Balhéztak a török szurkolók Lyonban; nyert az Ajax és a Celta

2017.04.13. 20:56
Balhé előzte meg az Olympique Lyon–Besiktas labdarúgó Európa-liga-negyeddöntőt: a török együttes szurkolói provokálták a francia rendőröket, egy fanatikust le is tartóztattak. Később a stadionban randalíroztak a fanatikusok, a mérkőzést 45 perces késéssel tudták csak elkezdeni. Az Ajax legyűrte odahaza a Schalkét, a Celta Vigo gólokban gazdag meccset játszott a Genkkel.

A Besiktas szurkolói már a stadionon kívül szították a tüzet – letartóztatás lett a vége (Fotó: Mirror)

LABDARÚGÓ EURÓPA-LIGA
NEGYEDDÖNTŐ, ELSŐ MÉRKŐZÉS
Anderlecht (belga)–Manchester United (angol) 1–1
(Dendoncker 86., Mhitarjan 37.)
Ajax (holland)–Schalke (német) 2–0 (Klaassen 23., 52. – az elsőt 11-esből)
Celta Vigo (spanyol)–Genk (belga) 3–2 (Sisto 15., Aspas 18., Guidetti 38., ill. Boetius 10., Buffel 67.)
Lyon (francia)–Besiktas (török) 2–1 (Tolisso 83., Morel 84., ill. Babel 15.)

A keddi dortmundi robbantást követően az UEFA szigorította a nemzetközi kupameccsek biztonsági intézkedéseit, a Besiktas szurkolóit azonban ez sem riasztotta el attól, hogy szítsák a tüzet Lyonban. A Mirror beszámolója szerint füstbombákat dobáltak a stadion előtt, valamint provokálták a rendőröket. Egy Besiktas-drukkert letartóztattak.

A francia szurkolók a pályára menekültek

A legfrissebb beszámolók alapján a Besiktas szurkolói a stadionon belül sem bírnak magukkal: a hírek szerint különböző tárgyakkal dobálják a Lyon drukkereit, akik a pályára menekülnek előle. Ezekről tanúskodnak a helyszíni fotók is, és immár hivatalos, hogy később kezdődik az eredetileg 21.05-re kiírt találkozó.

A Besiktas szurkolói kihasználták azt, hogy a hazai drukkerek az alattuk lévő szektorban foglaltak helyet és elkezdték dobálni őket. Nem sokkal később elszabadult a pokol: a francia fanatikusok áttörték a biztonsági korlátokat és összeverekedtek a vendégekkel.

Különböző tárgyakat dobáltak a török fanatikusok

Az Olympique Lyon hivatalos közleményt adott ki az üggyel kapcsolatban, melyben azt írják: a szurkolókra mindenféle tárgyakat és pirotechnikai eszközöket dobáltak, így a pályára kellett menekülniük. Eközben Jean-Michel Aulas, az OL elnöke a BBC helyszíni tudósítója szerint a lelátóhoz sétálva próbálta nyugalomra inteni a szurkolókat. A stadion kijelzője szerint pár perc múlva kezdődik az összecsapás, de ez igencsak kétséges egyelőre.

VIDEÓ A BALHÉRÓL

A lelátón aztán egymásnak estek a két csapat drukkerei

A felvételek tanúsága szerint a Besiktas szurkolói a lelátón nemcsak dobálták a hazaiak drukkereit, de verekedést is kezdeményeztek. A török klub sok jóra nem számíthat az UEFA fegyelmi bizottságától, sajtóhírek szerint elképzelhető, hogy a párharc visszavágóját zárt kapuk mögött rendezhetik.

Balhé a Lyon–Besiktas meccs előtt

A pályára menekülő szurkolók időközben elfoglalták helyüket a tribünökön, így a játékosok jöhetnek újra bemelegíteni, ha megkapják a zöld jelzést a biztonsági személyzettől.

FRISSÍTÉS

A mérkőzés hamarosan kezdődik, a játékosok 40 perces csúszással kijöttek bemelegíteni, így várhatóan 21.50-kor veszi kezdetét a találkozó. A játékosok a kivonulás után rendhagyó módon a kezdőkörben álltak fel, és közösen megtapsolták a szurkolókat a béke jegyében.

Nagy szerep hárult a biztonsági személyzetre

A héten ez már a harmadik botrány, ami beárnyékolja az európai kupákat: kedden a Borussia Dortmund buszánál történt robbantás a Monaco elleni BL-negyeddöntő előtt, majd szerdán a Leicester City fanatikusai verekedtek a spanyol rendőrökkel Madridban.

Ezalatt Brüsszelben is fokozott intézkedésekről számoltak be: az Anderlecht és a Manchester United összecsapása előtt a város vasútállomását páncélozott járművekkel őrizték, az angol csapat buszát szintén ilyen járművek kísérték. A mérkőzésről élő, szöveges tudósítást olvashatnak a Nemzeti Sport Online-on.

Ami a Lyon–Besiktas „futballos” részét illeti: Ami magát a meccset illeti: Ryan Babel a 15. percben megszerezte a vezetést a vendég törököknek, és ezt az előnyt masszívan tartotta is a csapat.

Egészen a második félidő végéig…

A Lyon ugyanis egy percen belül fordított a 83. és a 84. minutumban szerzett góllal. Kellett a Besiktas kapusának, Fabrinak az őrületes hibája is, amellyel 1–1 után a Lyon megszerezte a vezetést és mint később kiderült, a győztes találatot Jérémy Morel révén.

Morel gólja

AJAX–SCHALKE 04 2–0

Az első félidő derekáig kellett várni a mérkőzés első góljára. A 22. percben Amin Younes tört be a tizenhatoson belülre, ahol Alessandro Schöpf szabálytalankodott vele szemben, így a játékvezető tizenegyest ítélt a hazaiak javára. Davy Klaassen állt a labda mögé és magabiztosan lőtte a bal felső sarokba a büntetőt a jobbra vetődő Ralf Fährmann mellett. (1–0)

A szünetben így egygólos előnyben voltak az amszterdamiak, amit a fordulás után hamar megdupláztak. Az 52. percben Justin Kluivert beadására érkezett Klaassen középen és helyezett az alsóba, beállítva ezzel a 2–0-s végeredményt. A 24 éves holland játékos az Ajax házi góllövőlistáját is vezeti ebben a szezonban 19 találattal.

CELTA VIGO–GENK 3–2

Nagyon bekezdtek a csapatok a spanyolországi mérkőzésen: a 10. percben megszerezte a vezetést a Genk Jean-Paul Boetius találatával, aki Leandro Tossard beadását fejelte a hálóba. Hét perccel később viszont már a házigazdánál volt az előny. Előbb a 15. minutumban Pione Sisto lőtt a kapu közepébe a léc alá John Guidetti előkészítését követően, majd Iago Aspas két perccel később kilőtte a jobb alsót – a volt Liverpool-játékos 23. gólját szerezte ebben a szezonban, az Európa-ligában pedig minden körben betalált (csoportkör, legjobb 32 között, nyolcaddöntő, negyeddöntő).

Itt még nem volt vége az első félidőnek, a hajrában tovább növelte előnyét a Celta: a 38. percben Aspas az előkészítő szerepében jeleskedett, Guidetti pedig belőtte a hazaiak harmadik gólját. A fordulás után közelebb zárkózott a Genk: a 67. percben a csereként beálló Thomas Buffel lövését védte Sergio Álvarez, de a kipattanót bepofozta a rutinos játékos. A belga támadó 36 évesen és 53 naposan az európai kupák legidősebb belga gólszerzője lett ebben az évszázadban.

A 3–2-es végeredmény az idegenben szerzett gólokat tekintve inkább a Genk számára hízelgő, de a továbbjutáshoz odahaza le kell győzni a Celta Vigót.