Golf: nagyon mélyről indult, zárásként 11.4 milliót sepert be

2013.09.23. 15:29
Henrik Stenson a FedEx-kupával (Fotó: Reuters)
Nem kis meglepetésre a svéd Henrik Stenson nyerte meg a profi golfozók idei amerikai körversenyének záró viadalát, a vasárnap véget érő Tour Championshipet, egyúttal az övé lett az egész idény legjobbját megillető, tízmillió dolláros bónusszal járó FedEx-kupa is. A világelső Tiger Woods 280 ütéssel holtversenyben a 22. helyen végzett a 30 tagú mezőnyben, és visszacsúszott a FedEx-kupa második helyére.

Henrik Stenson négyütéses előnnyel kezdte az utolsó napot, ám a 13. szakaszon együtésnyire megközelítette őt az amerikaiak új reménysége, Jordan Spieth. A húszesztendős amerikai – aki csupán tavaly decemberben állt profinak – a 17. szakaszon bogeyt ütött, így végül nem tudta utolérni a svédet, aki a FedEx-kupa elhódításáért járó tízmillió dolláros bónusz mellett természetesen a verseny győztesét megillető 1.4 millió dollárt is bekasszírozta.

A két Ryder-kupa-diadallal (2006, 2008) büszkélkedő Stenson nem egészen két esztendeje csupán a 230. helyet foglalta el a világranglistán, az év elején senki sem fogadott volna a befutására, csakhogy az elmúlt két hónapban egyértelműen a legjobbak közé emelkedett. Az élbolyban végzett két major viadalon (2. a British Openen, 3. a PGA Championshipen), második lett egy világbajnoki tornán (Bridgestone Invitational), és a PGA Tour rájátszásának négy tornája közül – a mostanival együtt – kettőt megnyert.

„Játssz bármilyen szinten, mindig meg kell küzdened bizonyos érzésekkel, időszakokkal, ütésekkel, amiket nem különösebben kedvelsz. Tavaly én is felkerestem a pszichológusomat, hogy segítsen rendbe tenni bizonyos dolgokat. És lám, az idei nyár olyan parádésra sikerült, amilyenről álmodni sem mertem volna. Nincsenek jobb szavak rá, hihetetlenül jól játszottam" – mondta a világranglista negyedik helyére emelkedő, 37 esztendős Stenson, aki most már az európai kereseti versenyt (Race to Dubai) is meg akarja nyerni. Egyelőre ott is vezet.

A FedEx-kupa tavalyi győztese, az amerikai Brandt Snedeker 279 ütéssel 20. lett a vasárnap véget érő viadalon, és a PGA Tour éves rangsorában a 12. helyen végzett.

AMERIKAI PGA-KÖRVERSENY
TOUR CHAMPIONSHIP BY COCA-COLA, ATLANTA (EAST LAKE GC)

A pénzdíj: 8 millió dollár. A pálya hossza: 6681 méter; az elvárt ütésszám (par): 70
AZ ÉLCSOPORT
1. Henrik Stenson (svéd) 267 ütés (64, 66, 69, 68)
2. Jordan Spieth (amerikai) 270 (68, 67, 71, 64)
Steve Stricker (amerikai) 270 (66, 71, 68, 65)
4. Webb Simpson (amerikai) 271 (68, 71, 69, 63)
5. Dustin Johnson (amerikai) 272 (68, 68, 67, 69)
6. Justin Rose (angol) 273 (68, 68, 70, 67)
7. Billy Horschel (amerikai) 274 (66, 70, 70, 68)
Zach Johnson (amerikai) 274 (69, 68, 69, 68)
9. Roberto Castro (amerikai) 275 (67, 71, 72, 65)
Jason Dufner (amerikai) 275 (74, 70, 66, 65)
Sergio García (spanyol) 275 (68, 71, 69, 67)