Havas-jeges őrületek, csak gladiátoroknak!

L. Á.L. Á.
Vágólapra másolva!
2019.01.26. 17:52
Az élet túl rövid ahhoz, hogy őrültségek nélkül teljen el… Sokakban buzog ez a szemlélet télen, s meg is találják a módját, hogy kiéljék a veszélyes sportok iránti vonzalmukat. Nézzük is meg őket, a teljesség igénye nélkül.

Downhill ice cross, vagyis alkoss egy hosszú jégfolyosót, lehetőleg minél meredekebbet, álmodj rá sok bukkanót, kanyart és ugratót, aztán jöjjenek a modernkori gladiátorok, akik védőfelszerelésben szépen lekorcsolyáznak – lehetőleg minél gyorsabban – ezen az eszement jeges lejtőn. A „jéglesiklás” sokban hasonlít a havon megismert, az olimpiákon is látható boarderkrossz-, illetve síkrosszversenyekhez, csak lécek és hódeszka helyett korcsolya van az ember lábán. A versenyzők felszerelésüket tekintve úgy néznek ki, mint a jégkorongozók bot nélkül, s elképesztő sebességgel lavíroznak a pályán. A sportág világbajnoki sorozata kilenc versenyből áll, ezek közül három helyszínen (Jokohama, Jyväskylä és Boston) 1000 pontot lehet gyűjteni, valamint léteznek 500 és 250 pontos versenyek is. A férfiaknál a kanadai Scott Croxall, a nőknél az amerikai Amanda Trunzo a világbajnoki címvédő. A sorozat december 7-én és 8-án Jokohamában kezdődik.

Snowbike
Snowkiting

Snowkiting, vagyis szörfözés a havon. A Balatonnál és a Velencei-tónál sem számít már újdonságnak a kitesurfök látványa, egy-egy szelesebb napon örömmel feledkezünk bele a színes paplanernyők, a víz felszínén trükkökkel kísérletező deszkások látványába. Akik természetesen a tél beköszöntével sem tudnak elbúcsúzni szeretett sportáguktól, s a hegycsúcsokra kapaszkodnak fel, hogy a légáramlatok nyújtotta lehetőségeket meglovagolva a mélybe csússzanak. Sőt, repüljenek a szűz hó, a járatlan terepek felett.

Snowblade

Big Foot, snowblade, skiboard, vagyis a rövid lécek fejlődéstörténete három szóban. A lényege azonban majdnem egy és ugyanaz. A sílécek forradalmasítása közben létrejött eszközök, amelyekre lecsaptak azok a fiatalok, akik elunták a hosszú, nehezebben mozdítható léceket. A Big Foot könnyedén ráilleszthető volt bármelyik sícipőre, és már lehetett is száguldani a keményre előkészített pályákon.

A snowblade a carving lécek „világra jötte” után fejlődött ki, a Big Foot rövidült tovább, s mivel gyártottak olyan léceket is, amelyeknek mindkét végén volt csőr, gyakorlatilag az előre-hátra mozgás is megoldottá vált.

Trükközéshez igen, szűz havon sikláshoz azonban nem volt ajánlott. Így jöhetett a szélesebb skiboard, amely nem merült el a nagy hóban, s könnyed mozgást biztosított a nem könnyű, járatlan terepeken is.

(Megjelent a Nemzeti Sport Csupasport mellékletében 2018 decemberében.)

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik