Arany a zárónapon is: Jakabos Zsuzsanna Európa-bajnok!

2010.11.28. 16:20
A befejező napjához érkezett a rövid pályás úszó Európa-bajnokság Eindhovenben. A „délutáni műszak" Jakabos Zsuzsanna parádés versenyzésével és 400 méteres női vegyes úszásban megszerzett aranyérmével indult, a magyar küldöttség utolsó érmét 200 méter női gyorson Verrasztó Evelyn szerezte, a versenyszámban Mutina Ágnes egyéni csúccsal a 4. lett. A viadal legeredményesebb nemzete Németország a házigazda hollandokat megelőzve, a magyar csapat remek szereplésével az éremtáblázat harmadik helyén végzett.

Hős Péter volt az első magyar érintett vasárnap délután: a 13. helyen jutott be az 50 méteres férfi pillangóúszás elődöntőjébe és ott futamában a 7. helyen végzett, 24.04-es idővel.

Jakabos Zsuzsanna: „Mindenki esélyesként könyvelt el, pont ezért nem ment az első kétszáz méter. Kénytelen voltam nyugtatgatni magam azzal, hogy talán még nincs veszve semmi. Ennek az aranynak sokkal jobban örülök, mint a kétszáz pillangón szerzettnek, hiszen a négyszáz vegyes a szívem csücske. No meg az sem mellékes, hogy ez már az Eb utolsó napja...″

Verrasztó Evelyn: „Egyáltalán nem esett jól ez a kétszáz méter. A taktika az volt, hogy tapadjak a holland lányra, de nem tudtam, mert nagyon gyors volt. Sebaj, majd jövőre én nyerek!″

Mutina Ágnes: „Fájt, nagyon fájt ez az utolsó döntő. Egyéni csúcsot úsztam, s bár jó lett volna odaérni a dobogóra, ezúttal hiába küzdöttem, Evelynt nem tudtam megelőzni.″

Hős tehát nem jutott fináléba, viszont az első döntő máris magyar eséllyel kecsegtetett: Jakabos Zsuzsanna favoritként állt rajtkőre 400 méteres női vegyes úszásban. A korábban 200 méter pillangón is első, 21 éves pécsi sportoló a második legjobb idővel került a fináléba. A magyar klasszis a pillangó után a 2. helyen fordult, a nagyon erősen kezdő olasz Alessia Polieri mögött.

Hátúszásban aztán a papírformának megfelelően átrendeződtek az erőviszonyok, Jakabos riválisai, Grangeon és Segat előtt átvette a vezetést. A kritikus a harmadik száz méter, a mellúszás volt: az első ötven után Jakabos előnye 17 század volt Grangeon-nal szemben, de Martinova és Segat is ott volt mögötte. Grangeon és Martinova minimális fórt tudott kiharcolni, de a gyorsúszás Jakabosé volt: a magyar úszó szenzációs teljesítményt nyújtva megelőzte a gyorsúszásban nagyon rákapcsolt szlovén Klinart, ezzel Európa-bajnoki címet szerzett – kiegyensúlyozott, szép és magabiztos versenyzéssel, 4:29.78-as idővel. A harmadik hely Grangeoné lett. Ez volt a rövid pályás kontinensviadal 6. magyar aranyérme, gyönyörű teljesítmény!

Férfi 200 méter mellen a német Marco Koch diadalmaskodott, a spanyol Alvárez Caraballo és az orosz Anton Lobanov előtt. Az osztrák színekben induló Máté Hunor az 5. helyen végzett.

A LEGJOBB MAGYAR SZEREPLÉS

Minden idők legjobb rövid pályás Európa-bajnoki szereplésén van túl a magyar úszóválogatott, a mieink hat arany-, egy ezüst- és 2 bronzéremmel, összesen tehát kilenc medáliával zárták a kontinensviadalt. Minden továbbiról pedig beszéljen az alábbi táblázat.

A női 200 gyors döntőjében Verrasztó Evelyn és Mutina Ágnes volt érintett. A német Daniela Schreiber nagyon bekezdett, de 100 méter után nagy fölénnyel, majdnem egy másodperccel a holland Femke Heemskerk vezetett. A hazai versenyző az utolsó ötven méterre egy másodpercre növelte az előnyét és nem lehetett befogni, győzelméhez nem férhetett kétség. Heemskerk 1:52.61-gyel győzött, a második helyen Silke Lippok csapott be a célba.

1991 (Gelsenkirchen)

Őt követte a két magyar: Verrasztó Evelyn 1:54.39-es idővel, Mutina Ágnes 1:54.74-es idővel a 3. és a 4. helyen végzett – újabb szép teljesítmény és érem, ebben ezúttal nem volt több.

A férfi 100 méteres vegyes úszás döntőjében teljesen nyílt csatát lehetett várni: a pillangó és a hátúszás után, féltávnál Mankoc vezetett Draganja és Deibler előtt. Mellúszásban Deibler felkapcsolt, de Mankoc fordult elsőként az utolsó hosszra.

Nem sokat ért vele: Markus Deibler eszelős tempójú gyorsúszással hagyta faképnél a riválisait, ez pedig aranyérmet ért. A német úszó mögött a második helyen a szlovén Peter Mankoc, a harmadikon a spanyol Alan Cabello Forns végzett.

A német klasszis a harmadik aranyérmét szerezte meg a kontinensviadalon, korábban 200 vegyesen, illetve a 4x50-es vegyes váltóval lett Európa-bajnok.

Női 100 pillangón Dara Eszter és az eredményhirdetés után újra medencébe ugró Jakabos Zsuzsanna állt a magyarok közül rajtkőre. A holland Inge Dekker és a norvég Ingvild Snildal küzdelmét végül az előbbi nyerte, a harmadik hely az olasz Caterina Giacchettié lett. Jakabos két tizeddel maradt le a dobogóról és lett negyedik 58.36-os idővel, Dara Eszter a 7. helyen végzett, 58.85-tel.

Biedermann, Izotov, Lagunov, Magnini: igen erős mezőnnyel rajtolt el a férfi 200 gyors fináléja. Izotov hatalmas lendülettel hasított, a világcsúcs-részidő közelében járt és 1.33 előnye is volt Paul Biedermann-nal szemben. A német világklasszisnak esélye sem volt utolérni az oroszt, Danyila Izotov az idény legjobb idejével, 1:41.84-gyel, majdnem egy másodperccel csapott célba előtte! A harmadik helyen Jevgenyij Lagunov végzett, megelőzve Filippo Magninit.

A női 100 méteres mellúszás döntőjében a hazai szurkolók két hollandnak szoríthattak, és féltávnál Moniek Nijhuis és Tessa Breouwer a többiek előtt is volt. A hajrában Nijhuis minimális különbséggel megőrizte első helyét az őt nagyon megközelítő francia Sophie De Ronchi előtt, egy századdal nyerte meg a finálét. Brouwer nyakába a bronzérem került.

Férfi száz háton orosz győzelem született, Sztanyiszlav Donyec az olasz Damiano Lestingit és a szintén orosz Artyom Dubrovszkojt előzte meg. Női 200 méter háton a spanyol Duane De Rocha vadul ünnepelt, hisz hazai esélyest vert meg, óriási küzdelemben megelőzve Sharon van Rouwendaalt. A harmadik az ukrán Darina Zevina lett.

Férfi 50 pillangón Steffen Deibler alaposan elpáholta a mezőnyt: a német villámembert megszorítani sem tudták, mögötte Andrij Govorov és Joeri Verlinden végzett – még egy arany a Deibler-családnak, Steffen Deibler négy, Markus három elsőséget szerzett a két testvér közül.

Az utolsó előtti döntőben a hollandok kedvence, Ranomi Kromowidjojo diadalmaskodott, mögötte honfitársa, Hinkelien Schreuder és a német Britta Steffen csapott célba.

A két Deibler a 4x50 méteres férfi gyorsúszás döntőjében is aranyesélyekkel indult: a német váltó féltávnál 32 századdal vezetett Oroszország előtt, de a két favoritot a zseniálisan hajrázó olaszok elkapták, Marco Orsi lenyűgöző tempóval érkezve, három századdal a németek előtt biztosította az aranyérmet. A harmadik helyen Oroszország zárt.

A kontinenstorna legeredményesebb nemzete Németország lett, érdekes, hogy a németek tíz aranyából a férfi szakág szállított kilencet. A második helyen Hollandia végzett (itt fordítva: egy kivételével a nők szereztek minden aranyat), a harmadikon a remekül szereplő magyar válogatott, amely Oroszországot is megelőzte!