20:16 az idegenben kezdő csapatoknak

HEGEDŰS HENRIKHEGEDŰS HENRIK
2010.03.29. 22:13
A visszavágókon jóval több gól esik - ezt bizonyítja az eredményjelző is a tavalyi Chelsea–Liverpool után (Fotó: Action Images, archív)
A Bajnokok Ligája egyenes kieséses szakaszában gyakran megfogalmazódik a kérdés, vajon otthon vagy idegenben szerencsésebb-e kezdeni a párharcot. A közgondolkodás rendszerint az idegenbeli kezdést részesíti előnyben, abból kiindulva, hogy végül is a második mérkőzés végén hirdetnek továbbjutót, akkor többet ér a saját közönség támogatása. Ha az elmúlt két év statisztikáit vesszük alapul, a drukkerek nem is tévednek nagyot, de a kép azért árnyalható.

Egyszerű belátni, mindkét változatnak megvannak az előnyei. Az első meccs némiképp mindig vakrepülés, a csapatokat nem nyomasztja eredménykényszer, gyakran a gól nélküli döntetlen is megfelel az igényeknek. A hazai csapat úgy gondolkodik, hogy a visszavágón elég lesz az iksz is – különösen, ha idegenben sikerül a kapuba találni. A másik fél érvelése is elfogadható, hiszen idegenbeli döntetlen után nincs más tennivaló, mint hazai pályán győzelmet aratni. Összességében: bárhogy is alakul a helyzet, javításra még mindig ott a visszavágó – a biztonsági játékkal elég azon szakítani.

SZAVAZÁS

Melyik csapat nyeri meg a 2009-2010-es Bajnokok Ligáját?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

A visszavágót otthon játszó csapatok persze élvezik a szituáció minden előnyét. Igaz, hogy mindkét fél pontosan tudja, milyen eredmény mellett jut tovább, de csak a hazai csapat számíthat a közönség támogatására, no meg arra, hogy a bírók hajlamosak – akár tudat alatt is – „hazai pályát fújni".

Érzékeny csapást jelent viszont a bekapott gól, amely immár a másik félnek, az aktuális vendégcsapatnak számít duplán. Különösen az esetleges hosszabbításban: ilyenkor sok minden újraíródik, és mivel már csak harminc perc áll rendelkezésre, a vendégcsapat esetleges gólja nemcsak „kettőt ér", hanem az időtényező miatt egy picivel még többet...

A legutóbbi 36 egyenes kieséses BL-párbaj (2007–2008, 2008–2009, 2009–2010) közül csak háromban dőlt el a továbbjutás idegenben szerzett góllal, igaz, kétszer a visszavágót idegenben játszó csapat ment tovább.

Évad Párosítás Első meccs Második meccs
2008–09 Atlético Madrid–Porto 2–2 0–0
2008–09 Barcelona–Chelsea 0–0 1–1
2009–10 Bayern München–Fiorentina 2–1 2–3

Érdekesség, hogy azokban a párharcokban, amelyekben a hosszabbítás sem hozott eredményt, a vizsgált időszakban mindig az idegenben játszó csapat nyerte meg a tizenegyespárbajt.

Évad Párosítás Első meccs Második meccs Tizenegyesek
2007–08 Schalke–Porto 1–0 0–1 4–1
2007–08 Fenerbahce–Sevilla 3–2 2–3 3–2
2008–09 Arsenal–Roma 1–0 0–1 7–6

Ha az összképet nézzük, akkor a 36 csatából 20 alkalommal jutott tovább az idegenben kezdő gárda: 2007–2008-ban kilencszer, 2008–2009-ben hétszer, míg az idei kiírásban eddig négyszer (Manchester United, Arsenal, Barcelona, Bordeaux).

A hazai meccsen továbbjutó húsz csapat esetét tovább boncolgatva azt kapjuk, hogy 8 esetben már az első meccset is megnyerték, 10-szer értek el döntetlent, és mindössze 2-szer kellett vereség után kiharcolniuk a továbbjutást.

Az idegenben továbbjutó tizenhat csapat esetét vizsgálva azt láthatjuk, hogy 11 alkalommal megnyerték a hazai meccsüket, a fennmaradó 5 találkozó pedig döntetlen lett.

Az eddigi utolsó csapat, amely az egyenes kieséses szakasz során úgy tudta kivívni a továbbjutást, hogy a párharc első, hazai meccsét elvesztette, az Ajax volt 1996-ban (Ajax–Panathinaikosz 0–1, 3–0).

Ugyanakkor a 20:16-os arány ellenére ne felejtsük el, hogy az egyenes kiesés első körében még létezik kiemelés, tehát a csoportgyőztesek – vagyis az elméletileg nagyobb játékerőt képviselő csapatok – kezdhetik idegenben a harcot, így a statisztikai objektivitás is sérül.

Ha a gólok számát vizsgáljuk, egyértelműen látszik, hogy legtöbbször a párharcok visszavágóján esik több találat – nem is kevéssel.