Amikor kisütött a nap, Vettel megszerezte a pole-t

2011.08.27. 13:42
Sebastian Vettel az idén 9. alkalommal indulhat a pole pozícióból (Fotó: Reuters)
A szabadedzéseken a háttérben megbúvó Sebastian Vettel a Belga Nagydíj időmérő edzésének utolsó, száraz pályás szakaszában megrázta magát, és megszerezte idei 9. rajtelsőségét. A világbajnoki éllovas mögül Lewis Hamilton, Mark Webber és Felipe Massa rajtolhat, bár a McLaren-pilóta összeakadt Pastor Maldonadóval, amit még vizsgálhatnak a sportfelügyelők. Fernando Alonso a 8., Jenson Button a 13. rajtkockát szerezte meg, míg Michael Schumacher korai kicsúszása miatt utolsó.

Akármilyenek is a körülmények, az időmérő edzésen nem lehet megverni a Red Bullt – a Belga Nagydíjon sem sikerült a riválisoknak, Sebastian Vettel az idén kilencedszer indul a pole-ból. Az esős szabadedzéseken a háttérbe húzódó német a kvalifikáció utolsó szakaszában, slick gumikon mindenkinél gyorsabb kört futott, ezzel ő indulhat az élről Spában.

A második rajtkocka Lewis Hamiltoné lehet, ha a McLaren pilótája megtarthatja. Az edzés második szakaszában ugyanis a régi célegyenesben kétszer is összement Pastor Maldonadóval, akivel már a Monacói Nagydíjon is ütközött, és akit a szakaszbeli gyors körében a célegyenes előtti kanyarban előzött meg. Hamilton szerint a 16. rajtpozíciót megszerző venezuelai húzta rá az autóját, de a sportfelügyelőknek kell eldönteniük, milyen szankciót hoznak: csak egyiküket vagy mindkettejüket megbüntetik, mert ezt az esetet nem lehet szó nélkül hagyni…

A harmadik rajthely a Belga Nagydíj szabadedzésein remeklő, ma 35 éves Mark Webberé lett, míg a negyedik a Fernando Alonsót időmérőn egymás után másodszor megverő Felipe Massa.

Alonso a rossz időzítése miatt csak a 8. rajtkockát szerezte meg, Nico Rosberg, a remek Jaime Alguersuari és az első renault-s versenyére készülő Bruno Senna is megelőzte.

A Magyar Nagydíjat megnyerő Jenson Button még rosszabbul járt, a McLaren a második szakaszban túl korán a boxba hívta, és a túlzott nyugalomnak az lett a vége, hogy a 2009-es világbajnok csak a 13. rajtkockából indulhat vasárnap délután.

Az F1-es debütálása 20. évfordulóját ünneplő Michael Schumacher még Buttonnál is rosszabbul járt, autója meghibásodása miatt az első szakasz elején kicsúszott, így az utolsó lett.

ELŐZMÉNYEK

Fél órával az időmérő edzés kezdete előtt kisütött a nap a Spa-Francorchamps-versenypálya fölött, de a pálya vizes volt, és a csapatok azt az előrejelzést kapták, hogy a kvalifikáció rajtjára újra elered az eső, azaz megérkezik a pályát délnyugat felől közelítő esős felhőréteg.

A hétvége először a 20 éves pályafutását ünneplő, ez alkalomból aranyozott bukósisakot viselő Michael Schumacherről szólt, ám szombaton Mark Webber került rivaldafénybe: pénteki remeklése után reggel bejelentették, hogy 2012-ben is marad a Red Bullnál, majd tortát kapott csapatától 35. születésnapja alkalmából. A napot a pole pozíció megszerzésével koronázhatná meg.

Öt perccel az időmérő előtt el is kezdett esni az eső.

A versenyzők az autójukban ültek, igyekeztek mihamarabb kimenni a pályára, mielőtt az intenzívebb eső megérkezik.

1. SZAKASZ

Az első percben 20 pilóta ki is hajtott a pályára, Michael Schumacher pedig összetörte autóját. A Mercedes egy egyenes szakaszon hagyta el jobb hátsó kerekét, a szalagkorlátnak csapódott, s úgy sodródott a bukótérbe a Rivage-kanyarnál.

Sütött a nap, de a pálya egyik végén esett is az eső, és a vízátfolyásokkal vigyázni kellett. Már mindenki a pályán volt.

Buemié az első idő, 2:11.806 perc. Hamilton és Alonso 2:10 percen belülre került az intermediate gumikon. Vettel 2:07.723-mal, majd Webber 2:06.872-vel állt az élre.

Az eső nem vált intenzívebbé, a pálya pedig egyre inkább száradt, a versenyzők felgyorsultak. Button feljött a második helyre, a kiesőzónában Schumacheren kívül Barrichello volt perccel a vége előtt.

Hamilton 2:04.240-nel az élre ugrott, Barrichello feljött a 11. helyre. Button 2:03.882-vel vezetett, Kovalainen a Lotusszal 6 perccel a szakasz vége előtt a 12. helyen állt, Kobajasi és Pérez volt veszélyben. A Hispania és a Virgin pilótái a 107 százalékos határon kívül voltak, de az eső miatt nem kellett attól tartaniuk, hogy nem indulhatnak a versenyen.

Hamilton 2:03.008-as kört futott, a nap eltűnt a pálya fölül. Button 2:01.813-mal reagált. Az utolsó három percben Kovalinen és Trulli visszacsúszott a 18. és a 19. helyre.

A hajrában az első öt helyen a három élcsapat pilótái álltak, Massa a 13. helyen szerénykedett, és a boxban volt. Glock bejött a 107 százalékon belülre. Az eső újra eleredt, erősen zuhogni kezdett, az utolsó körében csak Kovalainen tudott javítani.

A finn így bejutott a második szakaszba, a kiscsapatok másik öt pilótáján kívül Di Resta és Schumacher esett ki. Az utolsó hét rajtkockából Di Resta, Trulli, Glock, D'Ambrosio, Liuzzi, Ricciardo és Schumacher indulhat. Bár D'Ambrosio, Liuzzi és Ricciardo kiszorult a Button legjobbjához mérve 107 százalékos határból, a különleges időjárási körülményekre hivatkozva vélhetően engedik nekik, hogy rajthoz álljanak.

Az első szakasz meglepetés embere Bruno Senna, aki a 7. legjobb időt autózta.

2. SZAKASZ

A 15 perces etap elején is a pályára igyekeztek a pilóták, mert az eső egyre intenzívebbé vált. Az intermediate gumi volt az egyértelmű választás.

Alguersuari 2:10-zel nyitott, az előrejelzések az eső csillapodását mutatták. Button 2:07.232-vel állt az élre. Vettel bejött a Magyar GP győztese elé, mögöttük Webber, Hamilton, Alonso és Massa sorakozott.

Sutil bejött az 5. helyre, mielőtt az Eau Rouge-ból kijövet megcsúszott a kerékvetőn, és a szalagkorlátnak ütközve összetörte autóját.

Az edzést piros zászlóval félbeszakították, Sutilnak nem esett baja. 6:53 perc maradt a 2. szakaszból, Alonso a 11. helyen állt.

A kényszerszünetben Webber állt az élen 2:06.644-gyel, mögötte Vettel, Button, Hamilton, Sutil, Rosberg, Massa, Buemi, Petrov, Alguersuari volt a sorrend a továbbjutó helyeken. De még bőven volt idő a javításra, főleg úgy, hogy tovább enyhült az eső.

Az újraindítás előtt a pilóták a boxutca kijáratánál sorakoztak. Alonso számára fontos volt az utolsó pár perc, be kellett verekednie magát az első tízbe. A spanyol azonban a Renault pilótáira panaszkodott a rádión, hogy feltartották őt.

Buemi 2:06.310-zel az élre állt, őt Alonso váltotta az első helyen. A spanyolt a két Red Bull és Button is megelőzte, Vettel 2:03.317-tel állt az élre. Hamilton visszacsúszott a 11. helyre, de újabb gyors körbe kezdett.

Az angol úgy is a lista élére állt, hogy az utolsó kanyarban koccant Maldonadóval a venezuelai megelőzésekor!

A pálya nagyon gyorsan javult, mire Hamilton célba ért, Alonso már csak a 12. volt, de még mehetett egy kört. Buttonnak viszont már nem volt erre lehetősége, így kiesett.

Alonso a végére feljött az első helyre, 2:02.768-cal.

Videofelvételek mutatták, hogy a 16. helyen kieső Maldonado csalódottságában szándékosan nekiment Hamiltonnak, amiért büntetésre számíthat.

A második szakasz után eldőlt, hogy a 11. és a 17. rajtkocka között Buemi, Kobajasi, Button, Barrichello, Sutil, Maldonado, Kovalainen lesz a sorrend – már ha nem büntetik meg a Williams venezuelai pilótáját.

3. SZAKASZ

Az utolsó tíz perc napsütéses időben kezdődött, Hamiltonon kívül mindenki (Vettel, Webber, Alonso, Massa, Rosberg, Senna, Petrov, Pérez és Alguersuari) azonnal a pályára hajtott, méghozzá lágy slick gumikon. Massa ki is csúszott a pályáról, de folytatni tudta.

Az első mért körök után Webber, Massa, Alonso, Vettel volt a sorrend, majd Pérez állt az élre 1:52.896-tal. Webber 1:50.875-tel válaszolt, mögötte kisvártatva Vettel, Hamilton és Massa sorakozott.

A pálya állapota továbbra is javult, nem volt idő boxkiállásra. Vettel 1:49.180-nal átvette a vezetést.

Hamilton hiába futott 1:48.730-at, Vettel 1:48.298-cal visszaelőzte, és az övé lett a pole. Mögötte Hamilton, Webber, Massa, Rosberg, Alguersuari, Senna, Alonso, Pérez, Petrov lett a sorrend.

Nagy kérdés, hogyan látják majd a sportfelügyelők a 2. szakaszbeli Maldonado–Hamilton akciót, lehet, hogy még a mclarenes is büntetést kaphat.