Alonso lerobbant, Webber az élre száguldott

2011.11.25. 13:00
Mark Webber remekül kezdett a Brazil Nagydíjon (Fotók: Reuters)
Napos idő fogadta a Formula–1-es csapatokat az idény utolsó versenyhétvégéjének nyitó napján Sao Paulóban, ahol a Brazil Nagydíj 2009-es győztese, Mark Webber volt a leggyorsabb. A Red Bull ausztrál pilótáját a két McLaren-pilóta követte, mögöttük zárt Sebastian Vettel. A legjobb brazil Felipe Massa volt, ő 5. lett, megelőzve Fernando Alonsót, akinek a tréning hajrájában motorhiba miatt félre kellett állítania az autóját.

Az idén még futamgyőzelem nélkül álló Mark Webber kezdte a legjobban az idényzáró Brazil Nagydíj hétvégéjét, a Red Bull ausztrál pilótája a két mclarenest és a világbajnok Sebastian Vettelt megelőzve zárta az élen az első szabadedzést.

A tréningen a Ferrari már a 2012-es idényre készült, Fernando Alonso a másfél óra nagy részében különböző légterelő elemeket próbálgatott, nem is futott mért kört. Az edzés végére aztán lerobbant, és félreállította autóját a pálya mellé. Így járt korábbi renault-s csapattársa, Romain Grosjean is, a francia gárdánál tesztpilótaként csak ezen az edzésen szereplő versenyző szintén a pálya mellett zárta a száguldást.

AZ EDZÉS KRÓNIKÁJA

Felipe Massa, Rubens Barrichello és Bruno Senna személyében három brazil versenyzővel a mezőnyben vette kezdetét az interlagosi versenyhétvége első edzése. Sokan úgy vélik, Barrichello számára a vasárnapi lesz az utolsó futam a Formula–1-ben, sőt Massa úgy gondolja, ezt el kellene fogadnia honfitársának, aki iránt a nagy csapatok már nem érdeklődnek, a kicsiknél pedig nincs értelme vegetálni.

A futamon induló trió mellett a Lotusnál Jarno Trulli helyén ezen a tréningen lehetőséget kapó Luiz Raziával együtt négy hazai pilóta száguld az első másfél órában. Razia mellett a Hispaniát kormányozó cseh Jan Charouz, a Renault-t irányító francia Romain Grosjean, a Toro Rossót terelgető francia Jean-Eric Vergne és a Force Indiánál száguldó Nico Hülkenberg (a tavalyi Brazil GP pole pozíciósa) kapott lehetőséget a tesztpilóták közül. A HRT-nél Vitantonio Liuzzi, a Renault-nál Vitalij Petrov, a Toro Rossónál Sébastien Buemi, a Force Indiánál Adrian Sutil kapott pihenőt.

Bruno Sennának csak akkor lehet esélye a jó szereplésre
a Renault-val, ha földöntúli képességekre tesz szert
Bruno Sennának csak akkor lehet esélye a jó szereplésre a Renault-val, ha földöntúli képességekre tesz szert

A helyi idő szerint délelőtt 10 órakor kezdődő tréning elején az aszfalt 30, a levegő 25 fokos. A csapatok két készlet próbagumit kaptak, ezt csak a pénteki szabadedzéseken használhatják.

Elsőként Kovalainen hajtott ki a pályára, a finnt követve a többiek is teljesítették próbakörüket.

Brazíliában a Formula–1-es csapatok és újságírók körében az edzés előtt Richard Burns volt a fő beszédtéma, az angol ralis napra pontosan tíz éve nyerte meg a világbajnokságot a Subaruval, s napra pontosan hat éve hunyt el agytumor miatt.

Elsőként a két Mercedes teljesített mért kört, Schumacher 1:16.778 perccel állt az élre, Rosberg 4.5 másodperccel maradt el tőle.

Charouz, Grosjean és Senna is a pályára hajtott, a brazil 1:16.774-gyel hajszállal megelőzte Schumachert, Grosjean hátránya a másik Renault-hoz képest 47 ezred volt.

A GP2 idei francia bajnoka később belehúzott, 1:16.072-vel az élre állt, majd még három ezredet faragott legjobbjából.

Az élcsapatok pilótái közül elsőként Massa hagyta el a boxutcát, a Brazil GP háromszoros rajtelsője és kétszeres győztese 1:15.774-gyel az élre is állt a közepesen kemény keverékű gumival. Másodikra 1:15.473-ra javított, Schumi feljött a második helyre.

A két héttel ezelőtti Abu-dzabi Nagydíjat megnyerő Hamilton is a pályára hajtott, a 1:14.503-mal jelezte, hogy a McLaren ezúttal is a futamgyőzelemre pályázik.

Vettel, akinek ezúttal a bukósisakjára szereltek kamerát, 371 ezreddel elmaradt Hamiltontól. 38 perccel az edzés megkezdése után már csak Alonso és Webber volt a boxban. Perceken belül ők is megjelentek a pályán, de nem futottak gyors kört.

17.00

Vettel a 43. percben 1:14.025-tel átvette a vezetést. Maldonado a célegyenest követő S-kanyarban lefutott az útról, de folytatni tudta a körözést. Webber is elrontotta a Senna-sikánt, amely különösen trükkösnek tűnt. Az ausztrál ennek ellenére fel tudott jönni az 5. helyre Vettel, Hamilton, Button és Massa mögé. Alonsónak továbbra sem volt mért köre.

Webber a következő körében nem hibázott, 15 ezredre megközelítette csapattársát. A hatodik helyen Hülkenberg állt.

50 perc elteltével a versenyzők többsége a boxban elemezte mérnökeivel az addigi menetek tapasztalatait, csak négyen voltak a pályán. Alonso ekkor hagyta el a depót. A Ferrarival különleges tesztprogramot teljesítő spanyol ezúttal is mért kör teljesítése nélkül hajtott vissza a boxba.

Egy óra után aztán megszületett Alonso első köre, a spanyol a 6. helyre jött fel Massa mögé, miközben Button 1:13.950-nel a lista élére került. Hamilton is belehúzott, 13 ezreddel csapattársa mögé érkezett a 2. helyre.Button tovább gyorsult, 1:13.825-re javított.

Hülkenberg továbbra is az élcsapatok pilótái mögött, a 7. helyen állt. A német azzal fenyegette meg a Force India vezetőségét, hogy ha két héten belül nem jelentik be 2012-es versenyzői szerződését, más szériába szerződik, mert vannak ajánlatai különféle autós sorozatokból. A szaksajtó szerint nem fog csalódni, jövőre ugyanis várhatóan ő lesz Di Resta csapattársa.

Grosjean a 65. percben leállította Renault-ját a pálya mellett. A brazil pilóták közül 20 perccel az edzés vége előtt Massa az 5., Senna a 13., Barrichello a 14., Razia a 20. helyen állt.

A Brazil Nagydíjat 2009-ben megnyerő Webber 1:13.811-gyel a lista tetejére állt. Vettel is belehúzott volna, de miután a 4-es kanyarban lefutott az útról, visszatért a boxba.

A versenyzők végig a közepesen kemény keverékű gumikat használták, a lágyakat a második edzésre tartogatják.

Hét perccel az edzés vége előtt Alonso a Senna-S-ben leállította az autóját, és félreállt a pálya mellett. Az aszfalton hatalmas volt a forgalom a hajrában, szinte mindenki száguldott az utolsó percekben – leszámítva persze Alonsót és korábbi renault-s csapattársát, Grosjeant.

A kopott gumikon már senki sem tudott javítani, maradt a Webber, Button, Hamilton, Vettel, Massa, Alonso sorrend, mögöttük Schumacherrel és Hülkenberggel.