Rögbi-vb: elképesztő betli, Anglia házigazdaként kiesett!

2015.10.03. 23:12
Foley hatástalanítása megoldhatatlan feladat volt az angolok számára (Fotó: AFP)
A rögbi-világbajnokságon a házigazda angol válogatott lett a halálcsoport áldozata, miután második rangadóját is elbukta. Ausztrália győzelmét Bernard Foley szállította, aki tíz pontért két célt vitt, illetve rúgásainál (3/3 bónusz, 4/4 büntető) egyszer sem hibázott, és így további 18 pontot tett bele a közösbe.

Előbb egyéni betörés révén jutott Foley az angol célvonalon túlra a 20. percben, majd a 35. percben látványos kényszerítővel zilálta szét a foghíjas angol védekezést. A szünet után továbbra is az ausztrálok kezdeményeztek, parázs jeleneteket láthattunk a pályán, amelyek olykor kakaskodásba váltottak. Nem is maradt el a várható ausztrál büntető. Az angolok az 56. percben lendületes akció lezárásaként a jobb szélen célt szereztek, és felcsillant valami halvány reménysugár. Főként, hogy Owen Farrell büntetőjével a hajrához érve felzárkóztak hétpontos különbségre. A 71. percben azonban kemény védekezés – alkaros rásegíts – miatt Farrell a kiállítás sorsára jutott. A jogos büntetőt Foley pontra váltotta, majd a 76. percben még egyet, hogy a meccset aztán ausztrál cél zárja. Megforgatva az angol szívekben végképp a tört. A 81 ezer néző közül többen a lefújás előtt hazaindultak, így ők már nem láthatták, hogyan süllyed még mélyebbre a házigazda.

Amúgy a vb-k történtében rendező válogatott még egyszer sem ragadt a csoportkörben. Ez a csúfság most a sportági feltalálókkal esett meg.

A 13. percben céllal bekezdő dél-afrikaiak a 27. percre már 13–0-ra elhúztak. Az akkor büntetőből szépítő skótok felzárkózási törekvéseit nem segítette, hogy létszámban tíz percre megfogyatkoztak, és az ellenfél még a szünet előtt újabb céllal növelte az előnyét. Klasszikus tíz ponttal kezdett be a szünet után Skócia – a büntetőt követte a cél plusz jutalomrúgás kombó –, de azután már Dél-Afrika irányított: dropgóllal, büntetővel biztos előnyre tett szert, majd a hajrában egy céllal elvarrta a szálakat.

Új-Zéland újabb bónuszpontos győzelmet aratott: ezúttal a grúzoknak vitt hét célt a címvédő. A legszorgosabb All Blacks-játékos Julian Savea volt, aki egymaga három célt vitte, a leggyorsabbnak viszont Waisake Naholo bizonyult, aki a 2. percben szerezte az egyoldalúra sikerült találkozó első célját. Meglepetésre az 5. percben a második cél a grúzoké volt, akik azonban a 12. percre minden puskaporukat ellőtték, már ami a szerzett pontokat illeti.

RÖGBI-VILÁGBAJNOKSÁG
A-CSOPORT

Anglia–Ausztrália 13–33 (3–20)
Az állás: 1. Ausztrália 13 pont (126–29), 2. Wales 13 (105–47), 2. 3. Anglia 6 (73–72), 4. Fidzsi 0 (37–86), 5. Uruguay 0 (12–119)

B-CSOPORT

Szamoa–Japán 5–26 (0–20)
Dél-Afrika–Skócia 34–16 (20–3)
Az állás: 1. Dél-Afrika 11 pont (112–56), 2. Skócia 10 (100–60), 3. Japán 8 (70–82), 4. Szamoa 4 (36–88), 5. Egyesült Államok 0 (32–64)

C-CSOPORT
Új-Zéland–Grúzia 43–10 (22–10)
Az állás: 1. Új-Zéland 14 pont (127–40), 2. Tonga 6 (45–38), 3. Argentína 5 (70–35), 4. Grúzia 4 (36–107), 5. Namíbia 0 (35–93)