Hiába Fofana parádés célja, Londonban folytatódott a franciák vesszőfutása

2013.02.24. 17:22
Joe Launchburyt kapják fel a franciák, de ez sem segített (Fotó: Reuters)
Harmadik vereségét szenvedte el a francia rögbiválogatott a Hat Nemzet-kupában, miután a sorozat idei kiírásának harmadik fordulójában a sportág londoni szentélyében, Twickenhamben kapott ki a házigazda angol együttestől tíz ponttal. Wales Rómában robogott át az olaszokon, míg a tartalékos írek hiába vezettek 8–0-ra a második félidő elején, a skótok feltámadtak, és négy büntetővel fordítottak.

A római Olimpiai Stadionban 74 ezer néző láthatta, hogy az első félidőben még nyílt csatába bocsátkozó olasz együttest a második félidőben bedarálta Wales. A házigazdák célig nem jutottak el, így kénytelek voltak Kristopher Burton büntetőire hagyatkozni – 3/3-mal zárt a rúgójátékos –, az pedig önmagában kevésnek bizonyult az üdvösséghez. Jonathan Davies a 44., majd Alex Cuthbert a 61. percben vitt célt, Leigh Halfpenny pedig mindkét célbónuszt pontokra váltotta, miként a vendégek öt büntetőjéből négyet.

A forduló rangadójaként a pont nélkül álló francia válogatott Anglia vendégeként a becsületéért is küzdött, és bár 82 ezer néző előtt nagy csatára késztette a házigazdákat, végül alulmaradt a küzdelemben. Owen Farrell büntetőjével gyorsan, már az első percben vezetéshez jutottak az angolok, de a franciák a negyedik percben Morgan Parra révén egyenlítettek. Ezt követően parázs jelenetekkel, apró törlesztésekkel – volt egy páros bokszmeccs is, de azzal senki nem törődött a játék hevében, és büntetést sem vont maga után – tarkított mezőnymunka következett. A 21 éves Farrellt a rutinos franciák próbálták kizökkenteni a koncentrációból – a rúgójátékos teljesítménye meghatározza az angolok eredményességét, elképesztő higgadtsággal lépett be a felnőttek közé –, és eme elképzelésük sikerrel járt. (Igaz, vezéráldozattal, hiszen az ütközéseknél, nyílt tolongásoknál peches Parra is kivált.) Sőt, még annál többel: Farrell nemcsak idegesen játszott, hanem megsérült, már rontott büntetőt és célbónszt, amikor sántikálva hagyta el a pályát, és helyét átadta Toby Floodnak. Addig azonban történt még említésre méltó, mást ne mondjunk, a franciák első akciójukat céllal zárták a 29. percben. Wesley Fofana gondolt egy merészet, és a félpályáról indulva a bal szélen betört. Hat angol védőn lépett át, közülük négy vetődött a bokája után, kettő ki is billentette az egyensúlyából, mégis elérte a célját. (A cikk alján videón megtekinthető a célt érő egyéni akció!) A szünet után az addig is mezőnyfölényben játszó angolok elképesztő erődemonstrációt tartottak, amelynek eredményeként Manu Tuilagi az 54. percben célt vitt. A végjátékban a rutinos csererúgó, Flood két büntetőt kihasználva tette megnyugtatóvá a hazai előnyt.

A sérülések miatt tartalékos írek az első félidőben lemosták a pályáról a saját térfelükön védekezni kényszerülő skótokat, de mivel mindezt csak mezőnyjátékban tették, egyetlen büntetővel jutottak előnyhöz a szünetig. Utána viszont célt is vittek, de nagy árat fizettek azért, hogy fiatal rúgójuk, Paddy Jackson elrontotta – elizgulta? – a lehetőségeket, két büntető és a célbónusz maradt a lábában. Márpedig ez a nyolc pont nagyon hiányzott a végelszámolásnál. Poraikból támadtak fel a skótok, akik nemcsak a védelmüket tolták feljebb, hanem akciókat is kezdeményeztek. Ezek pedig sorra büntetőt értek. A jég az 52. percben tört meg, a 73. percre pedig már négy ponttal megléptek, köszönhetően Greig Laidlawnak, aki négyből négy büntetőt vágott be. Az írek végső, elkeseredett támadásra indultak, de már nem tudtak pontot összehozni.

Skócia–Írország 12–8
Az állás: 1. Anglia 6 (73–37), 2. Wales 4 (64–45), 3. Skócia 4 (64–56), 4. Írország 2 (44–46), 5. Olaszország 2 (42–78), 6. Franciaország 0 (37–62)

4. FORDULÓ (március 9–10.)