idény kezdetekor visszatérhetett a mezőnybe a Ferrari pilótájaként.

Egy évvel később, 2010-ben Rubens Barrichello és az abban a szezonban háromesztendőnyi szünet után visszatérő Michael Schumacher páros jelenete borzolta a kedélyeket, amikor a verseny vége felé a Williamsben ülő Barrichello a célegyenesben megelőzte korábbi csapattársát, ám a német kis híján a falhoz passzírozta őt. Schumit a manőver miatt a következő futamon 10 rajthelyes büntetéssel sújtották.

Összeállításunk utolsó darabja a 2014-es, nedves pályán induló futam, amely során Nico Rosberg startolt ugyan az élről, de Daniel Ricciardo ünnepelhetett őrületes izgalmakat követően. Ezen a versenyen aztán minden volt, mint a búcsúban: a vizes pályás rajt után balesetek miatti biztonsági autós fázisok, a bokszutcából a dobogóra érő Lewis Hamilton, igazi gumipóker a hajrában és az utolsó ferraris dobogóját begyűjtő Fernando Alonso.

A 2017-es Formula–1-es Magyar Nagydíj hivatalos programja pénteken kezdődik, a verseny vasárnap délután lesz, de most először a sportág hazai történetében a csapatok nem csomagolnak össze a futam után, hanem maradnak a ringen, mert a jövő héten kedden és szerdán idényközi kollektív tesztet tartanak.

32. MAGYAR NAGYDÍJ
JÚLIUS 28., PÉNTEK
10.00–11.30: 1. szabadedzés
14.00–15.30: 2. szabadedzés
JÚLIUS 29., SZOMBAT
11.00–12.00: 3. szabadedzés
14.00–15.00: időmérő edzés
JÚLIUS 30., VASÁRNAP
14.00: a verseny (70 kör, 306.630 km) rajtja
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik