Elszala(h)sztott lehetőség – a Real Madrid negyeddöntős

2016.03.08. 20:35
Cristiano Ronaldo a szezonbeli nyolcadik BL-meccsén megszerezte a 13. gólját (Fotó: Reuters)
A Real Madrid hazai pályán is 2–0-ra nyert a Roma ellen, így kettős győzelemmel jutott negyeddöntőbe a labdarúgó Bajnokok Ligájában.

51Messi, V. Valdés

Cristiano Ronaldo az 57. mérkőzésén lépett pályára a Bajnokok Ligája egyenes kieséses szakaszában, ezzel Xavit lehagyva egyedüli csúcstartóvá lépett elő. A jeles alkalmat igyekezett góllal szebbé tenni, az első félidőben hétszer is célba vette a Roma kapuját, de Wojciech Szczesnynek csak egyszer kellett nagyobbat védenie.

A másik oldalon Keylor Navasnak sem volt sok dolga, ez azonban nem jelenti azt, hogy a Roma nem játszott veszélyesen, sőt! Edin Dzeko és Mohamed Szalah is ziccerbe került, ám egyikük sem találta el a kaput.

Az egyiptomi a második félidő elején folytatta a herdálást, megint csak Navasszal állt szemben, de újra rosszul célzott.

Ronaldo a 64. percben már nem volt ilyen nagylelkű, Luka Modric jobb oldali beadása után közelről volt eredményes, a nyolcadik meccsén a 13. gólját szerezve a BL mostani idényében. 1–0

Nem sokkal később James Rodríguez is betalált – éles szögből Szczesny lába között lőtt a kapuba –, ezek után már nem volt kérdés, melyik csapat jut tovább. 2–0

Bő negyedórával a vége előtt pályára lépett egy játékos, akit az egész stadion megtapsolt. Természetesen Francesco Tottiról van szó, aki könnyen lehet, hogy az utolsó BL-mérkőzésén kapott szerepet.

Csodát ő sem tudott tenni, a Roma kettős vereséggel búcsúzott, a Real Madrid készülhet a negyeddöntőre.

ÉRDEKESSÉGEK
Keylor Navas a 29. percben már 659 perce nem kapott gólt a BL-ben, ezzel megelőzte Edwin van der Sart (1995–96, Ajax), és már csak Jens Lehmann áll előtte, aki 853 percen keresztül nem kapott gólt arsenalosként a 2005–06-os és a 2006–07-es idényben.
A Real Madrid 1987 szeptembere óta először nyert meg egyenes kieséses, oda-vissza vágós párharcot olasz csapat ellen. Akkor a Diego Maradona vezette Napolit búcsúztatta, a következő nyolc alkalommal viszont olasz ellenfele jutott tovább.
A hajrában a Realban pályára lépett Mateo Kovacic, aki még meg sem született akkor, amikor Francesco Totti bemutatkozott a Romában.

BAJNOKOK LIGÁJA
NYOLCADDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ

REAL MADRID (spanyol)–ROMA (olasz) 2–0 (0–0)
Madrid, Santiago Bernabéu Stadion, 76 654 néző. V: Marciniak (lengyel)
Real Madrid: Keylor Navas – Danilo, Pepe, S. Ramos, Marcelo – Casemiro (Kovacic, 84.), Kroos, Modric (Jesé, 75.) – Bale (L. Vázquez, 62.), J. Rodríguez, C. Ronaldo. Vezetőedző: Zinedine Zidane
Roma: Szczesny – Florenzi, Manolasz, Zukanovic, Digne – Pjanic (Vainqueur, a szünetben), S. Keita (Maicon, 86.) – Szalah, Perotti, El Shaarawy (Totti, 74.) – Dzeko. Vezetőedző: Luciano Spalletti
Gólszerző: C. Ronaldo (64.), J. Rodríguez (68.)

Továbbjutott: a Real Madrid,4–0-s összesítéssel

REAL MADRID–AS ROMA 2–0

90. perc: VÉGE! A REAL MADRID KETTŐS GYŐZELEMMEL TOVÁBBJUTOTT A LEGJOBB NYOLC KÖZÉ!

Ronaldo beérte Raúlt is: 13. gólját szerezte olasz csapat ellen a BL-ben.

Keylor Navas nem kapott gólt a BL első nyolc mérkőzésén, megdöntve az atléticós Miguel Reina a BEK 1973–74-es idényében.

A Real 37-szer lőtt kapura, amióta mérik (2003), soha nem volt még ilyen sok.

88. perc NAVAS! A jobb oldali kapufa segítségével kivédi Szalah beadása után Perotti 13 méteres, jobblábas lövését.

86. perc Keita le, Maicon be. Az utolsó mai csere, a hazai közönség nem felejtette el Keita Barca-múltját.

84. perc Mateo Kovacic be, Casemiro le. Az utolsó hazai csere.

81. perc
Totti bal oldali sarokrúgását Zukanovic 13-ról odafejeli Navas keze közé. Vázquez sem tud kifogni a vele szemben álló kapuson. A 36. hazai lövés ma.

78. perc Kroos távolija csemege Szczesnynek. Csapájev elvtárs és John Wayne nem lőtt ennyit ma, mint a Real.

77. perc JR-t megrúgja Ervin Zukanovic, sárga.

75. perc
Szintén: Modric le, Jesé be.

Standing ováció.

74. perc Közkívánatra: Francesco Totti a pályán!
El Sha megy le.

Utoljára 2000-ben nem lőtt vagy kapott odahaza a Real gólt az első félidőben, a Manchester United ellen. Pótoltak.

70. perc Gyönyörű Rodríguez, Vázquez játék után CR ugyanonnan elvéti ballal a hosszú alsót.

68. PERC NOS, EZ NAGYON ELDŐLT: Ronaldo passzát az ötös bal sarkától ballal a túlsó sarokba küldi James Rodríguez. A kapus lába között: 2–0!

Ma beérte egyébként Santamariát (336 meccs): a légiósok közül már csak Roberto Carlos, Di Stéfano és Marcelo játszott a portugálnál több meccset a Realban.

64. perc MI SZÓLTUNK! A csereember jobbról bead Modric passza után, Digne mellől, a Manolaszt leelőző Cristiano Ronaldo meg jobbal a rövid sarok elől a rövid felsőbe lő, négy lépésről. 1–0!

61. perc A titkos fegyver: Lucas Vázquez be, Bale le.

58. perc Modric 15 méteres, ballábas lövése gellert kap Zukanovicon, és majdnem a jobb felsőbe hullik.

57. perc És ismét! Keita fejesét blokkolják, az újabb Perotti-szöglet után a jobb alsó elől lő ballal Manolasz, jó két méterről, de erre is odaér a kapus.

57. perc Ramost nagyon becsapja Florenzi, de jobbal hiába lőne a jobb felsőbe 14-ről, Navas véd.

Eddig sem unatkozott, 2006 óta nem lőtt 18-szor kapura egy félidő alatt a Real. Tíz védésnél jár máris, ez római BL-rekord!

55. perc A lengyel elcsípi a jobb sarok előtt Marcelo távoliját is.

53. perc
Csak a szokásos: Szczesny kikapja a jobb sarok elől CR 21 méteres, félmagasan szálló bombáját.

50. perc SZALAH MEGMUTATJA! Hogy jogosan hagyta ott a Fiorentinát, mert többet érdemel évi kétmillió eurónál: kihagyja harmadik ziccerét is a Real ellen. Elé pattan Casemiro mentése, az egyiptomi meg a bal alsó mellé lő az ötös elől!

50. perc CR ad be most balról, lágyan, Rodríguez ballal eldőlve lő 12-ről, Szczesny balra vetődve véd!

48. perc
Pepe bal oldali beadását kifejeli CR elől a kapu torkában Zukanovic.

46. PERC FOLYTATJUK!

45. perc Pjanicnak nagyon nem ment, William Vainqueur váltja.

Napi hetes: CR hétszer lőtt ma kapura, a teljes római csapat összesen négyszer.

Újabb csúcs? Keylor Navas nem kapott gólt a BL első hét mérkőzésén, éppen úgy, mint az atléticós Miguel Reina a BEK 1973–74-es idényében.

Totti (39 évesen és 157 naposan) a harmadik legidősebb játékos a BL-ben a kieséses szakaszban, csak Giggs (40 évesen és 123 naposan) és Paolo Maldini (39 évesen és 252 naposan) játszott itt idősebben.

Alfredi Di Stéfano (a nyolcaddöntőktől számolva a BEK-et) megállt 39-nél, Messi 35-nél jár.

Ez azért is nagy szó, mert összesen 40-ig is csak tízen jutottak el.

Mint említettük, Ronaldónak ez 57. BL-beli egyenes kieséses meccse, beállította ezzel Xavi szereplési rekordját. CR egyben ezen szakasz gólrekordere, 40 treffeléssel.

Egy nagy meccs 2008-ból: betalált Raúl is, de David Pizarro és Mancini is válaszolt. AS Roma: Doni – Panucci (Tonetto, 67.), Mexes, Juan (Ferrari, 77.) – Cassetti, De Rossi, Pizarro (Aquilani, 62.), Giuly – Perrotta, Totti, Mancini. Real Madrid: Casillas – S. Ramos, Cannavaro, Heinze, M. Torres – L. Diarra (Drenthe, 79.), Gago, Guti – Robben (Júlio Baptista, 79.), Van Nistelrooy, Raúl.

A Real meg zsinórban harmadszor nem lő gólt a BLben az első félidőben.

Zsinórban hatodszor is a legjobb 8 között a Real, ez lesz Totti utolsó BL-mérkőzése?

Nézzük, hogyan áll a Gent és a Wolfsburg!

Pedig a Roma egyike annak a triónak, amelyik többször nyert a BL-ben a Bernabéuban, mint veszített: két siker, egy iksz, egy bukás. A hármas két másik tagja a Barcelona és némileg meglepő módon az Arsenal.

Utoljára a Buyo – Chendo, Sanchís, Tendillo, J. Solana – Michel, Gallego (Mino, 51.), Martín Vázquez (Jankovics, a szünetben), Gordillo – Butragueno, H. Sánchez féle Real jutott tovább egyenes kieséses párbajban olasz csapat ellen. Nemrégiben, 1987-ben, a Garella – Ferrara, Ferrario, Renica, Francini – Bagni, Maradona, F. de Napoli, Romano – Giordano (Carnevalle, 66.), Careca féle Napoli ellen.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

42. perc Digne passzát ballal Szalah 14-ről feladja Navasnak.

40. perc Ronaldo körömpassza jó Casemirónak, aki jobbal 14-ről a bal alsót veszi célba, de ez csemege Szczesnynek.

37. perc Danilo kap sárgát, feldöntötte El Shaarawyt.

Egyébként CR is rekorder, ez 57. BL-es egyenes kieséses párharca.

34. perc Ismét!
Modric indítja Ronaldót, aki az ötös bal sarka elől ballal lő, de ment ismét a kivetődő Szczesny.

31. perc Majdnem 13! Ramos előkészítése után Ronaldo egy csel után az ötös bal sarkának előteréből, jobbal, 13-ról a bal alsó sarokba lőne, de véd a jó ütemben elvetődő kapus.

30. perc Bale nem sokkal véti el 19-ről a jobb felsőt.

29. perc HIVATALOS, Keylor Navas az új rekorder, 659 perce nem kapott gólt a BL-ben, megdöntötte Edwin van der Sar rekordját (1995–96, Ajax). A két idényen áthúzódó rekord Jens Lehmanné egyébként: 853 perc, arsenalosként, a 2005–06-os és a 2006–07-es idényben.

28. perc Majdnem 30! Digne szabálytalan szerelése után Szalah jobbal az ötös jobb sarka elől a rövid alsó mellé lő!

Még nincs gól, pedig az ASR meccsei szülik a legtöbb találatot az idényben: 29-et. CR meg egymaga 12-nél jár...

A BL-ben hazai nulla kettő után még egyetlen csapat sem jutott tovább. Remény.

25. perc Modric távoli lövése távolról sem jó.

22. perc Szczesny elkapja Rodríguez bal oldali kornerét is.

A Real az egyetlen gárda, amelyik még nem kapott gólt odahaza ebben a BL-idényben.

20. perc
CR 15 méteres lövését is blokkolják Manolaszék, majd Kroos távolról próbálkozik, a bal alsó elé odaér azonban a lengyel kapus, vetődve.

16. perc Bale bal oldali beadása Manolaszról a rövid sarok mellé pattan.

14. perc DZEKO MIT HAGY KI! Helyzetet, de még milyet: Szalah jobbról laposan ad be, Dzeko a 16-os másik sarkán belülről ballal a jobb alsó mellé lő. Jó 8 méterről.

12. perc Marcelo és Szalah összecsap. E párbajnál több hajmennyiség aligha moccan meg korunk futballjában duellenként.

11. perc
CR jobbal a bal felső fölé teker egy 23 méteres szabadrúgást.

A Real 19. alkalommal jutott el a sorozat egyenes kieséses szakaszába, ez rekord.

9. perc Kroos 25-ről jobbal a jobb alsó felé lő, Szczesny vetődve fogja a labdát.

8. perc HELYZET!
Bale balról Marcelo elé tálal, aki 8-ról ballal a jobb alsó mellé lő estében, méterekkel.

6. perc Kezezés, de nincs 11-es: Ronaldo 19 méteres lövése Manolaszról Zukanovic kezére pattan, Tovább, jó döntés.

A rómaiaknál Stephan El Shaarawy, Ervin Zukanovic és Diego Perotti került a BL-keretbe, Iturbe és Gervinho ki, a madridiaknál a tartalékok közül bekerült Mariano Díaz Mejía, José Carlos Lazo, Philipp Lienhart és Alvaro Tejero Sacristán, kikerült Abner és Gyenyisz Denis Cserisev.

5. perc Florenzi jobb oldali beadása éppen csak hosszú a két római csatárnak.

3. perc
Pepe és Navas ment közös erővel Dzeko elől, El Shaarawy bal oldali beadása után, a bekk bele is sérül.

2. perc Marcelo lövését blokkolja Zukanovic a 16-oson, Bale bal oldali beadása éppen csak magas Ronaldónak.

Zizou első madridi BL-meccse a kispad előtt.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak tiszta fehérben, a vendégek bordó-sárga mezben és bordó nadrágban.

Mindjárt kezdünk, ráhangolásként: így nézett ki Spalletti a 80-as években. Saját felelősségre fogyasszák a képet!

Egy nagy nyilatkozat, Pepétől.

„Az első mérkőzést sérülés miatt csak a tévében néztem, de feltűnt, milyen gyors, veszélyes játékosai vannak a Romának. Kellő alázattal kell hozzáállni a meccshez, amelyet szeretnénk megnyerni. Zinédine Zidane érkezésével egységesebb lett a csapat, ha hagyják dolgozni, a világ egyik legjobb edzője lesz.”

„Túl sok sérülés hátráltatja a Real játékosait. Ugyanez történt az utolsó szezonomban. Az adatok azt mutatják, hogy valami szörnyen elromlott, a szezon kezdete óta huszonkét játékos szenvedett izomsérülést. Mindenki vonja le a saját következtetéseit, de egy Real-szintű klubnál ez nem normális” – így a meccs előtt a mindkét klubhoz kötődő Carlo Ancelotti.

Érdekesség, hogy először 2000-ben találkozott egymással eme két nagymúltú csapat.

Egy kis örökmérleg: 9 találkozó, 3 olasz és 5 spanyol sikerrel, 9, ill. 17 rúgott góllal.