Dráma az Indy500-on: Amerika nem az amerikaiaké

HEGYI TAMÁSHEGYI TAMÁS
2011.05.30. 16:13
Méterekkel a cél előtt: az utolsó kanyarig vezető Hildebrand a falban, az angol Wheldon pedig mellette <br />(Fotó: Reuters)
A Nemzeti Sport Online tavasszal indított sorozatában hétről hétre beszámol a nemzetközi autós és motoros viadalok eseményeiről – mai összeállításunkban a a legendás Indianapolis 500-tól kezdve az F1-es Monacói Nagydíj betétfutamain át a salakmotoros-vb legutóbbi versenyéről adunk tudósítást.

INDY 500

Az idei Indianapolis 500-on (csakúgy, mint az utóbbi öt esztendőben mindig, az utóbbi 13 évben pedig 11 alkalommal!) nem érvényesült a Monroe-elv – Amerika nem az amerikaiaké. Hanem egy 32 éves angol úriemberé, Daniel Clive – közkedveltebb nevén Dan – Wheldoné. Mint beszámoltunk róla, a vasárnapi versenyen a brit pilóta az utolsó kanyarban előzte meg a hazája győzelméért (is) hajtó, de a finisben a falnak csapódó J. R. Hildebrandot, és megszerezte pályafutása második diadalát a világ leghíresebb autóversenyén, az idén 100. születésnapját ünneplő Indy500-on.

Nagy-Britannia hetedik sikerét aratta az indianapolisi oválkatlanban, korábban 1916-ban (Dario Resta), 1965-ben (Jim Clark), 1966-ban (Graham Hill), 2005-ben (Wheldon), 2007-ben és 2010-ben (mindkettő Dario Franchitti) triumfált. A britek ezzel megelőzték a hatszor nyerő Brazíliát, és e tekintetben már egyedül számítanak a legeredményesebb külföldi nemzetnek. A pole pozícióból rajtoló Alex Tagliani 147 kör megtétele után kiesett; a legjobb női induló, 25.-ként elstartoló Danica Patrick 10. lett; az Andretti famíliát képviselő Marco a kilencedik, John pedig a 22. lett.

INDY 500
Az IndyCar-sorozat 5. állomása, Indianapolis (200 kör)
1. Dan Wheldon (angol, Dallara-Honda) 2:56:11.7267 óra
2. J. R. Hildebrand (amerikai, Dallara-Honda) 2.1086 mp hátrány
3. Graham Rahal (amerikai, Dallara-Honda) 5.5949 mp h.
4. Tony Kanaan (brazil, Dallara-Honda) 7.4870 mp h.
5. Scott Dixon (új-zélandi, Dallara-Honda) 9.5434 mp h.
6. Oriol Servia (spanyol, Dallara-Honda) 9.5435 mp h.
Az élcsoport: 1. Will Power (ausztrál) 194 pont, 2. Dario Franchitti (skót) 178, 3. Oriol Servia 152
HILDEBRAND BALESETE AZ INDY 500 BEFUTÓJÁN

NASCAR

Az egy héttel ezelőtti bajnokságon kívüli All-Star Race-t követően ismét pontokért száguldoztak a pilóták a NASCAR Sprint Cupban, a világ első számú zárt karosszériás versenysorozatában. A helyszín, akárcsak a múlt héten, Charlotte volt, ahol 402 kör várt a mezőnyre. A győzelmet Kevin Harvick szerezte meg, akinek nagyszerűen alakul az idénye: immár harmadszor intették le elsőként, és (az ötödik pozícióból előrelépve) a második helyen áll a bajnoki pontversenyben. Habár Carl Edwards csupán a 16. helyen ért célba, megtartotta éllovas pozícióját az összetettben.

NASCAR SPRINT-KUPA
52nd Annual Coca-Cola 600, Charlotte, a NASCAR-széria 12. versenye (402 kör)
1. Kevin Harvick (Chevrolet) 4:33:14.703 óra
2. David Ragan (Ford) 0.703 mp hátrány
3. Joey Logano (Toyota) azonos körben
4. Kurt Busch (Dodge) azonos körben
5. A. J. Allmendinger (Ford) azonos körben
6. Marcos Ambrose (Ford) azonos körben
Az élcsoport: 1. Carl Edwards (Ford) 445 pont, 2. Kevin Harvick 409, 3. Jimmie Johnson (Chevrolet) 408
Kimi Räikkönen Nationwide-kupa-bemutatkozásáról itt olvashat!

GP2

Az évadnyitó futamon győztes Romain Grosjean ismét vezet a bajnokságban, miután egy negyedik és egy harmadik helyet megcsípett Monacóban, ahol Davide Valsecchi és Charles Pic osztozott a győzelmeken. A pontversenyt eddig – másodmagával – vezető Giedo van der Garde számára nem hozott szerencsét a hétvége: az első futamban kiesett szombaton, a másodikban kilencedik lett vasárnap, így pont nélkül zárt. A holland ezzel visszacsúszott a negyedik-ötödik helyre összetettben.

A Formula–1-es Monacói Nagydíjról született írásainkról ide kattintva olvashat.

GP2
A sorozat 5. futama, Monaco (41 kör)
1. Davide Valsecchi (olasz, Team AirAsia) 1:00:23.957 óra
2. Álvaro Parente (portugál, Racing Engineering) 1.471 mp hátrány
3. Luca Filippi (olasz, Super Nova Racing) 2.199 mp h.
4. Romain Grosjean (francia, DAMS) 4.219 mp h.
5. Stefano Coletti (monacói, Trident Racing) 14.023 mp h.
6. Josef Král (cseh, Arden International) 14.467 mp h.
A sorozat 6. futama, Monaco (30 kör)
1. Charles Pic (francia, Barwa Addax Team) 45:50.498 perc
2. Josef Král (cseh, Arden International) 3.332 mp hátrány
3. Romain Grosjean (francia, DAMS) 3.885 mp h.
4. Luca Filippi (olasz, Super Nova Racing) 14.587 mp h.
5. Davide Valsecchi (olasz, Team AirAsia) 27.072 mp h.
6. Max Chilton (brit, Carlin) 29.626 mp h.
Az élcsoport: 1. Romain Grosjean és Sam Bird (brit, iSport International) 23-23 pont, 3. Charles Pic 22

RENAULT-VILÁGSOROZAT

A monacói versenyhétvégén a Renault-világsorozatban szereplők is megmutatták tudásukat a Riviérán. Ezúttal egy futam várt a 3.5 literes négykerekűeket kormányzó pilótákra, akik közül Daniel Ricciardo volt a legjobb – az ausztrál ráadásul a pole pozícióból indult, és a verseny leggyorsabb körét is megfutotta. Adrien Tambay, a franciák egykori Formula–1-es versenyzőjének, Patrick Tambaynek a húszesztendős fia hetedik helyen ért célba élete első „renault-s” viadalán.

A World Series by Renault 7. futama, Monaco (30 kör)
1. Daniel Ricciardo (ausztrál, ISR) 46:10.332 perc
2. Robert Wickens (kanadai, Carlin) 0.403 mp hátrány
3. Brandon Hartley (új-zélandi, Gravity-Charouz Racing) 11.474 mp h.
4. Kevin Korjus (észt, Tech 1 Racing) 15.168 mp h.
5. Nelson Panciatici (francia, KMP Racing) 16.069 mp h.
6. Arthur Pic (francia, Tech 1 Racing) 16.662 mp h.
Az élcsoport: 1. Jean-Eric Vergne (francia, Carlin) 90 pont, 2. Robert Wickens 89, 3. Alexander Rossi (amerikai, Fortec Motorsport) 73

SALAKMOTOROS-VB

Prága látta vendégül a világ legjobb vaspapucsosait a salakmotoros-világbajnokság idei harmadik viadalán. 1997 világbajnokát, Greg Hancockot nem lehetett megállítani, az amerikai legenda fölényes magabiztossággal, 6 első és egy második helyet szerezve, összesen 23 pontot gyűjtve nyerte meg a Cseh Nagydíjat, egyúttal átvette a vezetést Tomasz Gollobtól a pontversenyben.