Darts: nem Anderson, nem Van Gerwen – új bajnokot avattak

2018.11.26. 13:48
A pillanat, amikor biztossá vált, hogy Michael van Gerwen (jobbra) nem védi meg a címét (Fotó: Twitter)
A PDC világranglistájának ötödik helyén álló Daryl Gurney sikerével zárult a világbajnokság előtti utolsó kiemelt torna, a 460 ezer font összdíjazású Players Championship szuperdöntője. Az északír dartsozó a vasárnapi fináléban az előző három kiírását győztesét, a világelső Michael van Gerwent verte meg 11–9-re.

Az angliai Mineheadben rendezett háromnapos viadalon a kiemelési sorrendet a Players Championship-sorozat 22 versenyén elnyert pénzdíjak alapján készítették el. Így fordulhatott elő, hogy az első helyen nem Michael van Gerwent, nem Gary Andersont és nem is Peter Wrightot, hanem Ian White-ot emelték ki, aki a kvalifikációs versenyek közül kettőt megnyert, kettőn döntőt játszott. A topjátékosok közül Mensur Suljovic családi okok miatt kihagyta a versenyt.

A múlt hétvégi major torna, a Grand Slam of Darts győztese, Gerwyn Price már az első napon kiesett, miután 5–1-es előnyről 6–5-re kikapott az utolsó öt játékban 119.28-as(!) körátlagot dobó Krzysztof Ratajskitól, aki aztán Adrian Lewist is megverte. A walesi exrögbis Wolverhamptonban kihúzta a gyufát a dartsrajongók népénél provokatív viselkedésével és arrogáns stílusával, amit a Gary Anderson elleni fináléban tanúsított. Nem csoda, hogy Mineheadben óriási füttyszó kísérte a bevonulását.

A közönség pedig szinte megőrült, amikor Ratajski 5–5-nél kiszállt 40-ről.

SZÉKELY PÁL MAJDNEM MEGVERTE A VOLT BDO-VILÁGBAJNOKOT

Mindeközben Bolognában, pontosabban néhány kilométerrel mellette, Pieve di Centóban a PDC mögötti második számú szervezet, a BDO és a WDF kétnapos versenyén vett részt a regnáló magyar bajnok, Székely Pál – és nagyon jól szerepelt. Már szombaton szép eredmény ért el azzal, hogy 360 indulóból 17. lett a Finder Italian Grand Mastersen, de vasárnap még ezt is megfejelte: egészen a negyeddöntőig menetelt, ahol a BDO korábbi háromszoros világbajnoka, a verseny későbbi győztese, Martin Adams állította meg egy döntő legbe torkollott hatalmas csatában. A Penge becenévre hallgató szigetszentmiklósi lakosú játékos tehát 5. helyezést ért el a IV. Italian Open roppant rangos mezőnyében, öt győzelmet aratva, legyőzve többek közt egy igazi nagyágyút, a háromszoros BDO-vb-döntős Tony O’Shea-t, az aznapi második meccsén 96.97-es körátlagot dobva.

Az első forduló másik nagy meglepetését Cristo Reyes szolgáltatta, aki simán megverte a világbajnoki címvédő Rob Crosst.

A legjobb négy között az alsó ágon Michael van Gerwen nagy csatában legyőzte Gary Andersont, visszavágva ezzel a skótnak a Grand Slam of Darts elődöntőjében elszenvedett vereségért, míg Daryl Gurney úgy jutott be a fináléba, hogy a záró napon két meglepetésember, Chris Dobey és Danny Noppert ellen összesen öt játékot veszített.

A vasárnap esti döntőben 6–6-ig mindkét játékos hozta a saját kezdését, majd egy brékváltással 7–7-re alakult az állás. Van Gerwen 8–8-nál ismét előnybe került hátsó pályáról, onnantól azonban már csak Gurney nyert leget, így 11–9-re megnyerte az összecsapást.

A Players Championship szuperdöntőjét a legutóbbi öt évben négyszer Van Gerwen, egyszer Anderson nyerte meg, idén azonban Daryl Gurney ünnepelhetett, aki a 2017-es World Grand Prix óta először nyert kiemelt tornát a PDC szervezésében.

A 29 éves északír fiú a verseny előtti napokban a trófeáról, vasárnap már a trófeával álmodhatott.

Következhet a londoni világbajnokság, amely december 13-án kezdődik, s melynek sorsolását november 26-án, hétfő este készítik el.