Rögbi: robogtak az írek, bosszút álltak az angolok

2014.03.09. 20:14
A skót Alex Dunbar fogja meg a francia Maxime Mermoz lábát (Fotó: Reuters)
A rögbi Hat Nemzet-kupa idei kiírása negyedi fordulójának az írek Dublinban hét célt vittek az olaszoknak, a franciák hajrábeli büntetővel győztek Skóciában, az angolok visszavágtak Walesnek a tavalyi, történelmi vereségért.

Anglia–Wales

Owen Farrell és Leigh Halfpenny vívott egymással borzasztóan nagy büntetőpárbajt, az angolok rúgója 5/5-tel, a walesieké 6/6-tal zárt, ám mivel előbbi két célbónuszt is pontra válthatott, mert Danny Care az 5., míg Luther Burrell a 33. percben célt ért el, így a második félidőben tíz percig emberelőnyben lévő angolok lehettek boldogabbak, akik visszavágtak a tavalyi, kiadós cardiffi vereségért. Az angolok 2003 óta először nyerték meg a Triple Crownt. Ez a klasszikus Négy Nemzet, amelybe csak az angolok, az írek, a skótok és a walesiek egymás elleni eredménye számít be. A walesi Gethin Jenkins 104. alkalommal lehetett válogatott, így beérte a honi rekordert, Stephen Jonest.

Írország–Olaszország

Az írek tízese, Jonathan Sexton sokkoló cél plusz bónusz párossal kezdett be a 7. percben, de a vendég olaszok nem roppantak össze. Az elmúlt években a pár fricska mellett már megmutatták azt is, hogy rajtuk nem lehet csak úgy átgázolni. Sőt, a 24. percben Leonardo Santo célt vitt, és mivel Luciano Orquera értékesítette jutalomrúgást, máris iksz állt az eredményjelzőn. Viszont nem sokáig: Sexton büntetőjével ismét az írek szereztek előnyt, és még a szünet előtt Andrew Trimble célja után meg is léptek tíz ponttal. A második felvonás aztán nem várt és régen látott olasz összezuhanást hozott. Az írek öt célt vittek (52., 57., 68., 77., 80.), Sexton messze túlnőve a tízesek feladatkörén másodszor is, bár ez a szerep nem áll messze tőle. Még úgy is a mezőny egyik legjobbja lett ezzel, hogy két bónuszt kihagyott, miként lecserélését követően Paddy Jackson is egyet. De ez is bőven belefért. Az showt azonban nem Sexton, hanem a 35 éves Brian O'Driscoll vitte el, aki 61. percet töltött a pályán kezdőként, és 140. alkalommal lehetett válogatott – 132 ír, valamint nyolc Brit és Ír Oroszlánok –, márpedig a rögbi történetében jelenleg ez a csúcs.

Skócia–Franciaország

A 10. percre Maxime Machenaud két büntetőjével megléptek a vendégek, de a 12. percben Stuart Hogg célt vitt, és mivel Greig Laidlaw bevágta a jutalomrúgást, a hazaiak átvették a vezetést. Machenaud harmadik büntetője jelentett ismét fordulatot, de még a félidő közepén újabb céllal jelentkeztek a skótok, név szerint Tommy Seymour. A szünet után nem sokkal a franciák is célt vittek – Yoann Huget révén –, és hiába fordítottak újfent a skótok büntetővel, előnyük minimális volt, így a 78. percben az alig négy perce pályán lévő csereember, Jean-Marc Doussain büntetője győzelmet ért a vendégeknek.

Anglia–Wales 29–18
Az állás: 1. Írország 6 pont (110–29), 2. Anglia 6 (86–54), 3. Franciaország 6 (81–78), 4. Wales 4 (71–76), 5. Skócia 2 (44–87), 6. Olaszország 0 (52–120)