Maldonado spanyol földön magára talált

2012.06.22. 09:57
Pastor Maldonado volt a leggyorsabb az első szabadedzésen (Fotók: Action Images)
Meddig vándorol még szűz kezekbe a 2012-es Formula–1-es idény győzteseinek stafétája? Lesz-e nyolcadik tagja a váltónak? Ez talán a legfontosabb kérdése a valenciai kikötőben megrendezendő Európai Nagydíjnak, amelynek első szabadedzését péntek délelőtt szeles időben rendezték meg. A leggyorsabb a barcelonai Spanyol GP-t megnyerő, azóta a mezőnybe szürkülő Pastor Maldonado volt, megelőzve a Red Bull párosát. Mindenki egy készlet közepesen kemény gumit használt, és látszólag nincs probléma az abroncsokkal.

Napsütés, de roppant erős szél fogadta a Formula–1-es mezőnyt péntek délelőtt a valenciai kikötőben, ahol a pályát szegélyező betonfalak csak bonyolítják a helyzetet, hiszen az aszfaltcsík egyes pontjain nem lehet érezni a szelet, máshol viszont roppant erős.

Alonso a csütörtöki sajtótájékoztatón Hamiltonnak bókolt

Az edzés elejére elszürkült az ég a helyszín felett, a versenyzők a közepesen kemény gumijaikon teljesítették a próbakörüket a 27 fokos talajon. Kobajasi és Grosjean azonnal visszajött a pályára, de nem futott mért kört.

A tréningen két tesztpilóta kapott lehetőséget, Valtteri Bottas a Williamsnél szokás szerint Bruno Senna autójával száguldott, míg a Force Indiánál Jules Bianchi ezúttal Nico Hülkenberget helyettesítette.

A 9. percben Hamilton is a pályára hajtott, már csak Webber és Glock próbaköre váratott magára. Az első körökben több autón is láthatóak voltak a sárgászöld foltok, a festékek szóródásának irányával a négykerekűk aerodinamikai tulajdonságait ellenőrizték.

Többen tettek meg második próbamenetet, de mért körre a 13. perc után is várni kellett. Az aszfalt nagyon poros volt – ekkor utolsóként Glock is elhagyta a boxutcát, egyedül száguldott a pályán. Miután a német visszatért, a motorhangok elnémulása után ismét hallani lehetett a nagy szélben vadul hullámzó tenger csobogását.

A délelőtti edzést megelőzően megtartották a GP3-asok első szabadedzését, amelyen Kiss Pál Tamás a 12. helyet szerezte meg.

A 20. percben is üres volt a pálya. Kobajasi törte meg a csendet, de a japán ezúttal sem kezdett mért körbe, harmadszor is azonnal a boxutcát választotta. Vergne viszont végigszáguldott a célegyenesen. A Toro Rosso francia pilótája 1:45.619 perces eredménnyel nyitott, ekkor 25 perc telt el az edzésből.

Másodikra több mint két másodpercet javított, miközben Ricciardo, Alonso és Bottas is a pályára hajtott. A ferraris nem futott mért kört, a Toro Rosso versenyzőire és a Williams finnjére hagyta a pálya takarítását. Ricciardo 1:43.165-tel élre állt, Vergne 1:42.9-cel válaszolt.

Egy órával az edzés vége előtt a Lotusok is kihajtottak, és a két Ferrari is kigurult a boxból. A 10-es és a 12-es kanyarban erős hátszélre figyelmeztették a versenyzőket. Rosbergnek azt tanácsolták a Mercedesnél, hogy amíg nem melegítette fel az abroncsait, ne használja a DRS-t, mert növeli a megcsúszás veszélyét.

VALENCIA STREET CIRCUIT

A pálya hosszúsága: 5419 méter
Teljes versenytáv: 57 kör (308.883 km)
Pályacsúcs: 1:36.975 (Sebastian Vettel, Red Bull, 2012)
Versenyen futott leggyorsabb kör: 1:38.683 (Timo Glock, Toyota, 2009)

A tavalyi eredmény
Győztes: Sebastian Vettel (Red Bull, 1:39:36.169)
Pole pozíció: Sebastian Vettel (Red Bull, 1:36.975)
Leggyorsabb kör: Sebastian Vettel (Red Bull, 1:41.852)

Räikkönen 1:42.589-cel az első körében az élre állt, majd Grosjean lassabb első kört követően 1:42.457-tel lepipálta csapattársát. Alonso ismét mért kör nélkül hajtott a boxba, Massa viszont egy lassabb kör után a gázra lépett, s 1:42.4-et futott. Räikkönen ugyanekkor 1:41.769-cel visszaállt az élre. Ez az idő már jobb volt, mint a tavalyi futam leggyorsabb köre Vetteltől (1:41.852).

Miközben a McLaren és a Red Bull pilótái kivártak, Rosberg a Mercedesszel – bemelegített gumikkal és DRS-sel – 1:41.182 percet futott, s az élre állt. Maldonado a 8-as kanyart csúnyán elrontotta, de nem ütközött a falnak, folytatni tudta a száguldást.

A hűvös aszfalt az első jelek szerint a Mercedesnek kedvez, ami nem meglepő, de ennél szombaton és vasárnap is sokkal melegebb lesz a borítás – ami persze nem jelenti azt, hogy temetjük a Mercedest.

Az edzés derekán Button a pályára hajtott, s arra panaszkodott, hogy nem működik a DRS-e. Tovább folytatódik a 2009-es világbajnok kálváriája? Az első köre 1:54 lett, de aztán 1:42.4-re javított, amellyel a 8. helyre jött fel.

Vettel, Hamilton és Webber is a pályára hajtott, miközben Schumacher 91 ezredre megközelítette csapattársát. 40 perc maradt hátra. Alonso feljött a 3. helyre, majd a korábban hibázó Maldonado 1:40.890-nel átvette a vezetést.

Hamilton és Webber lassan kezdett, Vettel az 5. helyre kapaszkodott fel, Alonso viszont feljött a 2. pozícióba. Di Resta és Glock a boxban állt a próbaköre óta, pedig már csak 36 perc maradt az edzésből. Kobajasinak azóta sem volt mért köre.

14.00: a verseny rajtja
Az NSO az összes edzésről, valamint a versenyről is élő tudósítással számol be.

Hamilton hamarosan rákapcsolt, és miközben csapata a boxban Button autóját bütykölte (a pilóta az első fékek blokkolására panaszkodott), felzárkózott a 3. helyre.

Vettel 1.05 tizedes hátránnyal feljött a 2. helyre. Fél órával az edzés leintése előtt az első nyolc – Maldonado, Vettel, Alonso, Hamilton, Rosberg, Schumacher, Webber és Räikkönen – egy másodpercen belül volt. Di Resta csatlakozott hozzájuk, a pályára kiküldve Räikkönen elé, a 8. helyre jött fel.

A skót tovább javított, az 5. helyre jött fel, miközben Webber 94 ezredre megközelítette Maldonadót. Grosjeannal együtt már tízen voltak egy másodpercen belül, de még érdekesebb, hogy az első nyolc 3 tizeden belül állt egymáshoz képest.

Button autóját megjavították, az angol feljött a 8. helyre, majd a 7. pozícióba érkezett. Massa elrontotta a 12-es kanyart, ám nagy fékezés után folytatta. Negyedóra maradt hátra a tréningből, és Maldonado autóján a Williams szerelői kisebb átalakításokat végeztek az utolsó menet előtt.

Button nagyon belelendült, feljött a 3. helyre, majd egy körrel később kiváló részidők után az utolsó szektorban elfékezte magát, s nem tudta átvenni a vezetést

Az utolsó tíz percre visszajött a pályára Maldonado is. A Barcelonában győztes venezuelainak a rémes Monacói és Kanadai GP-je után nagy szüksége lenne egy hibátlan hétvégére.

Vettel megelőzte Webbert, és feljött a 2. helyre, de még 83 ezredre volt Maldonado legjobbjától. Schumacher meglátogatta a bukóteret, megfordult, és visszaállt a pályára, majd ugyanezt tette Vettel is. Kovalainen a két Toro Rosso előtt állt a Caterhammel.

Az utolsó percekben senki sem tudott javítani, így Maldonado maradt az élen – a jelek szerint spanyol földön a dél-amerikai különösen jól vezet. Az első 9 három tizeden, az első 13 egy másodpercen belül van egymáshoz képest. Folytatás 14 órától.

EURÓPAI NAGYDÍJ, 1. SZABADEDZÉS
1. Pastor Maldonado venezuelai Williams-Renault 1:40.890 átlag: 193.363 km/ó 22 kör
2. Sebastian Vettel német Red Bull-Renault 1:40.973 0.083 mp h. 21
3. Mark Webber ausztrál Red Bull-Renault 1:40.984 0.094 19
4. Jenson Button brit McLaren-Mercedes 1:40.994 0.104 19
5. Fernando Alonso spanyol Ferrari 1:41.065 0.175 26
6. Paul di Resta brit Force India-Mercedes 1:41.105 0.215 15
7. Michael Schumacher német Mercedes 1:41.117 0.227 22
8. Lewis Hamilton brit McLaren-Mercedes 1:41.158 0.268 18
9. Nico Rosberg német Mercedes 1:41.182 0.292 21