Anglia 5-2-es égéssel búcsúzott Európától; a Fiorentina legázolta a Romát

2015.03.19. 20:55
A harmadik Fiorentina-gól után a déli kanyar ultrái távoztak helyükről (Fotó: AFP)
A Fiorentina 3–0-ra nyert a Roma vendégeként a labdarúgó Európa-liga nyolcaddöntőjének visszavágóján, így 4–1-es összesítéssel továbbjutott. A BL után ebben a sorozatban sem lesz angol csapat a legjobb nyolc között, miután az Everton simán kikapott a Dinamo Kijev otthonában.

ROMA–FIORENTINA

A Roma a bajnoki címről gyakorlatilag lemondhat (most már inkább a második hely megtartása lehet a célja a Serie A-ban), az Olasz Kupából kiesett (éppen a Fiorentina búcsúztatta az Olimpicóban), így az Európa-liga maradt az utolsó esélye arra, hogy valami emlékezeteset alkosson a mostani idényben. Az idegenbeli 1–1-es döntetlen jó kiindulópont volt a fővárosiak számára, korábban mind az ötször továbbjutottak az európai kupákban, ha ilyen eredménnyel várták a hazai visszavágót.

Az idegenben szerzett gól jelentette sovány előny hamar semmivé lett, miután José Holebasz teljesen feleslegesen felrúgta a tizenhatoson belül Matías Fernándezt, Gonzalo Rodríguez pedig mindkétszer higgadt maradt a tizenegyesnél – a török Cüneyt Cakir megismételtette a rúgást a büntetőterületre korán befutó játékosok miatt. 0–1

Nem sokkal később Lukasz Skorupski megmutatta, hogy lehet a Holebaszénál is nagyobb ostobaságot elkövetni. A Roma lengyel kapusa megpróbálta megmenteni csapatát egy szöglettől, sikerült is bent tartania a labdát, de pont Marcos Alonso elé paskolta, aki köszönte szépen, és az üres kapuba továbbította. 0–2

A 22. percben újabb szöget vert a Roma koporsójába a Fiorentina, konkrétan José Basanta, aki egy jobb oldali szöglet után fejelt közelről a kapuba. Az argentin védőt aztán ápolni kellett, mert gólja ünneplése közben Borja Valero akkora lendülettel ugrott neki Joaquínnak, hogy a spanyol szélső lefejelte Basantát... 0–3

Sok volt ez a három gól, a déli kanyar ultráinak túl sok is, a római keménymag ezután elhagyta a stadiont. Rudi Garcia másként reagált, a védő Vaszilis Toroszidisz helyére a támadó Juan Iturbét küldte be. A félidő második felében volt is néhány helyzete a Romának, ám nem sikerült a szépítenie.
A második félidő elején tovább növelhette volna előnyét a firenzei gárda, de Mohamed Szalah fél pályás szólója végén nagy helyzetben a lécre lőtt, míg Khouma Babacar ziccerénél Skorupski védett.
Egy ordító helyzetet a hazaiak is kihagytak, Gervinho várt túl sokat, így Basanta szerelni tudta.

Az utolsó félóra a Roma számára kínszenvedés volt – az ultrák visszatértek, és saját csapatuk ellen szurkoltak –, a Fiorentina pedig örömjátékot mutatott be, ez többek között egy újabb Szalah-kapufát eredményezett. Adem Ljajics nehezen viselte a megaláztatást, gyorsan összeszedett két sárgát, így a véghajrát emberhátrányban játszották a „farkasok”. A Fiorentina tehát rövid időn belül kétszer is legyőzte idegenben a Romát, ezzel 2008 után ismét negyeddöntőt játszhat az európai kupaporondon.

Kijevi öröm (Fotó: Action Images)

DINAMO KIJEV–EVERTON

Az Everton súlyos vereségével az 1958–59-es, az 1966–67-es és az 1992–93-as idény után a 2014–15-ös lett a negyedik, amelyikben egyetlen angol csapat sem maradt versenyben az európai kupák nyolcaddöntői után. Természetesen ebbe a statisztikába a Heysel-tragédia utáni, angol csapatokat sújtó kitiltás évei nem számítanak bele – az viszont biztos, hogy ezt a szezont nem teszik ki az ablakba a Premier League csapatai.

A Kijev az első mérkőzéshez hasonlóan korán megszerezte a vezetést. Andrij Jarmolenko egy biciklicsel után 20 méterről bombázott a fölsőbe. 1–0

A kapott gólra gyorsan reagált az Everton. A liverpooli együttes sem érte be kisebb találattal. Az immár hat El-mérkőzésen kilenc gólt szerző Romelu Lukaku 20 méterről bombázta be belsővel az egyenlítő gólt. 1–1

A kijevi csapat néhány perccel később újra magához ragadta a vezetést. Lukasz Teodorczyk Jarmolenkótól kapott labdát lőtte be Tim Howard hálójába. Az ukrán csatár így 12 gólból (5 gól, 7 gólpassz) vette ki a részét az El mostani kiírásában, és ezzel ő vezeti a képzeletbeli kanadai listát. 2–1

A félidő vége előtt Miguel Veloso lőtt be félfordulatból egy Jagielka által kifejelt labdát a 16-os vonaláról. 3–1

Az 56. percben Oleh Huszev is jelentkezett egy góllal. Beadás utáni lövését még Seamus Coleman blokkolta, de az ismétlésnél már nem hibázott. 4–1

Húsz perccel később a Dinamo eldöntötte a mérkőzést. Vitorino Antunes hatalmas gólt lőtt a picit kint álló Tim Howard kapujába. A portugál védő a bal oldalon vett át egy labdát, és 30 méterről a bal felsőbe bombázott. 5–1

Az Everton még ment előre a továbbjutásért, de csak szépítő gólra futotta erejéből. Phil Jagielka egy szögletből beérkező labdát fejelt a kapuba a 82. percben. 5–2

A mérkőzésen a 78. perctől az exfradista Muhamed Besic is szerepet kapott, de csereként beállva nem sokat tudott segíteni csapatán. A kevéske idő alatt összeszedett egy sárga lapot.