Darts: szenzációs torna, nem sokan számítottak az ő sikerére

2015.10.10. 23:46
Robert Thornton az elsőt győztese a World Grand Prix-nek (Fotó: Twitter/PDC)
A világranglista hetedik helyén álló skót Robert Thornton 5:4-re legyőzte a címvédő Michael van Gerwent a Dublinban rendezett World Grand Prix dartsverseny döntőjében, ezzel pályafutása során másodszor nyert meg major-tornát a PDC szervezésében.

Lévén, hogy a versenynaptár egyik legnívósabb versenyéről volt szó, a világranglista élmezőnyében található játékosok közül mindenki részt vett a hatnapos tornán, amely speciális szabályok szerint zajlott. Minden játék kezdetén duplát kellett dobni ahhoz, hogy a játékos elindulhasson lefelé 501-ről. A jó kezdésnek tehát a megszokottnál is nagyobb jelentősége volt. A mérkőzések kettő, három, négy, illetve öt nyert szettig tartottak. (Egy szett megnyeréséhez három leg szükséges.)

Óriási meglepetésre a kiemelt játékosok közül Phil Taylor (2.), Peter Wright (4.) és James Wade (6.) már az első fordulóban kiesett, akárcsak Raymond van Barneveld, akit Adrian Lewis (5.) búcsúztatott. A második körben folytatódott a meglepetések sora, Lewis mellett a világbajnoki címvédő Gary Anderson és Michael Smith is kiesett, így a legjobb nyolc közé Michael van Gerwen és Robert Thornton személyében csak két kiemelt játékos jutott be.

A két kiválóság a negyeddöntőben és az elődöntőben sem hibázott, így bejutottak a szombati döntőbe, melyben 18. alkalommal találkoztak egymással.

A PDC hivatalos honlapja által a World Grand Prix történetének legizgalmasabb fináléjának jellemzett mérkőzést végül kisebb meglepetésre Thornton nyerte meg, aki a körátlagokban elmaradt Van Gerwentől, a kiszállókat azonban hatékonyabban értékesítette, a sikerét főképp ennek köszönheti.

A 48 esztendős skót játékos a PDC szervezésében másodszor diadalmaskodott major-tornán – a World Masterset 2007-ben még a BDO versenyrendszerében nyerte meg –, míg a címvédő holland a harmadik World Grand Prix-döntőjén az első vereségét szenvedte el.

A torna 1998 óta íródó történetében Phil Taylor a legeredményesebb játékos 11 sikerrel, skót játékos az idén ünnepelhetett először.