Golf: Amerika is fejet hajtott a sportág új uralkodója előtt

2011.10.24. 11:33
Luke Donald a tengerentúli kereseti lista élén végzett (Fotó: Reuters - archív)
Az angol Luke Donald eddig is vezette a golfozók világranglistáját, de a mögöttünk hagyott hétvége eseményei is kellettek ahhoz, hogy a sportág minden kétséget kizáróan elismerje új uralkodójának. Donald nyert Floridában, ezzel a tengerentúli PGA-körverseny idei legjobb keresője lett, és brit létére az övé az Év játékosa díj is Amerikában.

AMERIKAI PGA-KÖRVERSENY. Luke Donaldnek legalább a második helyen kellett végeznie a hét végi amerikai idényzáró versenyen ahhoz, hogy megelőzze a tengerentúli kereseti listát vezető Webb Simpsont. A négynapos verseny háromnegyedénél úgy tűnt, a kihívás teljesíthetetlen, sőt a vasárnapi forduló felénél sem volt sokkal jobb a helyzet: Donald négyütésnyi hátrányban volt az éllovashoz képest, és előtte állt Simpson is, aki eleve 360 ezer dollár előnyben volt vele szemben a kereseti listán.

A világ legjobbja azonban éppen azzal érdemli ki e titulust, hogy ilyen helyzetekben mutatja meg, milyen messze húzódnak teljesítőképessége határai. A 10. szakasszal kezdve Donald zsinórban hat birdie-t ütött – azaz minden szakaszon az elvártnál eggyel kevesebb ütéssel talált a lyukba, az utolsóba például jó tizenöt méterről –, amivel mindenkit megelőzött, és megnyerte a Children’s Miracle Network Hospitals Classic névre keresztelt versenyt. Simpson négy ütés lemaradással hatodik lett.

„Úgy voltam képes a győzelemre, hogy tudtam, más megoldás nincs, nyernem kell. Ezért nagyon különleges győzelem ez, pályafutásom egyik legszebb diadala” – mondta a 34. évében járó angol, aki két tornát nyert meg az idén a tengerentúlon.

S még sok mindent: a 846 ezer dolláros vasárnapi pénzdíjjal az éves amerikai keresetét 6.68 millió dollár fölé tornászta, ezzel ő lett a tengerentúli PGA Tour idei legjobb keresője. Ez a cím, valamint az év legalacsonyabb ütésátlagáért megkapott Vardon-trófea újabb pontokkal segítette ahhoz, hogy ő kaparintsa meg az Év játékosa díjat is (PGA Player of the Year). A legendás Nick Faldo 1990-es megkoronázása óta ez mostanáig egyetlen britnek sem sikerült.

Szavaznak maguk a golfozók is – a fentiek ismeretében Donaldnek arra az elismerésre sem rosszak az esélyei. Ezzel még messze nincs vége az angol játékos évének: az európai kereseti listán tekintélyes, 1.8 millió dollár előnnyel vezet Rory McIlroy előtt, és bár a hátralévő néhány versenyen sok minden történhet, meglehetősen jók a kilátásai arra, hogy ott is az élen végezzen – s ezáltal minden idők első golfozója legyen, aki egyazon évben a legtöbb pénzt keresi a két nagy körversenyen.

AMERIKAI PGA-KÖRVERSENY
CHILDREN’S MIRACLE NETWORK HOSPITALS CLASSIC, LAKE BUENA VISTA
(Disney’s Magnolia & Palm Courses). A pálya: 6872 méter, 72 par. A pénzdíj: 4.7 millió dollár
AZ ÉLCSOPORT
1. Luke Donald (angol) 271 ütés (66, 71, 70, 64)
2. Justin Leonard (amerikai) 273 (69, 63, 70, 71)
3. Tom Pernice, Jr. (amerikai) 274 (68, 69, 68, 69
Kang Szung Hun (dél-koreai) 274 (68, 67, 67, 68)
Kevin Chappell (amerikai) 274 (70, 66, 66, 72)
6. Matt Kuchar (amerikai) 24 (–) 4 233 920

EURÓPAI PGA-KÖRVERSENY. Nagyszerű játékkal vetett véget majdnem három éve tartó nyeretlenségének Sergio García. A korábban a világranglista második helyén is álló spanyol játékos tizenegy ütéssel előzte meg a második helyezettet a hét végi castellóni versenyen, ezzel az EPGA történetének harmadik legfölényesebb diadalát aratta. A lehengerlően játszó 31 éves spanyol – aki a májusban agydaganatban elhunyt kiváló spanyol golfozó, Severiano Ballesteros emlékének ajánlotta a sikert – visszakapaszkodott a világranglista első 35 helyezettje közé.

EURÓPAI PGA-KÖRVERSENY
CASTELLÓ MASTERS, CASTELLÓN (Club de Campo del Mediterráneo)
A pálya: 6468 méter, 71 par. A pénzdíj: 1 979 950 euró
1. Sergio García (spanyol) 257 ütés (67, 63, 64, 63)
2. Gonzalo Fernández-Castano (spanyol) 268 (69, 66, 69, 64)
3. Alexander Noren (svéd) 269 (69, 63, 73, 64)
Richie Ramsay (skót) 269 (72, 64, 68, 65)

AMERIKAI NŐI KÖRVERSENY. Jól ment a női világelsőnek is a hét végén: Cseng Ja-ni a hazájában, Tajvanon megrendezett LPGA Tour-versenyen sem talált legyőzőre. A 22 éves golfozónak ez volt az idei tizedik tornagyőzelme, ezen belül a hetedik diadala a legtekintélyesebb női körverseny, az amerikai székhelyű LPGA égisze alatt. Cseng 2873629 dollárral áll az idei amerikai kereseti lista élén.