Darts: Van Gerwennek Anderson sem volt ellenfél – zseniális kiszálló a végén

2016.10.08. 23:58
Michael van Gerwen harmadszor nyerte meg a World Grand Prix-t (Fotó: Twitter/PDC)
A világelső Michael van Gerwen 5:2-re legyőzte a világbajnoki címvédő Gary Andersont a dublini World Grand Prix dartsverseny döntőjében, ezzel pályafutása során harmadszor nyerte meg a speciális szabályok szerint rendezett tornát.

Az egyhetes versenyt különleges szabályok szerint játszották le, hiszen minden játék elején duplát kellett dobni ahhoz, hogy a játékos elindulhasson lefelé 501-ről. A jó kezdésnek tehát a megszokottnál is nagyobb jelentősége volt. A mérkőzések kettő, három, négy, míg a döntőben öt nyert szettig tartottak. (Egy szett megnyeréséhez három leg szükséges.)

Már az első forduló is tartogatott nagy meglepetéseket, hiszen a 11-szeres győztes Phil Taylor, a címvédő Robert Thornton és a hatodik kiemelt James Wade egyaránt elhasalt az első akadályon. A harmadikként rangsorolt Adrian Lewis is csak a második körig volt versenyben, őt a holland Raymond van Barneveld búcsúztatta.

A legjobb nyolc közé Michael van Gerwenen és Gary Andersonon kívül egyetlen kiemelt játékos sem jutott be, viszont Van Barneveld, Dave ChisnallésSimon Whitlockis talpon volt még – utóbbit, az ausztrál dartsozót leszámítva mindannyian tovább is mentek a negyeddöntőből.

A döntőt nem meglepő módon Van Gerwen és Anderson vívta, ám az igazán nagy csata elmaradt, mivel a holland kiválóság ismét remek napot fogott, és az ellenfelek ilyenkor általában nem sok vizet zavarnak – még Anderson sem.

A világelső az első tizenegy játékból kilencet megnyert, és 3:0-s vezetésre tett szert. A skót a negyedik játszmában szépített (3:1), az ötödikben azonban Van Gerwen a kilencedik „szettnyilát” már nem hibázta el, és ismét háromjátszmás előnybe került (4:1). A hatodik szettet Anderson behúzta (4:2), ám a hetedikben véget ért a meccs, nem is akármilyen kiszállóval. A holland 2–1-es vezetésnél, hátsó pályáról 160-as dobással (T20, T20, D20) lezárta a mérkőzést, és – ahogy az a videóban is látható – kiérdemelte Anderson elismerését.

Van Gerwen a fináléban 100.29-es átlagot ért el, ami a World Grand Prix-döntők történetének legjobb teljesítménye. Az előző rekordot 2002-ből Phil Taylor (100.17) tartotta.

Michael van Gerwen 2012 és 2014 után harmadszor nyerte meg a World Grand Prix-t, amiért 100 ezer fontot (33.8 millió forintot) kapott.