Rögbi: újabb értékes angol skalp; új-zélandi célhenger

2016.11.14. 09:18
Az angol Owen Farrell 45 válogatottbeli fellépésen már 497 pontnál jár (Fotó: Reuters)
Olaszországon vett elégtételt a vb-címvédő új-zélandi rögbiválogatott az egy héttel korábban elszenvedett történelmi vereségért. Az All Blacks felkészülési mérkőzésen tíz célt – a 26. percben már négynél járt – és 68 pontot szerzett Rómában.

A hétvége rangadóját Londonban rendezték meg, ahol a házigazda angolok a vb-bronzérmes Dél-Afrikát fogadták. Annak ellenére, hogy az angolok számítottak favoritnak és lendületesen kezdtek, bő fél órán át nem igazán tudtak mit kezdeni a szervezett vendégekkel. Utóbbiak ellenállását az első félidő hajrájában két büntetővel, valamint az azok által közrefogott céllal sikerült megtörni. A második félidő közepére pedig már eldőlt a találkozó. Az angolok két újabb célt szereztek, az utolsó Owen Farrell érdeme, akinek a válogatottban ez volt az ötödik célja. A 25 éves rúgóklasszis 19 ponttal zárt – az angol termésnek több mint a fele –, pályafutása során pedig 45 válogatottbeli fellépésén 497 pontnál jár.

A rendkívül rosszul sikerült tavalyi vb-t követően – Anglia először nem jutott tovább a vb-csoportkörből, ami vb-házigazdával is először történt meg – Eddie Jones vette át a válogatott irányítását. A szövetségi kapitány mérlege azóta tíz mérkőzésből tíz győzelem! Az angolok tavasszal hibátlanul nyerték meg a Hat nemzet bajnokságot, júniusban Ausztráliában győztek három tesztmeccsen, most pedig újabb értékes déli skalpot tűzhettek ki az övükre. Ideje volt már: Dél-Afrika a legutóbbi tizenkét mérkőzésükből tizenegyet nyert meg – többet meggyőző különbséggel – a fennmaradó egy pedig döntetlennel végződött. Az angolok ezt megelőzőn 2006. november 18-án győztek ellenük 23–21-re. A világranglistán második helyen álló Anglia 13. győzelmét aratta Dél-Afrika ellen – kétszer ikszelt vele –, utóbbi 23 sikeréhez azonban még sokat kell dolgozniuk előbbinek.

Az Új-Zélandot egy hete legyőző írek ezúttal Kanadát gyűrték le, az erőviszonyoknak megfelelően sokkal meggyőzőbb különbséggel. Wales és Argentína a várakozásnak megfelelően izgalmas párharcba bonyolódott egymással: a pontszegény első félidőt követően (6–3) a második felvonásban jött két célváltás: a walesire előbb öt, majd hat perccel később válaszoltak a dél-amerikaiak. A végjátékot az döntötte el, hogy a hazaiak két, a vendégek egy büntetőt használtak ki. A 2015-ös vb-t sérülés miatt kihagyó walesi rúgójátékos, Leigh Halfpenny 14 ponttal zárt. A 2019-es vb-rendező Japán két céllal fordított a grúzok ellen. Az ausztrálok 13–22 után a hajrában fordítottak a skótok ellen, a végén egy pont döntött.

A francia élvonalbeli bajnokság (Top 14) 11. fordulójában az újoncként sereghajtó Bayonne második győzelmét aratta, áldozata a listavezető Clermont lett. Az üldözők közül nem hibázott, így közelebb került az éllovashoz a Rochelle, Montpellier, Bordeaux-Begles, Toulon négyes.