Kilenc perc alatt elintézte a Chelsea a Baselt

2013.05.02. 20:50
Fernando Torres (balra) és Fabian Frei fura kettőse (Fotó: Reuters)
A labdarúgó Európa-ligában az angol Chelsea Svájcban és odahaza is legyőzte a Baselt: az idegenbeli 2–1-es siker után Londonban 3–1-re diadalmaskodtak a „kékek". A május 15-i amszterdami fináléban a portugál Benfica vár a Bajnokok Ligája-címvédőre.

Mondjuk meg őszintén, ritka dolog a nagyvilágban, amikor egy klub fél lábbal már ott van egy európai kupa döntőjében, ahol mindenképpen egy nála papíron gyengébb csapat vár majd rá, a bajnokságban pedig a dobogóért harcol, de a szurkolók nem ezzel foglalkoznak, hanem azzal, hogy alighanem visszatér hozzájuk a közeljövőben egykori (a zöm által körberajongott) edzőjük, aki nem mellesleg napjaink egyik leggólerősebb támadóját is hozza magát a ligájából. Igen, ez történt, ez történik mostanában a Chelsea, José Mourinho, Falcao hármas viszonylatában, ezért is volt a londoni klub (jelenlegi) menedzserének, Rafael Beníteznek első dolga a Basel elleni El-elődöntő visszavágója előtt, hogy kijelentse, egyáltalán nem érdekli a Mourinho, Falcao páros érkezésének a híre.

„Nem érdekel, nem az én dolgom, nekem arra kell koncentrálnom, hogy megverjük a Baselt. Ez a prioritás most nálunk" – szögezte le a spanyol szakember, míg kollégája, Marat Yakin a hazai 1–2 után egy másik londoni csapat, a Tottenham legyőzéséből merített erőt a mérkőzés előtt.

Nem beszélt a levegőbe a fiatal mester, mert Marco Streller már az első percben betalálhatott volna, csak éppen ez a svájci helyzet is kimaradt, mint oly sok az első mérkőzésen. Később Streller, majd a sorozat egyik felfedezettje, Valentin Stocker veszélyeztetett, de az igazi ziccerek a hazaiak előtt adódtak: Frank Lampard a kapufára lőtt, Ramires pedig az ötös elől nem tudta bevenni Yann Sommer kapuját.

Az első félidő hajráját megnyomták a bázeliek: Stocker első remek labdája után Mohamed Szalah ziccerét kifogta Petr Cech, de a 45. percben az újabb remek Stocker-passzt már nem hibázta el az egyiptomi. 0–1!

Még mielőtt elkezdtek volna komolyabb szinten reménykedni a vendégek, a szünet után a Chelsea „El-különítménye", a sorozatban nagyon élő, mi több, lubickoló Fernando Torres, Victor Moses és David Luiz is betalált alig kilenc perc alatt, sorrendben egy szemfüles, egy kissé szerencsés és egy bombasztikus találattal. Máris 3–1, Yakin pedig kapitulációként a 62. percben lehívta a pályáról Strellert és Stockert is – hogy nem sokra rá Fabian Frei megzúgassa a felső lécet.

Lelkes és kemény ellenfél volt a Basel, de azért sokat elmond a két gárda közötti különbségről, hogy a hazaiaknál előbb Oscar, majd Juan Mata kocogott be a gyepre csereként. Pár év múlva csak annyit látunk majd az adatbankokban, hogy könnyed, 5–2-es összesítéssel masírozott át a Baselen az El-fináléba a Chelsea, de bizony voltak peridusai a párharcnak, amikor sokkal jobban futballoztak a svájciak.

A május 15-i amszterdami fináléban a portugál Benfica vár a Bajnokok Ligája-címvédőre.

EURÓPA-LIGA
ELŐDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ

Chelsea (angol)–Basel (svájci)
3–1 (0–1)
London, Stamford Bridge, 42 000 néző. V: Eriksson (svéd)
Chelsea: Cech – Azpilicueta, B. Ivanovics, Cahill, Bertrand – David Luiz (Aké, 82.), Lampard – Ramires (Oscar, 66.), Hazard (Mata, 75.), Moses – F. Torres. Menedzser: Rafael Benítez
A kispadon: Turnbull (k.), P. Ferreira, Terry, Benajun
Basel:
Sommer – Voser, Schär, Sauro, Steinhöfer – el-Neni, F. Frei (M. Díaz, 75.), S. Die – Szalah, Streller (Zoua, 62.), Stocker (D. Degen, 62.). Vezetőedző: Murat Yakin
A kispadon: Vailati (k.), Pak Dzsu Ho, Ajeti, Cabral
Gólszerző: F. Torres (50.), Moses (52.), David Luiz (59.), ill. Szalah (45.)
Továbbjutott:
a Chelsea, 5–2-es összesítéssel

A Chelsea lehet a harmadik csapat (Liverpool 1976, Porto 2004), amelyik egymás utáni két évben megnyeri a BEK/BL-t és az UEFA-kupát/El-t.

A Chelsea 9 perc alatt még sohasem lőtt három gólt a nemzetközi kupákban.

HOGY KI LESZ A CHELSEA ELLENFELE A FINÁLÉBAN? IDE KATTINTVA MEGTUDHATJA!

A labdarúgó Európa-ligában az angol Chelsea Svájcban és odahaza is legyőzte a Baselt: az idegenbeli 2–1-es siker után Londonban 3–1-re diadalmaskodtak a „kékek".

90. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS, DÖNTŐBE MASÍROZOTT A CHELSEA!

Három perc a ráadás.

88. perc Serey Dié felrúgja Oscart, sárga, majd Torres lő Sommer ölébe középtávolról.

85. perc
Sommer véd hatalmasat Mata hatméteres lövésénél.

82. perc Luiz le, Nathan Aké váltja őt.

78. perc
A szögletet csak nehezen rúgja el Díaz, úgy molesztálják őt a fanok puhább és kisebb tárgyakkal, no és verbálisan is.

77. perc
Dié lő jobbal 19-ről a jobb alsó felé, de Cech ehhez is odaér. Nem sokra rá Díaz lő, a többi ugyanaz, csak korner a vége.

74. perc Marcelo Díaz váltja Freit.

74. perc Hazard le, Juan Mata be.

73. perc
Torrest felrúgják, de tovább, Hazard okos gólt emelne távolról, de Sommer résen, lehúzza a lövést a léc alól.

72. perc
Oscar első kornerét elfejeli Degen a rövid sarok és Luiz elől, a másodikat Sommer lekapja a levegőből.

69. perc Most Markus Steinhöfer kap sárgát, Hazard-t gyötörte meg.

67. perc Fabian Schär kap sárgát, mert lerántja Torrest. A szabadrúgást Lampard csúnyán a kapu fölé rúgja jobbal, 24-ről.

66. perc Ramires leballag, Oscar váltja.

63. perc MICSODA LÉC!
Frei bombáz jobbal 18-ról a lécre, az elé lépő Azpilicueta bal lába segítségével.

62. perc Kettős csere: Streller és Stocker le, Jacques Zoua és David Degen be.

59. MICSODA GÓL, TE JÓ ÉG! DAVID LUIZ! A brazil védő-szűrő Lampard passzát futtából, ballal a jobb felsőbe tekeri jó 25 méterről, középről. 3–1!

56. perc César Azpilicueta sárgát kap, mert odalépett keményen Gastón Sauro bokájára.

52. PERC NEM LESZ HOSSZABBÍTÁS, MOSES IS MEGVILLAN, KETTŐ EGY! VICTOR MOSES játszik össze a 16-os előtt Torressel, aki ballal lő, de nagyon gyengén. Az ötös bal oldal előtt öt-hat méterrel a szélső elkapja a labdát, majd lő, de Fabian Schär becsúszva blokkolja, a kipattanót azonban kegyetlenül bevarrja a nigériai a bal sarokba, félmagasan. 2–1!

A spanyol hetedik gólját szerezte legutóbbi hat hazai európai kupamérkőzésén.

50. PERC TORRES BETALÁL, EGY EGY! Hazard készít le Lampardnak, aki ballal lő 16-ról a bal alsó felé. Sommer véd, de éppen FERNANDO TORRES elé üti a labdát, a spanyol az ötös jobb sarka elől becsúszva a rövid felsőbe lő, jobbal. 11!

48. perc
Mohamed el-Neni lő jobbal a léc fölé 20-ról, középről. Ismét Stocker készített elő.

46. PERC FOLYTATJUK!

A Benfica és a Fener sem tétlenkedik a másik ágon.

Csere nincs.

A Basel 16-szor játszott angol csapatokkal, de csak kétszer nyert.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. PERC VEZET A BASEL, SZALAH! Frei hordja fel a labdát, amellyel Stocker ugratja ki a 16-os elől remekül MOHAMED SZALAHOT, aki a 11-espont elől ballal higgadtan a jobb sarokba emel, félmagasan. 01!

(Fotó: Reuters)

38. perc Stocker lő ballal kapura a 16-oson belül, Bertrand mellel blokkol. Az igazi veszélyt előtte Mohamed Szalah lövése jelentette, de Cechnek van egy olyan tulajdonsága, hogy gyakorlatilag bárhonnan bármelyik sarokhoz odaért fél másodpercen belül. Pedig az egyiptomi szépen cselezgetett előtte, a betörés és Stocker körömpassza sem volt csúnya, csak az ötös jobb sarkától megküldött lapos lövés nem elég alapos, remekül repült ki a cseh.

35. perc Unalmas pillanatok után unalmas lövés, César Azpilicueta lő a jobb alsó mellé öt méterrel jobbal, 17-ről, kissé jobbról.

30. perc MICSODA HELYZET MEGINT!
Hazard megy el a balon, sarokkal visszateszi az ötös bal sarkára Mosesnek, aki középre játszik, az ötös elé Ramiresnek, a brazil nem a legjobban találja el a labdát, amelyet jobbra dőlve elcsíp végül Sommer.

26. perc MAJDNEM VEZET A BASEL! Előbb Marco Streller, majd Valentin Stocker veszélyeztet, de nem gond mindez Petr Cechnek.

21. perc
Ismét Hazard lő, a 16-osról, de ez nem gond Sommernek, középre tartott a labda.

17. perc ÚJABB ZICCER!
Ezúttal Fernando Torres dolgoztatja meg Sommert egy távoli lövéssel, de a kapus védeni tud a jobb felső előtt.

Lampardnak egy gól kell 202. Chelsea-találatához, amellyel rekorder lenne a klubban.

9. perc KAPUFA!
Ramirez indít, a 16-os elől Fernando Torres Frank Lampard elé emel, aki az ötös jobb sarka elől jobbal a túloldali lécre lő, félmagasan. A kipattanó Mosesé, de balról, 11 méterről feladja a labdát Yann Sommernek.

6. perc
Ismét Die villan, repül is Ryan Bertrand.

5. perc
Ramires indítja Victor Mosest a 16-os bal oldalánál, de túlcselezi a helyzetet a címzett, majd Serey Die szereli.

1. perc
Máris helyzet: Markus Steinhöfer fejeli a félpályától Marco Streller elé a labdát, aki 16-ról szabadon lőhet, de ballal a bal alsó mellé "pattogtat".

A hazaiak tiszta kékben, a vendégek tiszta fehérben.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A másik ágon a Benfica és a Fenerbahce feszül egymásnak.

EURÓPA-LIGA 2012-2013: A FŐTÁBLA ADATBANKJA

Londonban 13 Celsius-fok, kellemes tavaszi este.

A Chelsea odahaza 12 mérkőzés óta veretlen az európai kupákban, nem angol ellenfelek ellen ez a szám 15.

A meccset megelőzően a Basel kapusa, Yann Sommer töltötte a legtöbb percet (1200) a pályán az Európa-liga 2012–2013-as kiírásában.

JÖTTEK-MENTEK: na, ilyen nincs.

Egy kis örökmérleg:
1
, 0, 0, 21.

„A Chelsea támadásban és védekezésben is erős, ezt nagyon jól tudjuk, de a csapatom sem ma jött le a falvédőtől, megmutattuk ezt már a Tottenham ellen is” – így rivális kollégája, Murat Yakin.

„Nem érdekel, nem az én dolgom, nekem arra kell koncentrálnom, hogy megverjük a Baselt. Ez a prioritás most nálunk, meg kell próbálnunk nyerni. Szeretem a pozitív gondolkodást” – így a Chelsea-menedzser Rafa Benítez a mérkőzés előtt.

Sérült: a londoni Oriol Romeu, a többiek mind bevethetőek.

A hazaiak mestere, Murat Yakin nem támaszkodhat a 33 éves Alexander Frei tapasztalatára. A korábbi svájci válogatott csatár a Tottenham elleni nyertes negyeddöntőt követően(!) bejelentette visszavonulását, majd ugyanazzal a lendülettel elfoglalta a Luzern sportigazgatói székét. Frei és Yakin viszonyát beárnyékolta a (klub)politika és a játékstratégia, az edző a veterán harcossal szemben a friss erőt részesítette előnyben.

Nem játszhat még: a bázeli Raúl Bobadilla. Aki a sorozatban már öt gólnál jár, csak éppen ősszel a Young Boys színeiben érte el ezeket. A hazaiaknál Demba Ba jár hasonló cipőben, ő a télen a Newcastle Unitedtől érkezett.

Eltiltott a londoni Ashley Cole és a bázeli Aleksandar Dragovic..

A Chelsea a 2–1-re megnyert első meccs után nyugodtan készül a Basel ellen, és minden esélye megvan a továbbjutásra, hacsak a José Mourinho és Falcao érkezése körüli pletykák nem zavarják meg a londoni csapatot.