A világrekorder Webber előtt kalapot emel a csapatvezető

H. T./NSOH. T./NSO
2009.07.13. 10:13
Mark Webber első pole-ját és győzelmét könyvelhette el a hétvégén – egyúttal világrekorder is lett. Nála tovább ugyanis senki sem várt első futamgyőzelmére a Formula–1 történetében, a nürburgringi már a 130. startja volt a sorban.
Az első pezsgő győztesként: 130 futamot kellett várni rá
Fotó: Reuters

Csak az összehasonlítás kedvéért: a szintén 130. alkalommal rajtoló Fernando Alonso 21 győzelemnél és 17 edzéselsőségnél tart jelen pillanatban.

A Red Bull ausztrál pilótája Rubens Barrichello rekordját adta át a múltnak, a brazilnak „csak” 123 rajt kellett első sikere (2000, Német GP) jegyzőkönyvezéséhez.

Webber eddigi legjobb eredménye az idei Kínai, Török, valamint Brit Nagydíjon elért második pozíció volt. Egyvalaki még nála is hosszabb ideje óvja „szüzességét”. A 2000 óta versenyző Nick Heidfeldről van szó, akit még egyszer sem intett le a kockás zászló elsőként, holott már 159 viadalon van túl.

A másik véglet: Lewis Hamilton a 6., Sebastian Vettel a 22., Alonso és Robert Kubica egyaránt a 29., Kimi Räikkönen pedig a 35. nekifutásra nyert első ízben. A közelmúlt nagyjai közül Ayrton Sennának 16, Michael Schumachernek 18, míg Alain Prostnak 19 versenyre volt szüksége az első diadal begyűjtéséhez.

Webber előzőleg 2001-ben állhatott dobogó tetejére Formula-versenyen, amikor megnyerte Magny Cours-ban az F3000-esek viadalát. Jelenlegi kollégái közül Sebastien Bourdais indult azon a futamon, és a 10. helyen végzett.

A Red Bull-főnök Christian Horner megemelte kalapját rutinos versenyzője kitartása előtt – Webbernek nagyon kemény felkészülési időszaka volt, miután novemberben súlyos balesetet szenvedett.

„Amikor egy tasmániai kórházban feküdt, szerintem nem is mert arra gondolni, hogy futamgyőztes lesz. Voltak fenntartásaink, mert először »elfelejtette« közölni velünk, hogy a lábán kívül a válla is eltört…” – mondta Horner.

„Elképesztő, milyen akaraterővel kapaszkodott vissza, jobban vezet, mint valaha. Azt hiszem, még mindig nem tökéletes a fizikai állapota, nem tud futni, a lábában is fém van még” – tette hozzá.

A csapatvezető úgy véli, a Red Bullnak továbbra is fejlesztenie kell, hogy megelőzze a Brawn GP-t, de az utóbbi futamok egyértelműen jelzik: elképzelhető az „őrségváltás”.

„Nagyon jó az autónk, ez egyértelmű, mint ahogy az is, hogy a hidegebb időjárás nem fekszik a Brawnoknak. A Magyar Nagydíjon általában nagyon meleg van, meglátjuk, ott mi lesz a helyzet. A Brawn nyakában lihegünk a fejlesztésekben, de még tudunk javítani. Mindenesetre az autó tökéletesen ment, pilótáink remekeltek, az inga most felénk lendült ki, de ez nem lesz mindig így. Versenyről versenyre haladunk, mindig csak a következő viadalra koncentrálunk, nem a bajnokságra.”