A riválisok meg sem tudják közelíteni a Mercedest

2016.04.01. 12:50
Nico Rosberg továbbra is csúcsformában
Nico Rosberg és Lewis Hamilton zárta az első két helyen a Bahreini Nagydíj első szabadedzését. A harmadik helyezett Kimi Räikkönen 1.8 másodperccel kikapott az éllovas Mercedestől. A Fernando Alonso helyére beugró Stoffel Vandoorne a 18. lett.

A Mercedes egy évvel ezelőtt „elcsalta” a Bahreini Nagydíj első edzését, a nagy hőségben nem ment gyors köröket Lewis Hamilton és Nico Rosberg, mert nem lett volna értelme a villanyfényes időmérőre és versenyre való felkészülés során. Akkor csak a 15. és 16. lett a páros, amely az idén a sokkal hűvösebb időben, azaz az éjszakaihoz hasonló körülmények között már odatette magát. Az eredmény: első két helyezés, méghozzá majdnem két másodperccel jobb körrel, mint a harmadik helyen záró Kimi Räikkönen.

A két Mercedes kiemelkedik a mezőnyből, ráadásul a tavalyi visszafogottság és az idei lelkesedés miatt a előző évi első szabadedzésnél több mint öt és fél másodperccel jobb köridők születtek. Ez még a lágy gumik bevetésével is magyarázható, de Rosberg a tavalyi pole-körnél is jobbat ment.

A Ferraritól csak Kimi Räikkönen használt lágy gumit ezen az edzésen, azzal sem tudta megközelíteni a fő rivális autóit, de még mindig jobb volt mindenki másnál. A Ferrari pilótánként két-két készlettel több közepesen kemény abroncsot kért a Pirellitől, mint a Mercedes, de a különbözetet Sebastian Vettel már most elhasználta, a harmadikat pedig úgyis meg kell tartani a vasárnapi futamra. Vettel a 11. lett, 2.7 másodpercre Rosbergtől.

A Fernando Alonso helyén debütáló Stoffel Vandoorne a 18. helyen zárta első F1-es szabadedzését.

Folytatás a 17 órakor kezdődő második szabadedzéssel.

AZ EDZÉS PERCRŐL PERCRE

14.30 Vége az edzésnek, folytatás 17 órakor.

14.24 Bár a Ferrari autónként kettővel több közepesen kemény keveréket kért, mint a Mercedes, Vettel ezt a kettőt már most elhasználta – a harmadikat neki is meg kell tartania a versenyre.

14.23 Csak Gutiérrez maradt a bokszban a hajrá perceire.

14.22 Öt és fél másodpercet gyorsult a mezőny a tavalyi első szabadedzéshez képest. Ez még úgy is szép, hogy akkor a Mercedes nem nagyon erőltette meg magát, a mezőny második felében zártak az autói.

14.18 Räikkönen feljött a harmadik helyre, de 1.8 másodpercre van a Mercedesektől. Vettel közepesen kemény gumikon folytatja, a 11. helyen áll.

14.14 Lágy gumikon Räikkönen a Ferrarival.

14.10 Rosberg 1:32.294-re javított, Hamilton 505 ezreddel jött be mögé. Rosberg már gyorsabb, mint Hamilton tavaly az időmérőn.

14.09 Rosberg és Hamilton friss lágy gumikon a pályán. Ericssont a 11. helyre röpítette előre az a keverék.

14.07 Csak a Ferrarik, a Sauberek és a Manorok futották közepesen kemény gumikon a legjobb köreiket. A többiek lágyakon.

14.05 Celis visszaelőzte Haryantót, Ericssont is maga mögé utasította. Grosjean a 6., Gutiérrez a 7. helyen áll a Haas-Ferrarival. Mindketten lágy gumikon mentek.

14.03 A két Manor-Mercedes elmozdult az utolsó két helyről. Wehrlein a 15. helyre jött fel közepesen kemény gumikon, míg Haryanto csak Celist előzte meg.

14.00 Kvjat a negyedik helyre ugrott, csapattársa mögé.

13.56 Ricciardo 8 tizedes hátránnyal feljött a harmadik helyre, már az ausztrál is lágy gumikon száguld.

13.49 Magnussen és Vandoorne újrakezdte a körözést.

13.46 A legtöbb kör (16) Ericssoné, a legkevesebb (4) Vettelé.

13.45 Az edzés felénél Rosberg, Hamilton, Button, Hülkenberg, Bottas, Verstappen, Räikkönen, Vettel, Grosjean, Sainz, Gutiérrez, Ricciardo, Magnussen, Kvjat, Massa, Nasr, Vandoorne, Palmer, Ericsson, Wehrlein, Haryanto, Celis a sorrend.

13.40 Mindenki a bokszban, amint az várható is volt. Most egyeztetnek mérnökeikkel, mielőtt a második készleten elhagyják a depót.

13.38 Vandoorne-nal együtt hat GP2-es bajnok van a mezőnyben: a belgán kívül Palmer, Rosberg, Hamilton, Grosjean ésHülkenberg nyerte meg a sorozatot.

13.37 Ausztráliában az eső miatt ez még nem volt téma, de most érezhető lesz, hogy az első készlet gumit nem 30, hanem 40 perc eltelte után kell leadni az első szabadedzésen. Várhatóan perceken belül kiürül a pálya.

13.33 Vandoorne egyelőre a 17. helyen áll, 1.4 másodperccel marad el Buttontól. A belga 9 megtett körnél tart.

13.29 Vettel a 8. helyre jött be a Ferrarival, Räikkönen mögé.

13.28 Räikkönen közepesen kemény keverékű gumijain bejött a 7. helyre. Vettel most futja első mért körét, szintén közepesen kemény abroncsokon.

13.27 Rosberg, Hamilton, Button, Hülkenberg, Bottas, Verstappen, Ricciardo, Magnussen, Kvjat, Nasr az első tíz sorrendje.

13.24 Hűvösebb van az ilyenkor szokásosnál, ami furcsa mód növeli az első szabadedzés jelentőségét, hiszen a villanyfényes időmérőn és versenyen hasonlóak lesznek a körülmények. Máskor azért nem mérvadó a nappali edzés, mert sokkal melegebb a levegő és az aszfalt is.

13.23 Button a harmadik 1.8 másodperces lemaradással.

13.21 Hamilton tavalyi pole-köre 1:32.571 volt, a legjobb pole-kör 2004-ben Michael Schumacheré volt: 1:30.139.

13.19 Hamilton 81 ezreddel elmaradt csapattársától.

13.18 Rosberg lágy gumikon 1:33.592-t ment.

13.16 Rosberg és Hamilton először a pályán. Ricciardo 1:36.256-tal az élen. Közepesen kemény gumikon ment az ausztrál. Máris másfél másodperccel gyorsabb, mint a tavalyi első edzést az élen záró Räikkönen.

13.15 Alonso ott ácsorog a McLaren garázsában. Úgy magyaráz Vandoorne-nak, mint egy sérült NFL-klasszis, aki az oldalvonal mellől próbálja segíteni a helyére beugró fiatal irányítót.

13.14 Wehrleiné az első mért kör: 1:39.743.

13.10 Vandoorne számválasztása nem véletlen, Bruce McLaren alapító a hazájában, Új-Zélandon ezzel a rajtszámmal kezdett el versenyezni.

13.08 Még nincs mért kör, Celisen kívül mindenki visszatért a depóba.

13.04 Már csak a Mercedes párosa nem jött ki a pályára.

13.03 Vandoorne McLarenjére áramlásmérő rácsokat tettek, a belga még nem nyomhatja a gázt.

A Bahreini Nagydíjra rendelt gumitípusok (Grafika: Pirelli)

13.00 Gutiérrez Haas-Ferrarija az első a pályán. Az amerikai csapat cáfolta, hogy az autó műszaki hiba miatt lelassult volna Melbourne-ben, mielőtt Alonso hátulról nekiment.

12.59 A pilóták többsége már az autójában ül.

12.56 A Mercedes mókás kedvében indította a napot, áprilisi tréfa gyanánt elejtette reggel, hogy ezen a hétvégén Wehrlein és Haryanto lesz a pilótapárosa. A Manor duója nem bánná…

12.54 Csütörtökön eső áztatta Bahreint, de már tiszta az idő. Azért a 22 fokos levegő még hűvösnek számít.

12.52 Vandoorne McLaren-Hondáján a 47-es rajtszám díszeleg. A belga, aki a másik V-shez, Max Verstappenhez hasonlóan óriási tehetség, Japánból érkezett Bahreinbe, a hét közepén még ott tesztelt a helyi Super Formula sorozat autójával.

12.50 Köszöntjük olvasóinkat a Bahreini Nagydíj 1. szabadedzését végigkövető cikkünkben! Fernando Alonsónak bordatörései miatt ki kell hagynia a Bahreini Nagydíjat, így helyette a GP2 tavalyi bajnoka, a belga Stoffel Vandoorne ül a McLaren-Hondában. Nemcsak a belgát láthatjuk első F1-es szabadedzésén, hanem a mexikói Alfonso Celist is, aki Force India-Mercedest kormányozza.

A mexikóinak annyi előnye van, hogy legalább a teszteken vezethette az autót, míg Vandoorne most ül benne először.