A rangos konferencián, amely a sportsmarketing.hu szervezésében jött létre, ezúttal a sportszervezetek és a sportban érdekelt márkák PR-tevékenysége és márkaépítési stratégiája került terítékre, az érdeklődők a téma különböző területeiről érkező szakemberek előadásaiból kaphattak képet a piac kulcskérdéseiről.
Jagodits Rómeó (Magyar Futballmarketing Műhely), aki az esemény moderátori szerepét is betöltötte, bevezetőjében elmondta, a stratégiai marketingnek nincs nagy múltja a sportban, de jövője ettől még lehet.
„Ha jó kézbe kerül egy Rubik kocka, akkor abból egy harmónia tud létrejönni" – érzékeltette, mennyire fontos, hogy a megfelelő szakemberek foglalkozzanak a témával.
„A sport világa és a kommunikáció elválaszthatatlan egymástól. Akkor tud azonban csak jó eszköz lenni a sport, ha ki tudja szűrni a negatív befolyásoló tényezőket" – mondta Náray, és többek között a doppingot hozta fel példának.
A kommunikációs szakember kiemelten foglalkozott a sportolókban rejlő lehetőségekkel, akik akkor lehetnek megfelelő márkahordozók, ha maguk is értékeket kommunikálnak (itt utalt a teniszező Roger Federerre, aki még a legfájóbb vereségek után is sportszerűen elismeri ellenfele teljesítményét).
Alapvetően más véleményen volt Rácz Félix, – aki Felix Promotion néven saját irodát működtet – a 2000-es évek elején még több hazai bokszgála megszervezésével ismertté vált menedzser inkább a „rosszfiúkat" kedveli, hiszen a negatív hírek révén is lehet bevételt generálni. Példaként Wayne Rooneyt említette, aki nemrég buta kiállítást szedett össze az angol válogatottban, aminek következtében lemaradhat a 2012-es foci-Eb csoportköréről, mégis nem sokkal később újabb nagy összegű szponzorációs szerződéseket kötöttek vele. Véleménye szerint a keleti világból is el lehet jutni a világhírnévig: ahogy ezt Blanka Vlasic, Jelena Iszinbajeva vagy éppen a Klicsko-testvérek bizonyították.
„Előbb-utóbb lesznek olyan sportolóink, akik nemzetközi branddé tudnak válni. Ehhez fel kell építeni az új generációt, ahol eleinte a kevés befektetés is elég. Úgy látom, hogy eddig sokszor csak a pályafutásuk végén ismerték fel az egy-egy sportolóban rejlő lehetőségeket. Az a baj, hogy nem kockáztatunk, nem találunk ki semmi figyelemfelkeltőt, nem építünk fel embereket" – magyarázta Rácz, ellenpéldaként említve az általuk képviselt Babos Tímeát, aki viharos gyorsasággal robbant be a köztudatba, miközben három GS-tornát is megnyert párosban a juniorok között. Persze nem minden fiatal alkalmas a szerepre, hiszen a teljesítmény mellett fontos, hogy könnyen „eladható" is legyen.
Várkonyi elismerte, hogy a háttérmunkában előbbre járnak, mint maga a focicsapat, ugyanakkor ezt tartja a követendő példának, hibának nevezve, hogy a Debrecennél nem tudták kihasználni a Bajnokok Ligája-szereplés miatt megnövekedett figyelmet. A Vidinél csak a honlapon egy nyolcfős csapat dolgozik, külön forgató stábot alkalmaznak, illetve kiemelt figyelmet fordítanak a közösségi médiában való aktív jelenlétnek. Céljuk, hogy közelebb hozzák a játékosokat a szurkolókhoz, ezért többféle programon is részt vesznek a focisták, ahol erre lehetőség nyílik.
A széles portfólió lehetőséget biztosít integrált marketing kampányok lebonyolítására, aminek révén többféle felületet is tudnak kínálni a hirdetőknek. Kérdésre válaszolva Horváth elismerte, természetesen jól jönne legalább egy igazi versenytárs a sportnapilap esetében, az ugyanis ösztönzőleg hatna a napi munkájukra is.