Téli túrazokni: a merinói gyapjú a nyerő

Nagy ZsoltNagy Zsolt
Vágólapra másolva!
2018.12.15. 17:51
Túrázáshoz a természetes és szintetikus anyagok keverékéből készült zoknik a legalkalmasabbak. Ha jót szeretnénk lábfejünknek, a pamutzoknikat a lehető legmesszebb kerüljük el.

Arról, hogy milyen a jó túrazokni, és miért fontos, hogy ne hagyományos pamutzokniban induljunk útnak, korábbi cikkünkben már beszámoltunk. Télen azonban valamelyest változik a helyzet, hiszen alkalmazkodni kell a hidegebb időhöz. Lássuk, mire figyeljünk, ha jó téli túrazoknit keresünk!

1. Kényelem: A téli túrazokniknak három fontos szempontnak is meg kell felelniük: legyen megfelelő a szellőzésük, vezessék el jól az izzadságot, és a hideg ellen is védjék a lábat – tehát ne izzadjon, de ne is fázzon benne a lábfejünk. Mindemellett persze az sem árt, ha kényelmesek, hiszen több órán keresztül az erdőben járni úgy, hogy lábunkat folyamatosan irritálja a zokni varrása, nem vezet semmi jóra. Ráadásul ha az izzadságtól nedves is a lábunk, biztosak lehetünk a vízhólyag kialakulásában. Márpedig ha a vízhólyag egyszer megjelenik, az semmi jóval sem kecsegtet... A jó téli túrazokni kényelmét főként a felhasznált anyagok minősége biztosítja, és ezzel el is jutottunk a második ponthoz.

2. Anyag: A túrazoknik rendszerint szintetikus anyagból (nejlon, elasztán), természetes és szintetikus anyagok keverékéből (merinói gyapjú és nejlon) vagy tisztán természetes anyagból (pamut) készülnek. A szintetikus anyagok előnye, hogy alig szívnak magukba nedvességet, ezáltal sokkal gyorsabban száradnak, mint a természetes anyagok. Az antibakteriális védelem terén azonban nem teljesítenek jól, azaz hamar kellemetlen szaguk lesz. Tisztán merinóigyapjú-zokniban ne gondolkodjunk, mivel az nem áll ellen megfelelően a cipő belső része okozta kopásnak. Szintetikus anyaggal keverve azonban a merinói gyapjú remek választás, megfelelően elvezeti az izzadtságot, és kiválóan szellőzik. Ráadásul a meleg érzetet nedvesen is megtartja, vagyis a lábunk kevésbé hűlhet ki benne, még kedvezőtlen időjárási körülmények és terepviszonyok között sem. A pamutzoknit túrázáshoz felejtsük el, túl sok nedvességet szív magába.

3. Tartósság: Azt, hogy jó túrazoknit hordunk a lábunkon, az első túra után abból tudhatjuk meg végleg, ha mosás után is megtartja az alakját, és ugyanolyan „teljesítményre” képes, mint amikor megvásároltuk.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik