Gordon Strachan: Minden klasszist tisztelünk, de egyiktől sem félünk

2008.02.20. 14:47
A Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében a sorsolás pillanatában sok nagyobb klub által irigyelt FC Barcelona Glasgowban a Celtic vendégeként lép pályára. A katalánok legutóbb 2004. szeptemberében tették tiszteletüket a Celtic Parkban, akkor 3-1-s győzelmet arattak. Hasonló siker most egyenértékű lenne a továbbjutásukkal… Frank Rijkaard nagyon erős csapatot dobhat harcba: a katalánok felkészülését se sérülés, se eltiltás nem hátráltatja. Ritka pillanat az ilyen egy élcsapat életében.
Ronaldinho (balra) ezúttal is a kispadon kezdő, Henry (jobbra) viszont az első perctől ott lehet a Celtic elleni nyolcaddöntő első mérkőzésén
Reuters
Reuters

Ennek szellemében a holland szakvezető a támadósorban a Messi, Eto’o, Henry triónak szavaz bizalmat, tehát az előzetes tervek szerint a „szenzációs négyes” negyedik tagja, Ronaldinho ismét csak a kispadon kezd.

Mint tette az a közelmúltban annyiszor, legutóbb például a Zaragoza elleni bajnokin szombat este, ahol csereként beszállva hozta óriási helyzetbe Henryt, majd értékesített a hajrában egy vitatott körülmények között, kezezés-vállalás miatt megítélt büntetőt, eldöntve ezzel a találkozót (2-1).

A Barca kihasználva az éllovas Real Madrid sevillai botlását a Betis ellen (2-1), öt pontra megközelítette a tabellán a riválist, amely minden bizonnyal pluszt adhat nekik.

A három csatárklasszis mögött a középpályán a Deco, Iniesta duó felelős a kiszolgálásért, Yaya Touré pedig a védelem további stabilitásáért. A védelmet négy olyan játékos alkotja (Puyol, G. Milito, Márquez, Abidal), akik nehezen átjátszhatók, ráadásul a legritkább esetben hibáznak. Az együttes védelme különben is príma: legutóbbi tíz BL-találkozójából heten gólt sem kapott a katalán egylet.

A Barca veretlenül - négy győzelem, két döntetlen - tudta le a csoportkört és onnan csoportelsőként jutott a tizenhat közé. A katalánok Lyonban és Glasgowban nem tudtak nyerni, utóbbi mérkőzésen a Rangers volt az ellenfelük.

A Barcelona kupamérlege idegenben a skót klubok ellen azonban még így is igencsak visszafogott: tizennégy meccsen csak három katalán siker - kettő viszont éppen a Celtic ellen - és hat vereség.

A skótok a címvédő AC Milan mögött a második helyen jutottak tovább a D csoportból. Képletük viszonylag egyszerű volt: otthon nyertek, idegenben kikaptak. Tehát verték az olasz nagycsapatot is, viszont mindössze öt gólt lőttek, miközben hatot kaptak.

A Barcelona hat BL-negyeddöntős szereplésével ellentétben a Celtic még egyszer sem jutott a legjobb nyolc közé, meglepetés lenne, ha a folyamat éppen most szakadna meg.

A Celtic játékosai közül Baldé, Doumbé, Kennedy és wilson sérülés, S. Brown pedig eltiltás miatt nem állhat Gordon Starchan menedzser rendelkezésére. A csapat öt gólját szerző öt játékos közül négy viszont a kezdőcsapatban kaphat lehetőséget.

Nem Fortuna kegyeltje a Celtic, az előző kiírásban a későbbi győztes AC Milan ellen játszhattak a nyolcaddöntőben és a hazai 0-0-t követően idegenben Kaká csak a túlórában lőtte tovább a milánóiakat.

„Én mindig azt gondolom, hogy nyerünk - hangolt a Barcelona elleni derbire Gordon Starchan, a Celtic menedzsere -, az előző idényben a Milan ellen jó teljesítményt nyújtva búcsúztunk a nyolcaddöntőben. Az elmúlt években már több nagycsapat, több klasszis játékosa járt nálunk és bár minden tiszteletünk az övék, bebizonyítottuk, hogy nem félünk senkitől.”

A skótok hazai mérlege a spanyol klubok ellen bizakodásra adhat okot számukra: tizenegy találkozón öt győzelem és csak két vereség, köztük a már említett 3-1-s Barca siker.

A Celtic 24 bajnoki mérkőzést lejátszva - legutóbb hazai pályán verték 3-0-ra a Heart of Midlothian csapatát - második helyen áll a skót bajnokságban, négypontos hátrányban a listavezető Rangers mögött.