Golf: új világelső; a fantasztikus nagynéni nyomában; találat 200-ról

2011.05.30. 09:23
Mint rövidhírben beszámoltunk róla, bekövetkezett, ami hetek óta érett: az idén kiváló formában játszó angol Luke Donald átvette a vezetést a férfi profi golfozók világranglistáján. Heti összefoglalónkat az ő győzelmével kezdjük.

EURÓPAI PGA-KÖRVERSENY. Luke Donald nem akárhol, nem akárhogy és nem akárki legyőzésével ugrott a világranglista élére. A surreyi Wentworth klubban az év egyik legbusásabban díjazott európai versenyét rendezték meg, a rendkívül fordulatos viadal rájátszásban dőlt el – amelyben ráadásul az eddigi világelső Lee Westwood volt az ellenfél.EURÓPAI PGA-KÖRVERSENY. Luke Donald nem akárhol, nem akárhogy és nem akárki legyőzésével ugrott a világranglista élére. A surreyi Wentworth klubban az év egyik legbusásabban díjazott európai versenyét rendezték meg, a rendkívül fordulatos viadal rájátszásban dőlt el – amelyben ráadásul az eddigi világelső Lee Westwood volt az ellenfél.

A döntés mindössze egy extra szakaszt igényelt, miután a vízakadályt találó Westwooddal ellentétben az idén rendkívül kiegyensúlyozottan játszó Donald nem rontotta el közelítő ütését. Donald sorozatban a kilencedik tornáján végzett az első tízben, magabiztosan vezeti az európai kereseti listát (Race to Dubai, 2.58 millió euró) és mindössze nyolc rajthoz állással is az előkelő második helyen áll a legerősebb versenysorozat, az amerikai PGA Tour pontversenyében.

Az idén ez már a harmadik váltás a világranglista élén: februárban a német Martin Kaymer előzte meg Westwoodot, néhány hete az angol visszaszerezte az első helyet, most pedig Donald ugrott oda – Westwood és a legendás Nick Faldo után harmadik angol golfozóként.

Említést érdemel, hogy az európai golf egyik nagy öregje, a skót Colin Montgomerie három éven belül először végzett az első tízben – az európai Ryder-válogatott szövetségi kapitánya holtversenyben hetedik lett (283).

EURÓPAI PGA-KÖRVERSENY
BMW PGA CHAMPIONSHIP, VIRGINIA WATER (Wentworth Club)
A pálya: 6632 méter, 71 par. A pénzdíj: 4.5 millió euró
AZ ÉLCSOPORT
1. Luke Donald (angol) 278 ütés (64, 72, 72, 70) – rájátszás után
2. Lee Westwood (angol) 278 (72, 69, 69, 68)
3. Simon Dyson (angol) 280 (71, 68, 72, 69)

AMERIKAI PGA-KÖRVERSENY. Rájátszással – ebben az évben már a tizedikkel – ért véget a hét végi tengerentúli verseny is, amely egy híres golffamília ifjú reménységének első profi sikerét hozta. A 24 éves újonc, Keegan Bradley fantasztikus nagynénje, az LPGA Touron 31 tornát megnyerő Pat Bradley örökébe lépett, amikor a rájátszás első szakaszán legyőzte a szintén amerikai Ryan Palmert.

Két lyukkal a vége előtt még a japán Imada Riudzsi vezetett egy ütéssel, de két bogeyt ütött, és végül csak harmadik lett. Szeles volt az idő, ilyen magas ütésszámmal az idén eddig nem lehetett tornát nyerni az amerikai körversenyen.

A körülmények kifogtak a helyi tinédzseren, Jordan Spiethen is, aki rossz ütések sorával zárt – a 32. helyezés egy 17 éves játékos számára nem rossz, ám ha azt vesszük, hogy tavaly tízzel kevesebb ütéssel 16. lett ugyanitt, máris érthetővé válik elkeseredettsége.

AMERIKAI PGA-KÖRVERSENY
HP BYRON NELSON CHAMPIONSHIP, IRVING (TPC Four Seasons Resort)
A pálya: 6552 méter, 70 par. A pénzdíj: 6.5 millió dollár
1. Keegan Bradley (amerikai) 277 ütés (66, 71, 72, 68) – rájátszás után
2. Ryan Palmer (amerikai) 277 (65, 67, 73, 72)
3. Imada Riudzsi (japán) 278 (69, 68, 70, 71)
Joe Ogilvie (amerikai) 278 (66, 70, 72, 70)

AMERIKAI NŐI KÖRVERSENY. A kolumbiai Marijao Uribe első LPGA Tour-győzelmével ért véget a hétvégi Brazil Kupa. Uribének tavaly is jól ment itt, második lett, és ezúttal ő bírta a legjobban az esős idővel vívott küzdelmet.

LPGA-KÖRVERSENY (NŐK)
HSBC BRAZIL CUP, Rio de Janeiro (Itanhanga Golf Club)
A pálya: 5796 méter, 73 par. A pénzdíj: 720 ezer dollár
1. Marijao Uribe (kolumbiai) 135 ütés (69, 66)
2. Lindsey Wright (ausztrál) 136 (68, 68)
3. Maria Hjörth (svéd) 137 (70, 67)

EURÓPAI NŐI KÖRVERSENY. A korábbi NCAA-győztes Caroline Hedwall nyerte meg a Ladies European Tour (LET) hét végi szlovákiai versenyét. A 22 éves svéd újoncnak ez csupán a nyolcadik tornája volt az európai női körversenyen. Jelentős díjjal távozott Táléból a thaiföldi Nontaya Srisawang is: a 23 éves ázsiai golfozó 205 méterről, elütésből talált be a lyukba a 17. szakaszon – a hole-in-one révén egy autóval gazdagodott.