Az eredmény kulcsa: az intenzitás

Vágólapra másolva!
2019.01.20. 19:30
Nagyjából a tyúk vagy a tojás esete áll fenn a futópad vagy szobabicikli (spinningkerékpár) kérdés eldöntésekor is. Mindkettő hasznos, ha pedig szeretünk futni, akkor a futópadot is szeretni fogjuk.

Ha edzőterem és kardio, akkor gyakorlatilag mindenki a futópadra vagy a kerékpárra gondol, hiszen ez a két legnépszerűbb fedett pályás mozgásforma. Így futópados sorozatunkban érdekes lehet, hogy milyen különbséget vagy esetleg hasonlóságot találunk a kettő között. Egyáltalán, melyik a jobb?

„Igyekszem nem elfogult lenni, bár számomra a spinning a szerelem – kezdte Vallus Anett spinningedző. – Ettől függetlenül nem gondolom, hogy az egyik jobb lenne, mint a másik, jobb állóképességet lehetne vele szerezni, vagy éppen jobban fogyasztana. Ez szinte teljesen szubjektív, az élettani hatást nézve majdnem egyforma a kettő.”

A futópad és a spinning is azért van, hogy fejlessze az állóképességet, erősödjünk, nőjön a tüdőkapacitásunk, illetve fogyjunk a mozgástól, ez viszont nem az eszközön, hanem a pulzuskontrollon múlik már. Ami biztos, ahogy a spinninghez, a futópadhoz is szükség van monotóniatűrésre.”

Vallus Anett edzőtermi tapasztalatai azt mutatják, hogy a triatlonosokat leszámítva elkülönül a két eszköz kedvelőinek köre, aki futni szeret, az általában nem biciklizik – és fordítva. Egyetlen szempontból kerül hátrányba a futópad, az pedig az ízületek kímélése, hiszen a futás jobban terheli őket, ezért is van az, hogy egy-egy térdsérülés vagy csípőműtét után azt tanácsolják a betegeknek, hogy menjenek el biciklizni.

„Amikor személyi edzőként dolgoztam, változó volt, hogy milyen mozgásformát választottam a kardioedzésekhez – folytatta Vallus Anett. – Egyrészt szempont volt, hogy melyiket szereti a vendég, ha pedig rajtam múlott, akkor szerettem változatossá tenni ezeket a tréningeket, így a futópad és a bicikli mellett az ellipszistrénert és a lépcsőzőgépet is használtuk. Viszont ha bemelegítésről van szó, akkor alapvetően a futópadot használtuk.”

Egyértelmű tehát, nem lehet biztos döntést hozni a futópad, vagy a szobabicikli mellett, megfelelő edzéssel – ha odafigyelünk a pulzusunkra, változatos intenzitással tréningezünk – mindkettő segít abban, hogy kalóriát égessünk, hogy erősödjünk.

A kulcs az intenzitás lesz, no meg az, hogy hová húz a szívünk. Ha sokat futunk a szabadban is, ha nincs semmi ízületi problémánk, akkor a futópad kifejezetten jól választás lehet, s mint tudjuk, ott sem egyenletes iramban lehet haladni, hanem végezhetünk intervall-edzéseket, sőt súlyzót is foghatunk a kezünkbe, hogy változatosabbá tegyük és edzést, s közben a felsőtestünket is erősítsük.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik