Atlétikai Eb: két századon múlt Baji ezüstérme 110 m gáton

2014.08.14. 21:57
Baji Balázs mellkasán nem a saját keze látható... (Fotó: Action Images)
Baji Balázs 13.29 másodperces országos csúccsal negyedik lett a 110 méteres gátfutás döntőjében a zürichi atlétikai Európa-bajnokságon.

Baji Balázs az elődöntőből 13.31-es országos rekorddal lépett tovább, ezen pedig a fináléban tovább tudott javítani, remeklése azonban nem ért érmet. Az orosz Szergej Subenkov viszonylag nagy előnnyel nyerte meg a versenyt, a többi dobogós helyről viszont csak milliméterek döntöttek. Baji a negyedik Pascal Martinot-Lagarde-dal azonos idővel ért célba, a harmadik Dimitri Bascou – aki a felvételek alapján átlépett a magyar futó sávjába – egy, az ezüstérmes William Sharman két századdal volt gyorsabb nála.

A célfotó... Baji Balázs alulról a második

„Bosszankodhatnék is az egy század miatt, de nem szabad elfelejteni, hogy ez a papírforma" - nyilatkozott az MTI-nek Baji Balázs.

Hozzátette: igyekezett élvezni a döntő minden pillanatát, s egy jót versenyezni.

„Azért küzdelmes verseny volt ez, a mellettem futó francia Martinot-Lagarde-dal néha össze is ütődött a kezünk, de ez benne van a gátfutásban. Sikerült fejben nagyon odatennem magamat, egy ilyen eredményért dolgoztunk egész évben” – mondta Baji.

A Békéscsabai AC sportolója később megtudhatta, hogy nem ötödik, hanem negyedik lett, miután Dimitri Bascout kizárták.

„A francia futó többször átlépett Balázs pályájára, a célvonalnál pedig átnyúlt elé. A befutónál Balázsnak már egyszerűen nem jutott hely, hogy még jobban bedobja magát" – nyilatkozott Spiriev Attila pénteken az MTI-nek.

Hozzátette: a szabálytalanság a felvételeket visszanézve egyértelmű volt, mire benyújtották volna az óvást, a zsűri már ki is zárta a harmadik helyen végzett Bascou-t, így Baji az ötödikről a negyedikre lépett előre. Új országos csúcsot futott, s ugyanúgy 13.29 mp-cel ért célba, mint a negyedikből bronzérmessé vált – egyébként a verseny legnagyobb esélyesének számított – szintén francia Pascal Martinot-Lagarde.

„A célfotón valóban látszik az a néhány ezred, amivel Martinot-Lagarde előrébb van, mint Balázs. Az más kérdés, hogy ha Bascou nem akadályozza, lehet hogy érmes lett volna" – mondta a szakmai igazgató. Jelezte, az Eb-n két országos rekordot is elért Baji nem foglalkozik ezzel, elsősorban saját jó futásának örült.

„Van is miért, hiszen extra teljesítményt nyújtott" – hangsúlyozta Spiriev Attila.

Nem Bascou volt csütörtökön az egyetlen francia, aki így járt, Mahiedine Mekhissi-Benabbad ráadásul aranyérmet szórakozott el. A 3000 méteres akadályfutás toronymagas favoritja és az Európa-csúcs tartója harmadik Eb-aranyát gyűjtötte volna be. A hajrában akkora fölénnyel vezetett, hogy már a célegyenes elején elkezdett ünnepelni, levette a mezét és fogai közé fogva futott vele. Tettéért sárga lapos figyelmeztetést kapott, majd a spanyolok óvása után a zsűri kizárta őt, így honfitársáé, Yoann Kowalé lett az aranyérem.

Szintén francia sikert hozott a férfi hármasugrás. Benjamin Compaoré 17.46 méterrel, az idei legjobb európai eredménnyel nyert.

Női gerelyhajításban a szülés után visszatért, világcsúcstartó cseh Barborá Spotaková győzött.