F1: a Ferrari nagy esélye – Szingapúr számokban

Horváth LiliánaHorváth Liliána
2017.09.12. 14:07
Sebastian Vettel két éve nyert legutóbb Szingapúrban – az volt ott a negyedik sikere (Fotó: AFP)
A hétvégén rendezik meg a 10. Szingapúri Nagydíjat az egyetlen olyan pályán, amelyen a Mercedes az elmúlt három évben negatív mérleggel áll az időmérőkön. Ez remek lehetőséget biztosíthat az olasz versenyig a vb-összesítést vezető Sebastian Vettelnek, hogy visszavegye az első helyet a táblázaton Lewis Hamiltontól. A múlt mindenképpen a német mellett szól, hiszen neki sikerült a legtöbb alkalommal dobogóra állnia, illetve győzelmet aratnia az éjszakai GP-n. Ennek ellenére a versenyen már-már állandó szereplőnek számító biztonsági autó könnyen megkavarhatja a kiosztott lapokat.

0.237: ha a V6-os turbók éráját vesszük alapul, akkor a Mercedes átlagban 0.237 ezreddel volt lassabb az időmérőkön, mint közvetlen riválisa, ennek ellenére háromból kettő pole pozíciót a németek kaparintottak meg itt az elmúlt időszakban. 2014-ben 0.173 ezreddel nyertek, egy évvel később közel 1.5 másodperccel kikaptak, míg tavaly a jobbik Red Bullt bő öt tizeddel megelőzve érték el a leggyorsabb kört a kvalifikáción.

2: Fernando Alonso és Daniel Ricciardo is kétszer érte el a versenyen futott leggyorsabb kört, miközben Kimi Räikkönen, Jenson Button, Nico Hülkenberg, Sebastian Vettel és Lewis Hamilton neve mellett egyaránt egy ilyen kör szerepel.

3: a Red Bull csapata ünnepelhetett a legtöbbször a Szingapúri GP-n, egy diadallal megelőzve az egyaránt két sikerrel álló Ferrarit és Mercedest. Előbbinek jó esélye lehet felzárkózni a Vörös Bikákhoz. A fent említett három gárdán kívül még a Renault-nak és a McLarennek sikerült nyernie a városi pályán.

3: a Milton Keynes-i gárda áll a leggyorsabb kört elérő istállókat összegző sorrend élén is, megelőzve a Ferrarit (2), a Renault-t (1), a McLarent (1), a Force Indiát (1) és a Mercedest (1).

3: a világbajnoki aspiránsok egyaránt három alkalommal szerezték meg eddig a pole pozíciót az 5065 méter Marina Bay Street Circuiten. A Hamilton, Vettel duó mögött a Felipe Massa, Alonso, Nico Rosberg trió sorakozik egy-egy elsőséggel.

3: Ferrari-pilóta indulhatott a legtöbbször az első rajtkockából a Szingapúri Grand Prix-n, miközben a McLaren, a Red Bull és a Mercedes versenyzői egyaránt két elsőséget tudhatnak magukénak.

4: a Mercedes-erőforrás a lista elején áll a pole pozíciókat nézve, azonban a Ferrari csupán egyetlen győztes kvalifikációra van tőlük, így a hétvégén könnyedén kiegyenlíthetnek a németekkel. Ami a futamgyőzelmeket illeti, az erőforrásokat tekintve a Renault számít az etalonnak, a franciákat a Mercedes három, míg a Ferrari két diadallal követi a listán.

Október 22., 21.00: Amerikai Nagydíj

4: Vettel a csúcstartó négy győzelemmel Szingapúrban, míg mögötte a Hamilton és Alonso tűnik fel két sikerrel, és a sort Rosberg zárja egyetlen itteni diadallal. Rajtuk kívül még senkinek sem sikerült nyernie ezen az éjszakai nagydíjon.

5: az éjszakai versenyre kilátogató közönség az eddigi kilenc alkalomból ötször láthatta azt a versenyzőt elsőként átszelni a célvonalat, aki az év végén világbajnoki címet ünnepelhetett, ez 55.55 százalékos arány.

5: a konstruktőri címek esetében is az ötös a szerencseszám, hiszen eddig öt alkalommal intette le a kockás zászló ama csapat autóját elsőként, amelyiknek a szezon végeztével majd a legtöbb bajnoki pont szerepelt a neve mellett.

6: Vettel összesen hat alkalommal ünnepelhetett a dobogón, ezzel ő a legsikeresebb ebben a tekintetben Szingapúrban. Alonso öt, Hamilton négy, Ricciardo három, Rosberg, Mark Webber, Button és Räikkönen kettő, míg Timo Glock egy alkalommal pezsgőzhetett a Grand Prix-n.

6: matematikailag még hat versenyző nyerheti meg a világbajnoki címet, ez pontosan feleannyi, mint a Belga Nagydíj után esélyes pilóták száma. A konstruktőrök tekintetében csupán három csapatnak van még számokon alapuló lehetősége: a Mercedesnek, a Ferrarinak és a Red Bullnak.

7: a pole pozíció Szingapúrban szinte felér egy győzelemmel, hiszen összesen hét alkalommal sikerült itt adott versenyzőnek ezt az elsőségét a dobogó legfelső fokára váltania, ez 77.77 százalékot jelent.

7: az eddigi kilenc villanyfényes nagydíj után hét alkalommal állt az egyéni táblázat élén az, aki a szezon végén behúzta a bajnoki címet. A két kivétel 2010 és 2012 volt, előbbi évben Webber, míg utóbbiban Alonso vezette a kiírást az idény ezen pontján, azonban mindkétszer Vettel ülhetett fel végül a sportág trónjára.

10: a hét végén rendezik meg a tizedik nagydíjat Szingapúrban, ahol eddig minden évben szerephez jutott a safety car.

15: Alonso a 15. helyről rajtolva aratott győzelmet az első éjszakai F1-es GP-n, a botrányos 2008-as futamon (Alonso korai bokszkiállása után Nelsinho Piquet szándékosan falnak ütközött, az emiatt elrendelt biztonsági autós időszakban az élmezőny kereket cserélt, így került a spanyol nyerő pozícióba), így 20. győzelme és 50. dobogója keserédesen elevenedik fel. A spanyolon kívül Vettelnek sikerült még nyernie nem az első rajtkockából indulva, még 2012-ben, amikor is a harmadik helyről kezdte meg a nagydíjat.

Fernando Alonso 2008-ban győzött – mint később kiderült, nem egészen tiszta küzdelemben (Fotó: AFP)

61: a 308.828 kilométeres versenytáv 61, egyenként 5065 méter hosszú körből tevődik össze.

155: a legtöbb pontot Vettel tette zsebre Szingapúrban, miközben idei legnagyobb ellenfele, Hamilton csak 76 ponttal gyarapodott az ott megrendezett kilenc versenyen.

215: a legtöbb konstruktőri pontot a Red Bull gyűjtötte eddig a Marina Bayben, és előnye abban az esetben sem fogyna el, amennyiben a vonatkozó listán második pozíciót elfoglaló Ferrari kettős győzelmet aratna vasárnap, miközben az osztrákok üres kézzel távoznának a nagydíjról.

816: Red Bull-versenyző 816 kilométeren át vezette a mezőnyt az éjszakai futamon, azonban a Ferrari akár már az idén átveheti az első helyet a vonatkozó listán, amennyiben Räikkönen és Vettel együttesen 21 fordulóval többször szeli át elsőként a célvonalat, mint a Ricciardo, Max Verstappen duó.

1120: Vettel 1120 kilométeren keresztül állt eddig az élen a szingapúri versenyen, mögötte Hamilton valamivel több mint feleannyi (684 km) távot tölthetett csak el az első pozícióban.

1:47.187: Ricciardo tartja a hivatalos körrekordot Szingapúrban 1:47.187-tel (ez a versenyen valaha futott leggyorsabb kör), amelyet tavaly ért el.

1:42.584: Rosberg nevéhez fűződik a legjobb, pole pozíciót érő kör, amelyet 1:42.584 perc alatt teljesített 2016-ban.